☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [Yazılım APK] İndirdiğimiz Apk Güvenilir Mi? Apk’da Virüs Var Mı? Nasıl Öğrenirim?

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,405
Tepkime puanı
1,030
Puanları
262


İndirdiğimiz Apk Güvenilir Mi? Apk’da Virüs Var Mı? Nasıl Öğrenirim?


Bir başka kaynaktan indirdiğiniz uygulamalarda zararlı yazılım bulunma olasılığı çok yüksek. Ve telefonunuzda virüs programı da bulunmuyorsa risk artar.
Eğer indirdiğiniz apk dosyalarını kullanmayı planlıyorsanız bu apk dosyalarının basit bir kaç yol ile güvenli olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hadi başlayalım;APK TARAMA

VirüsTotal Web Sitesi İle Apk Güvenilir mi Öğrenebilirsiniz
VirüsTotal web sitesinde virüslere ve diğer sorunlara karşı apk dosyalarını bu sitelere yükleyerek kontrol edebilmenize olanak sağlar. Android dosyaları taramak için kurulan sitelerden neredeyse en çok kullanılan bir site. Ancak dosyalarında bir sınırı var en fazla 128 mb’a kadar yükleyebiliyorsunuz.

Bu web sitesini nasıl kullanabiliyorsunuz;
1- Siteyi Açın.
2- Şimdi burada dosya seç butonuna tıklayınız. Dosya yükleme işlemi internet bağlantınıza bağlı olarak uzun sürebilir. Tabi bu işlemi wi-fi dan yaparsanız sizin internet kotanız açısından iyi olabilir.
3- Apk dosya yüklenmesi tamamlandığı zaman Tara! butonuna tıklayıp apk güvenilir mi veya içinde herhangi bir zararlı yazılım var mı buluyoruz.
Bu araç tamamen ücretsiz bir virüs tarama aracıdır. Google 2012 yılında satın almıştır. Ve dahası bu sitede bir URL taraması bile yapabiliyorsunuz.

NViso ApkScan

VirüsTotal benzeri bir diğer apk tarama aracı da NViso ApkScan’dır. Ayıca taranan apk dosyası hakkında ayrıntılı rapor analizi sunar. Belirli bir dosya sınırı yoktur. Bu sayede sadece telefondaki apk lar için değil bilgisayarlardaki dosyaları da taratabilirsiniz. Kullanımı gayet basit.
NViso kullanmak için aşağıdaki işlemleri yapın;
1- Siteyi açın.
2- Dosyanızı sürükleyip bırakın veya dosya seç butonundan dosyanızı yükleyiniz.
3- Dosyaları taramak için Scan package tıklayıp taramaya başlayın.
E-posta adresinizi yazdıktan sonra sonuçlar e-posta adresinize de gider. İsterseniz daha sonra e-posta aboneliğini bırakabilirsiniz. Apk gerçekliği gibi bir çok ayrıntılı analizi size sunar.
Hash Droid

Yukarıda belirtilen yöntemler sadece tek yönlü olarak virüs taraması yapar. Birde bunu karma yapmak için bir android uygulama mevcuttur. SHA kodları ile bir dosyanın tam olarak indirilip indirilmediğini veya orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu kodlar eşleşirse apk güvenli mi sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız bu işlem hızlıca otomatik olarak yapmak için hash droid uygulamasını kullanabilirsiniz.

1- Telefonunuza hash droid uygulamasını indirin. – > Google Play
2- Sonra hash a file kısmını seçin.
3- En altta bulunan SHA-256 seçeneğini seçin
4- Sonra kontrol etmek istediğiniz apk dosyasını seçin.
5- Sonra compare diyerek diyerek işlemi tamamlayınız.
En son uzunca rakam ve harflerden oluşan bir dize oluşacaktır. Sonuçta çıkan iki dize de birbirine eşitse apk nın orjinal olduğunu anlayabilirsiniz.

ANTİ-VİRÜS PROGRAMLA

Bilgisayarda bu programlar kullanılması bir ihtiyaç. Nasıl bir insan susuz yaşamazsa bir bilgisayarda anti-virüs programsız uzun süreli çalışamaz. Yani bunu şöyle düşünmek gerek her girdiğiniz siteye ve bilgisayarınıza her taktığınız USB Flash belleklere güvenemezsiniz. Evde kendi halinde bilgisayar kullanan biriyseniz büyük çapta bir anti-virüs programına ihtiyacınız yok. Ama kendi işinizin belgelerini internet bağlantılı bir bilgisayarda tutuyorsanız büyük çapta proram kurmanızı tavsiye ederim. Evde bilgisayar kullanan biri ücretsiz programlardan yararlanabilir. İş yeri bilgisayarlarına bu programların PRO sürümleri yüklenmelidir.Programların USB Flash bellekleri taktığınız anda tarayan programlar olmasına dikkat edin.

Güncelleştirmeler

Bilgisayarınızda yüklü olan güvenlik duvarı(firewall) anti-virüs programları vb. güvenlik sağlayan programların güncel olduğuna dikkat edin. Genelde bu programlar günlük olarak güncelleştirilir. Çünkü virüslerde sürekli olarak kendilerini yeniliyor ve geliştiriyorlar. Sürekli güncel olması gerekiyor. Ve işletim sistemininde güncelleştirilmesi.

Paylaşım

Yine bilgisayarlarınızda yüklü program ve dosyalarınızdan hangilerinin paylaşıma açık olduğunu bilmeniz gerekli. Yanlışlıkla size özel bir dosyayı paylaşma açmış olabilirsiniz. Bilmekte fayda var.

E-POSTA GÜVENLİĞİ

İlk önce bilmediğiniz kaynatan gelen e-postları açmayınız. Bunlar açtığınız anda bilgisayarınza casus program yükleyen zararlı e-postalar olabilir. Yine e-posta şifreniz karışık harf,rakam ve sembollerden oluşmalıdır. Bilmediğiniz sitelerde e-postanızı paylaşmayınız. Birde unutmamak gereli çok önemli bilgi içerğine sahip dosyalar güvensiz bir ortamdan gönderilmemeli. Gönderiverirken daima şifre korumalı olarak gönderilmeli.


Girdiğiniz sitenin sertifika bilgilerinin eksiksiz olması. Burada kredi kartı bilgilerinizi gireceğimiz sitede https kısmı yeşil olursa güvenli demektir. Günümüzde artık çoğu alışveriş işlemi mağazya gitmektense mağazayı ayağımıza getiren internetten yapıyor. Nasıl malın iyisini seçmeye çalışıyorsak gireceğimiz siteninde iyisini seçmeliyiz

DİĞER ÖNLEMLER;

Bilgisayarımızı kullanmadığımız zaman ekranın kapatılması. Bu işlemi Windows tuşu+L kombinasyonu ile yapabilirsiniz. Yine internetin kesilmesi.
Dosya ve belgelerin şifreli olarak bilgisayarda saklanması,
Kullandığınız şifrelerinizin gizli tutmanız ve belli aralıklarla değiştirmeniz..
Bilgisayarınızdaki dosyalarınızın düzenli olarak yedeklemeniz (bilgisayardan başka bir ortamda USB Flash bellek, CD, DVD gibi.) önemlidir. Çünkü virüs bulaştığında dosyalarınızı yedeklemeniz bir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü virüs dosyalarada bulaşmış olabilir.
Artık bilişim suçları kanunu vardır. Yasalarla da korunma sağlayabilirsiniz. Bu tarz eylemlere maruz kaldığınızda.
Bilgisayarınızı fiziksel olarak ta güvende tutmanız gerekir. En çok güvenlik zafiyeti dizüstü bilgisayarlarda olur. Dikkatli olmak gerekir. Unutmayın ki; bilgisayarın içindeki bilginin değeri ve koruma önlemleri doğru orantılıdır.
Bunlar herkesin bildiği şeyler fakat bilmek yetmiyor uygulamak gerekiyor. Aklıma bunlar geldi başta kısaca sizlere bilgisayarımızı nasıl güvenle kullanacağımızdan bahsettim. Bilgisayar dünyasındaki gelişmeler ışığında bu yazı güncellenecektir. Başka bildiğiniz bir-şeyler varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.

Telefonlarınız için başlıca güvenlik önlemleri buraya tıklayınız
Bilgisayarı Korumaya Alın

Bütün bu temizliği yaptıktan sonra bilgisayarınız virüslerden arınmış olacak. Bundan böyle virüslere maruz kalmamak için aşağıdaki ücretsiz antivirüs programlarından birisini kullanın.
avast! Free AntivirusTürkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı


İNDİRAVG AntiVirus Free EditionTürkçe ve Ücretsiz Virüs ve Zararlı Yazılımlardan Koruma Programı


İNDİRAvira Free AntivirusTürkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı


İNDİRMicrosoft Security EssentialsTürkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı


İNDİR