☆☆UBUNTU☆☆ [*.Ubuntu] Kubuntu Nasıl Kurulur?

mehmetkarahanlı

Yönetici
Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,432
Tepkime puanı
2,209
Puanları
262
Kubuntu nasıl kurulur
Bu yazımızda, ayrı bir diske Kubuntu işletim sistemini nasıl kuracağınızı gösteriyoruz.
Rehberimize geçmeden önce, Kubuntu’nun ne olduğuna bakalım. Kubuntu, Linux çekirdeği üzerine kurulmuş bir işletim sistemidir. Temelinde, Debian dağıtımından türetilen Ubuntu vardır. Ancak Ubuntu’nun GNOME masaüstü ortamı yerine, KDE masaüstü ortamı kullanmaktadır. İsmi de buradan gelmektedir: Kubuntu’nun başındaki K harfi, KDE ortamını simgelemektedir.

KDE ortamının yanında, uygulamalarıyla beraber de gelmektedir. Kubuntu da Ubuntu ile eşzamanlı olarak altı ayda bir yeni sürüm çıkartır. Yine Ubuntu gibi, her iki senede bir Uzun Süreli Destek (LTS) sürümü çıkmaktadır.

Kubuntu pek çok yönden Ubuntu’ya benzemektedir. Ubuntu’da çalışan uygulama ve scriptlerin çoğu Kubuntu’da da çalışmaktadır. Yine Ubuntu gibi, .deb uzantılı paket sistemini kullanmaktadır.

Ubuntu ile arasındaki farklardan öne çıkanlara örnek olarak, farklı paket yöneticisi kullanmaları ve Kubuntu’nun Gnome uygulamalarına sahip olmamasıdır. Fakat sonradan bu yazılımları yükleyebilirsiniz.

İki dağıtımı kullandıkça ve detaylara indikçe karşınıza çıkabilecek birçok farklılık bulunmaktadır. Fakat tek bir cümleyle özetlememiz gerekirse: Aynı şeyi kendi yöntemleriyle yapmaya çalışan iki farklı sistem benzetmesi yapabiliriz.

Kubuntu nasıl kurulur?
Kubuntu hakkında kısa bir bilgi tazelemesi sonrası, kurulum aşamasına geçebiliriz.

Kurulum öncesi hazırlıklar
Öncelikle ihtiyacımız olanlara ve dikkat edilmesi gerekenlere bakalım;

 • En az 16 GB büyüklüğünde, tercihen USB 3.0 bellek
 • Kubuntu ISO dosyası
 • Rufus ISO yazdırma programı
 • En az 30 GB alana sahip HDD ya da SSD (tercihen SSD, NVMe ve PCI portuna takılı SSD’lere de kurulum yapıp Boot edebilirsiniz.)
 • Bu yazımızda UEFI kurulum yapacağız. Ancak sisteminiz UEFI desteklemiyorsa da BIOS/MBR olarak kurulum yapabilirsiniz.
Kubuntu için gerekli dosyayı edinmek amacıyla Kubuntu’nun resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz: Download Kubuntu

Listenin üst kısmında yer alan ve Latest etiketine sahip ISO dosyasını indirebilirsiniz.

İndirdiğimiz dosyayı USB belleğe yazmak için, Windows 10 yüklemelerinden de aşina olduğumuz Rufus yazılımını kullanacağız.

Rufus’u indirmek için: Rufus

ISO dosyasını Rufus ile USB belleğe yazma
Gerekli araçları hazırladığımıza göre artık kuruluma geçebiliriz.

 1. Rufus programını açın. Device kısmında, ISO’yu yazdıracağınız USB belleğin seçili olduğundan emin olun. SELECT simgesine tıklayın ve indirdiğiniz Kubuntu ISO dosyasını seçin.
  Rufus kubuntu kurma
 2. Partition scheme olarak GPT seçeneğini seçin. Eğer UEFI kurulum yapmayacaksanız, MBR seçeneğini seçin. Diğer ayarları değiştirmenize gerek yok.
 3. Her şey hazır olduğunda, START butonuna basabilirsiniz.
 4. Butona bastıktan sonra program, dosyayı nasıl yazdırmak istediğinizi soracak. Write in ISO image mode seçeneğini seçerek devam edin.
  rufus kubuntu iso yazdırma
 5. OK tuşuna bastıktan sonra, program sizi USB belleğin içindeki verilerin silineceği hakkında uyaracak. USB belleğinizdeki verileri yedeklediğinizden emin olun.
 6. Tüm işlem bittikten sonra, artık kuruluma geçmeye hazırız.
  kubuntu iso rufus
BIOS ayarları
BIOS ayarları her bilgisayar ve anakarta göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle bu ayarlar varsa, kapatabilirsiniz. Eğer BIOS menünüzde bu ayarlar yoksa, başka bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

 • Fast BOOT –> Kapalı
 • Operating System –> Other OS
 • Secure Boot –> Disabled
İsteğe Bağlı: GRUB önyükleyicisi olmadan kurulum
Biz, bu rehberde ayrı disklerde Windows ve Kubuntu olan bir senaryoyu baz aldık. Bu durumda kurulumun daha rahat olması için, eğer masaüstü bilgisayara sahipseniz, Kubuntu kuracağınız disk dışındaki diskleri çıkartabilirsiniz.

Bu ilk başta kulağa ilginç gelebilir, ancak Linux’a yeni başlayan birisiyseniz ve dosyalarınız hakkında endişeniz varsa, daha garantici bir çözüm olur. Bunun yanında, tüm Linux dosyalarınız bir diskte toplanır, bu sayede Linux’tan vazgeçerseniz ya da başka bir dağıtım yüklemek isterseniz, sadece Linux kurduğunuz diski formatlamanız yetecektir. Windows diskinde kalan Linux dosyalarıyla uğraşmanıza gerek kalmaz.

Bu bir öneridir. Bu öneriyi uygulamadan da güvenli bir şekilde, verileriniz zarar gelmeden Kubuntu kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kubuntu kurulumu
USB belleğiniz bilgisayara takılıyken bilgisayarı yeniden başlatın. Ardından bilgisayarınıza ya da anakartına özel Boot menüsü klavye kısayoluna, ekran gelene kadar basın.

Boot menusune girdikten sonra, USB belleğinizi seçin ve onaylayın.

Kubuntu kurulumu


USB belleğinizi seçtikten sonra sistem USB bellek üzerinden başlayacak. Kısa bir süre sonra sizi Kubuntu menüsü karşılayacak.

Linux’ta USB bellekler, Windows’ta olduğu gibi sistemi kurtarmak için de kullanılabiliyor. Bu nedenle karşımıza farklı seçenekler de çıktı. Biz, Start Kubuntu seçeneğini seçerek devam edeceğiz. Endişelenmeye gerek yok, bu seçenek hemen Kubuntu kurulumu yapmayacak, sadece Kubuntu’yu USB üzerinden çalıştıracak. Bunun nedenine değineceğiz.

Kubuntu kurulumu


Bu noktada Kubuntu, USB içindeki verileri doğrulayabilir. Bu nedenle süreç uzayabilir. Arkanıza yaslanın ve bekleyin.

Kubuntu kurulumu


Biraz bekledikten sonra karşımıza Kubuntu karşılama ekranı gelecek.

Windows kullanmaya alışkın kişiler için bu ekran garip gelmiş olabilir. Evet, çoğu Linux dağıtımı, işletim sistemini kurmadan USB üzerinden deneme fırsatı sunuyor. Eğer işletim sisteminin nasıl göründüğüne bakmak istiyorsanız, bu seçeneği deneyebilirsiniz.

Ancak unutmamakta fayda var. USB üzerinden denemek, özellikle donanım uyumluluğu konusunda doğru fikir vermeyebilir. Tabii ki de bu, bir noktada sizin özelleştirmenize bağlı, ancak özellikle donanım uyumluluğu konusunda endişeniz varsa, temiz bir kurulum yaparak denemek daha sağlıklı olacaktır.

Temiz kurulum yapacağımızdan, Türkçe dilini seçiyoruz ve Kubuntu’yu Kur diyerek kuruluma başlıyoruz.

Kubuntu kurulumu


Sonraki ekran klavye düzenini seçmeniz istenecek. Size ve cihazınıza uygun dili seçebilirsiniz. Düzen olarak Turkish seçip devam ediyoruz.

Kubuntu kurulumu


Sonraki ekranda Kubuntu’nun güncelleştirmeler ve temel yazılımları nasıl kurmamızı istediğini cevaplamamız gerekiyor.

Kubuntu’yu tüm bulunan sürücüler, güncelleştirmeler ve 3. parti yazılımlarla kurabilir veya kısıtlı bir kurulum tercih edip, asgari oranda ve gerekli programları kurup, kendiniz sonradan özelleştirebilirsiniz.