☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [Tarayıcı Web] Google Chrome Yeni Versionları-Special

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262
Kesinlikle Kullanmanız Gereken 5 Google Chrome KısayoluMerhaba arkadaşlar. Bugün karşınıza kısa fakat çok faydalı olabilecek bir blog ile çıkıyorum. Bu yazıyı okurken bile kullanmakta olduğunuz tarayıcı Google Chrome ise yazıyı okumaya devam edin çünkü sizlerle paylaşacağımız 5 Chrome kısayolu sayesinde, Chrome'u daha efektif ve pratik kullanmaya başlayacaksınız.
Eğer kendinizi standart bir kullanıcının üzerinde görüyorsanız, kısayolları aktif olarak kullanıyorsunuz demektir. Zira kısayollar her zaman kullanıcılara daha hızlı işlem yapma ve daha verimli çalışma gibi ekstralar sunmaktadır. Siz de bilmediğiniz Google Chrome kısayolları öğrenip daha hızlı kullanmak istiyorsanı aşağıdaki 5 kısayola mıutlaka göz atın derim.

1. Tarayıcı Geçmişini Silme

Chrome üzerinde geçmişte giriş yaptığınız web sitelerini silmek ve Chrome'u temizlemek için önce ayarlar ardından da geçmiş bölümüne giderek temizlemeyle uğraşmanıza gerek yok. Tüm tarama verilerinizi çok daha pratil şekilde silmek için "Ctrl + Shift + Del" kısayolunu kullanabilirsiniz.
Aynı işlemi Mac üzerinde Cmd + Shift + Del olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

2. Hızlı Arama Yapma

Diyelim ki Google üzerinde bir şeyler arattınız ve bulduğunuz sonuçlara baktıktan sonra yeni bir arama daha yapmak istiyorsunuz. Bunun için farenizi adres çubuğuan getirerek tıklamanıza hiç gerek yok. Klavyeniz üzerinde "Ctrl + K" kısayolunu kullanarak imleçi direkt olarak adres çubuğuna getirip, fareyi hiç kullanmadan hızlı bir şekilde istediğiniz yeni aramayı yapabiliyorsunuz.

3. Chrome Menüye Erişim

Google Chrome üzerinde fare kullanmadan erişebileceğiniz bir diğer bölüm de Chrome menüsü. Normalde fare ile sağ üstteki 3 çizgili ikona tıkladığımızda açılan menünün klavye kısayolu "Alt + E". Aynı kısayol MAc üzerinde mevcut değil. Fakat Mac üzerinde Chrome ayarlara erişmek için "Cmd + ," kısayolunu kullanabilirsiniz.

4. Görev Yöneticisini Açma

Chrome'un bellek kullanımı hakkında bilgiler veren görev yöneticisine girmenin de bir kısa yolu mevcut. Klavyeniz üzerinde "Shift + Esc" tuşlarına basarak bu işlemi de çok daha kolay gerçekleştirebiliyorsunuz. Kısayolsuz giriş yapmak için ayarlardan daha fazla araç kısmına girebilirsiniz.

5. Eklentilerin Özelliklerini Kullanma

Eğer Google Chrome üzerinde en az bir ya da daha fazla eklenti kullanıyorsanız, bu eklentilerin kısa yollarını da görüntüleyerek isterseniz değiştirebiliyorsunuz. Bunun için Chrome menüsüne giderek önce ayarlara sonrasında da uzantılar menüsüne gidin. Karşınıza kullandığınız eklentilerin olduğu bir sayfa gelecek. Eğer bir tane bile aktif olan eklenti varsa, enranın sağ altında "Klavye Kısayolları" bağlantısını göreceksiniz. Buraya tıklayarak aktif olarak eklentilerin tüm kısayollarına erişebiliyorsunuz. Sürekli kullandığınız eklentiler için pratik kısayollar her zaman işlerinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Bonus - Kapatılan Sekmeyi Geri Açma

Pencere yerine sekmeli ssiteme geçildiğinden bu yana zaman zaman yanlışlıkla ya da istemeden sekmeleri kapattığınız oluyordur. Eğer bu olay başınıza sık sık geliyorsa elbette çözümü var. Ayarlardan geçmiş kısmına bakarak son kapatılan sekmeyi geri açabiliyorsunuz. Fakat daha da hızlı açabilmek için "Ctrl + Shift + T" kısayolunu kullanabilirsiniz. Sanırım en sevdiğim Chrome kısayolu bu.

Google Chrome İndir:

İndir

Google Chrome

Hızlı, Sade ve Güvenli İnternet Gezgini


İndir

Google Chrome

Mac İçin Modern İnternet Tarayıcısı


İndir

Google Chrome Android

Android İçin Google Chrome Web Tarayıcısı


İndir

Google Chrome iOS

iPhone ve iPad İçin İnternet Tarayıcısı Uygulaması
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262


İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu hızlı ve basit olmasından dolayı Google Chrome'u tercih ediyor. Peki Google Chrome'u daha hızlı ve işlevsel kullanmanın yollarını bulduk desek ne dersiniz?
Google Chrome, piyasaya çıktığı günden beri hızla yükselişine devam ederek günümüzün en önemli tarayıcılarından birisi olmayı başardı. Hızlı olmasının yanı sıra pek çok uygulamayı da destekleyen Google Chrome, listelerin bir numarası konumunda. Pek çok tarayıcıya da altyapı desteği veren Google Chrome, bazı ince ayarlarla daha işlevsel hale gelebiliyor. Pek bilinmeyen bu ayarları şimdi size anlatacağız. Hadi başlayalım.

1. Flash Davranışlarını Değiştirin

Bildiğiniz gibi Flash artık ölüyor ancak Google Chrome halen daha Flash'ı çalıştırması için bilgisayarınızı zorluyor. Bu yüzden Google Chrome'dan Flash'ı devre dışı bırakabiliriz. Flash'ı devre dışı bırakmak için chrome://extensions bağlantısını adres satırına yazabilir ya da Ayarlar>Gelişmiş Ayarları Göster>Gizlilik>İçerik Ayarlar>Eklentiler yolunu izleyerek Flash'ın ne zaman çalışacağına müdahale edebilirsiniz.

2. Uzantılara Klavye Kısayollarıyla Hükmedin

Google Chrome'da yüklü uzantılarınıza kısayollar atayarak daha hızlı olmak elinizde. chrome://extensions bağlantısını kullanarak ya da ayarlardan uzantılara erişerek eklentilerinize kısayollar atayabilirsiniz. Kısayol atamak için alt tarafta yer alan "Klavye kısayolları" butonuna tıkladıktan sonra herhangi bir uzantı için kısayol atayabilirsiniz.


3. Uzantı Ayarlarını Değiştirin

Tarayıcınıza bir uzantı yüklediğinizde onu olduğu gibi kullanmak ne kadar doğru? Arka planda neler yaptığını ya da nelere erişimi olduğunu kontrol etmelisiniz. Bunun için yine Ayarlar>Uzantılar yolunu izleyerek kullandığınız uzantıları görüntüleyebilir ve herhangi bir uzantını altında yer alan "Seçenekler" butonunu kullanarak uzantıya özgü ayarları değiştirebilirsiniz.


4. Ebeveyn Denetimleri

Eğer bilgisayarınızı çocuklarınızla paylaşıyorsanız onları izlemek için ya da bir takım kısıtlar getirmek için Chrome'u kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar>Kişi>Kişi Ekle yolunu izleyerek yeni bir kullanıcı oluşturun ve alt kutucukta yer alan "bu kişiyi izle" seçeneği aktif hale getirin. Böylece eklediğiniz hesaptan internet kullandıldığı zaman tüm işlemleri takip edebilirsiniz.

5. Şifrelerinizi Chrome Belirlesin

Eğer şifrelerinizi aklınızda tutmakta zorlanıyorsanız ya da yeni şifre belirlemekte zorlanıyorsanız bu işi Chrome'un şifreleme sistemine bırakabilirsiniz. Chrome, sahip olduğu parola yöneticisiyle işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. chrome://flags üzerinden "Şifre oluşturmayı etkinleştir." seçeneğini bularak şifre yöneticisini etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir şifre oluşturma formu karşınıza geldiğinde Chrome sizin için şifre oluşturacak.


6. Kullanmadığınız Sekmeleri Belleğinizden Ayırın

Chrome hızlı olmasının yanı sıra bellekte kapladığı yerin fazla olmasıyla da bilinir. Hatta çoğu kişi bu yüzden Chrome'u tercih etmez. Eğer sizde bundan şikayetçiyseniz ve Chrome'dan vazgeçemiyorsanız bu ayar tam size göre. Adres satırına chrome://discards yazdıktan sonra kullanmadığınız sekmeleri "Discard" ile bellekte kapladıkları alanı silebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda sekme kapanmaz ancak gereksiz yere arka planda çalışmaz. Siz sekmeye girdiğinizde ise kendini otomatik olarak yeniler. Kısıtlı belleği olanlar için oldukça iyi bir çözüm yöntemi diyebiliriz.


7. Otomatik Doldurmayı Kullanın

Web formlarına hep aynı şeyleri yazmaktan sıkıldıysanız bu ayar ile parmaklarınız kurtulabilir. Web sitelerindeki otomatik doldurmayı etkin hale getirmek için chrome://flags bağlantısına gidebilir ve "Otomatik Doldurma Tahminlerini Göster" seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Basit ama etkili bir yöntem olduğu inkar edilemez.8. Web Sitelerini Çevrimdışı Görüntüleyin

İster istemez herkesin internetinde kesiklikler yaşanıyor. İnternetiniz kesintiye uğradığında ise karşınıza Chrome'un "İnternete Bağlanılamıyor" ekranı geliyor. Yine chrome://flags üzerinden etkin hale getireceğimiz bir ayar ile bu ekrana gelen düğme sayesinde internet olmadan da internet sitelerini görüntüleyebilirsiniz. Bunun için chrome://flags'a girdikten sonra "Enable Show Saved Copy Button" seçeneğini bulmanız ve "Enable:primary" seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Artık internet kesintisi yaşadığınızda internet sitelerinin kayıtlı sürümlerini görüntüleyebileceksiniz.9. İndirme Sürdürücüsü

Eğer bir indirme yöneticisi kullanmıyorsanız indirmeleriniz kesintiye uğradığında başınız belada demektir. Hele bu dosyanın boyutu oldukça büyükse. Düşünün 20 GB'lı bi dosya indiriyorsunuz ve son 100 MB kala kesiliyor. Korktunuz dimi? Ama endişeye gerek yok. Chrome'un indirme sürdürücüsünü etkin hale getirerek indirmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun için chrome://flags bağlantısına girdikten sonra "İndirme Sürdürücüsü" seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.10. Materyal Tasarıma Geçiş Yapın

Materyal tasarım bu günlerde oldukça popüler. Eğer sizde materyal tasarım tutkunu biriyseniz Chrome'un materyal tasarımına geçiş yapabilirsiniz. Bunun için chrome://flags bağlantısına ulaştıktan sonra "PDF için malzeme kullanıcı arayüzünü etkinleştir." ve "Malzeme Tasarımı indirmelerini etkinleştir" seçeneklerini etkin hale getirebilirsiniz.
İndir

Google Chrome

Hızlı, Sade ve Güvenli İnternet Gezgini


İndir

Google Chrome iOS

iPhone ve iPad İçin İnternet Tarayıcısı Uygulaması


İndir

Google Chrome Android

Android İçin Google Chrome Web Tarayıcısı
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262
Google Drive'ı Daha Etkili Kullanabileceğiniz En İyi Chrome EklentileriGoogle Drive servisi, kullanıcıların en çok tercih ettiği bulut depolama hizmetlerinden bir tanesi. Kullanıcılar çeşitli dosyalarını hesaplarında yedekleyerek, istedikleri her yerden dosyalarına kolayca erişim sağlayabiliyorlar. Hem mobil hem de masaüstü platformlarında kullanılabilen ve oldukça sade bir kullanım sunması da bu popülerliğin ana nedenlerinden biri diye düşünüyorum.
Google Drive’ı daha etkili ve pratik bir şekilde kullanabilmemiz için geliştirilen Google Chrome eklentileri, bazen çok faydalı olabiliyor. Bizler de bu eklentiler arasından işinize yarayacağını düşündüklerimizden bir liste hazırladık. İsterseniz bu eklentileri
inceleyelim.

İndir

Google Drive

Google Çevrimiçi Dosya Depolama ve Paylaşma Programıİndir

Google Drive on WP Windows-phone

Windows Phone için Google Drive Uygulamasıİndir

Google Drive iOS

iPhone, iPad ve iPod Touch için Google Drive Uygulamasıİndir

Google Drive

Mac İçin Google Drive Çevrimiçi Dosya Depolama ve Paylaşma Programıİndir

Google Drive Android

Android için Google Drive


KamiKami eklentisi ile pdf, docx, pptx, jpg, jpeg, png ve gif formatlarındaki dosyalarınız üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. Oldukça yetenekli olan bu eklentide; metin vurgulama, yazı ekleme, yorum ekleme, serbest çizim gibi araçlardan işinize yarayacak olanı kullanabiliyorsunuz. Eklenti, aynı zamanda çevrimdışı çalışma desteği de sunuyor.

Music Player for Google DriveDrive hesabınızdaki ses dosyalarını oynatmak için sunulan bu eklenti, birçok formatı destekleyerek pratik bir kullanım sunuyor. Google Drive’da varsayılan olarak ses dosyalarını oynatabiliyorsunuz. Ancak bu eklenti sayesinde birçok özelliği de kullanma hakkına sahip olabilirsiniz. Mp3, mp4, aac, m4a, ogg, wav, webm formatlarındaki tüm ses dosyalarını oynatabileceğiniz eklentide albüm kapaklarını da otomatik olarak görebiliyorsunuz. Karışık çalma, tekrarla, çalma listesi oluşturma gibi fonksiyonlara da sahip olan eklentiyi kullanmanızı tavsiye ediyorum.

DriveTunes
DriveTunes eklentisi de Drive hesabınızda bulunan ses dosyalarını oynatabilmeniz için geliştirilen eklentiler arasında yer alıyor. Mp3 veya m4a formatlı ses dosyalarını destekleyen eklentide; şarkılar arasında arama, rastgele şarkı çalma, başlık veya numara sırasına göre oynatma ve belirli klasörlerden şarkı oynatma gibi özellikler bulunuyor.

Drive NotepadGoogle Drive hesabınızda bulunan metin belgelerini kolayca düzenleyebileceğiniz Drive Notepad, aynı zamanda programlama dilleriyle yazılan dosyaları da düzenleme imkanı sunuyor.

Drive MigratorDrive hesabınızdaki dosyalarınızı farklı bir hesabınızdaki Drive hesabınıza kopyalamak istiyorsanız, bunun en basit çözümü Drive Migrator eklentisinden geçiyor.

Drive Files to Dropbox
Yedekleme için kullanabileceğiniz Drive Files to Dropbox eklentisi, Drive dosyalarınızı Dropbox’a transfer ederek yedekleme yapmanıza yardımcı oluyor.

Translate for DriveDünya’nın her yerindeki insanlarla çalışmak veya belgelerinizi farklı bir dile çevirmek istiyorsanız bu favori aracı mutlaka denemelisiniz. Tüm yapmanız gereken, Google Drive’da belgenizi bulmak ve çevir butonuna basmak.

DocuSign


DocuSign eklentisi, belgeler için imzalama aracıdır. Birisi size imzalamanız gereken bir belge gönderirse, DocuSign ile bunu kolayca yapabilir ve imzalı dosyayı anında gönderebilirsiniz. Bankacılık, sigorta, iş veya yasal belgeler için bu uygulama size hız kazandıracaktır.

Gantter for Google DriveMicrosoft Project ile hemen hemen aynı mantıkla çalışan ve Google Drive ile entegre çalışan Gantter ile proje planlamalarınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Lucidpress

Baskı, mobil ya da web için çarpıcı görsel içerikler oluşturabileceğiniz Lucidpress eklentisiyle broşür, bülten, dergi ve rapor gibi içerikler üretmek hiç de zor değil. Tek yapmanız gereken, yüksek kaliteli görseller bularak, hazırladığınız metinlere uygun bir şekilde yerleştirmek.

PDF Compressor
PDF dosyalarınızı dönüştürmek için kullanabileceğiniz kapsamlı bir araç olan PDF Compressor; PDF’ye dönüştürme, JPG dosyasını PDF’e dönüştürme, PDF’yi JPG’e dönüştürme, PDF birleştirme, Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını PDF’e dönüştürme gibi özellikler sunuyor.


İndir

Google Chrome

Hızlı, Sade ve Güvenli İnternet Gezginiİndir

Google Chrome

Mac İçin Modern İnternet Tarayıcısıİndir

Google Chrome Android

Android İçin Google Chrome Web Tarayıcısıİndir

Google Chrome iOS

iPhone ve iPad İçin İnternet Tarayıcısı Uygulaması
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262Günümüzde insanlarla iletişim kurmak internet öncesi dönemle kıyaslandığında hiç olmadığı kadar kolay bir hale geldi. Artık arkadaşlarımızla ve ailemizle sesli ve görüntülü sohbet yoluyla iletişim kurabiliyor, dilediğimiz zaman yazışabiliyoruz. Eğer bir 25 sene önceye yolculuk edersek ne dediğim daha da iyi anlaşılacaktır. Skype, WhatsApp, Viber, Facebook, Twitter, e-posta vs. gibi iletişim araçlarının olmadığı bu dönemde yakınında olmadığımız arkadaş ve ailemizle klasik telefon ve posta araçlarından başka bir iletişim seçeneğimiz yoktu. Şimdi ise herşey bir dokunuş kadar yakın.

İnternet devriminden sonra ulusal bağlar da aşılmaya başlandı. İnsanlar farklı ülkelerden ve dillerden insanlarla iletişim kurmaya başladı. Hal böyle olunca yabancı dil ve çeviri konusunda ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak için çeşitli çözümler ortaya atıldı. Bu araçlar arasında oldukça kullanışlı olanlardan biri de Google tarafından yayınlanan Google Translate ya da Türkçe adıyla Google Çeviri uygulaması. Android ve iOS mobil cihazlarınıza ücretsiz olarak indirebileceğiniz Google Translate uygulamasını bir yabancı dil sözlüğü ve sesli çeviri aracı olarak kullanabilmeniz mümkün. Google Translate birçok farklı dili desteklemesiyle ön plana çıkıyor. Biz de bu yazımızda Google Translate'in sesli çeviri özelliğini kullanarak nasıl konuştuğunuz bir kelimeyi ve cümleyi farklı bir dile çevirebileceğinizi resimli olarak anlatacağız. Eğer mobil cihazınızda Google Translate yüklü değilse bu bağlantıları kullanarak uygulamayı indirip kullanmaya başlayabilirsiniz:

İndir

Google Translate Android

Android İçin Çeviri Uygulaması


İndir

Google Translate iOS

iPhone, iPod Touch ve iPad İçin Çeviri Uygulaması


Google Translate uygyulamasını indirip çalıştırdıktan sonra uygulama içerisinde ilk olarak sesli çeviri yapacağımız dili belirliyoruz. Bu iş için ekranın üstündeki bölümden kaynak dili ve hedef dili belirleyebilirsiniz. Resimde işaretli olan alanın solundaki kısım kaynak dil, sağındaki kısım hedef dil olacaktır:
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262
Google, Chome tarayıcısına entegre edilmiş reklam engelleyicisi getirecek. Kullanıcıların Google reklamlarına daha çok ulaşması için yapılan hamle, rahatsız edici reklamları ortadan kaldıracak.
Aktif veya değil, dünyada milyonlarca site bulunuyor. Bir sitenin para kazanabilmek adına yapması gereken en temel işlemlerden birisi de sitenin belirli yerlerine reklam yerleştirmek. Genelde Google reklamlarını koyan siteler, Google reklamları dışında koydukları reklamlarla kullanıcıları çileden çıkarabiliyor. Durum böyle olunca kullanıcılar bıktıkları reklamlardan kurtulmak için AdBlocker gibi reklam önleyici programlar kullanmaya başlıyorlar.


Wall Street Journal’a göre Google, Chrome’a entegre edilmiş, yeni bir reklam engelleyici üzerinde çalışıyor. Bu durum son derece sevindirici gözüküyor zira istenmeyen gereksiz reklamlardan kurtulabiliyoruz. Yayınlanan raporda, Google Chome’un reklam engelleme programı bütün reklamları kaldırmayacak. Google reklamlarını bırakmayı hedefleyen Google, zaten reklam engelleme aracı kullanan bir kitleyi kendi üzerine çekerek kendi reklamlarını yayınlamayı hedefliyor.


Rapora göre, “kabul edilemez reklamlar” kaldırılacak. Bu reklamların ise, pop-up’lar, sesli video reklamları, otomatik oynatılan reklamlar ve geri sayım sayaçlarını kapsayacağı bildiriliyor. Açıklamak gerekirse Google bu hamlesi ile kullanıcıları rahatsız eden reklamları kaldırarak, “reklam” isminin üzerine yapışan kara lekeyi ortadan kaldırmayı hedefliyor. Chrome’a entegre reklam önleyicinin bu ay içerisinde hem masaüstü hem de mobil platformlar için çıkması bekleniyor. Sizin bu sistem hakkında düşünceleriniz nelerdir? Google doğru bir hamle mi yapmış yoksa kendini kollayarak kötü bir adım mı atmış? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Beğen
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262
Google Chrome, geçtiğimiz aylarda duyurduğu Android için çevrimdışı özelliğine yeni özellikler ekledi. Bundan sonra sayfaları çok daha rahat bir şekilde çevrimdışı açabileceksiniz.
Google Chrome, telefon ve bilgisayarlarımızda kullandığı RAM miktarından dolayı uzun süreler boyunca eleştirildi. Son zamanlarda çıkardığı güncelleştirmeler ile bu sorunları ortadan kaldırmayı başaran Google, çok daha işlevsel özellikler de ekledi. Geçtiğimiz Aralık ayında Android için güncellenen Chrome, çevrimdışıyken görüntüleme için web sayfasını indirme özelliği getirmişti. Google, yaptığı açıklamada bu süreçte 45 milyondan fazla web sayfasının çevrimdışı indirildiğini belirtti.

Rakamların iyi gelmesi ile birlikte Google çevrimdışı için yeni özellikler ekledi. Android telefonlarda, şu andan itibaren Chrome’daki herhangi bir bağlantıya uzunca bastığınız zaman çevrimdışı görüntülemek için o bağlantıyı indirebiliyorsunuz. Aynı zamanda Google çevrimiçi olduğunuzda görünen sayfaları, internet bağlantınızın kopup çevrimdışı olduğunuz yerlerde çevrimdışı ekranındaki düğmeye tıklayarak indirmenize olanak veriyor. Telefon çevrimiçi olduğunda otomatik indirmesini sağlayabilirsiniz. Yeni gelen özellikler bunlarla sınırlı değil. Son olarak Chrome’da yeni bir sekme açarken, daha önce indirilen makalelerin yanında çevrimdışı rozeti bulunuyor. Son indirdiğiniz sayfaların listesi bulunduğu için sekmeyi kapattığınızda bile bu listeden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu özelliğin baz istasyonlarının çok az olduğu, şehirler arası yolculuklarda işe yarayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262


Google Chrome‘da Anroid Uygulamalarının nasıl çalıştırılabileceğini anlatacağız.

İnternet kullanıcılarının en çok kullandığı Google Chrome‘da, Android uygulamalarını çalıştırabileceğinizi biliyor muydunuz? 2015 yılında Google geliştiricileri, uygulamalarını Chrome tarayıcısında test etmek için ‘ARC Welder’ adında bir çözüm geliştirme işlemini başlattı. ARC Welder’ın birincil amacı, geliştiricilerin Chrome OS için daha fazla uygulama oluşturmalarını kolaylaştırmak. Bu araç ile basitçe, tarayıcılardan Android uygulamalarını herkesin çalıştırılabilmesine olanak sağlanmaktadır. ARC Welder‘ı kullanarak, Android uygulamalarını çalıştırmak oldukça kolaydır. Bununla birlikte, bazı Android uygulamalarının Chrome‘da iyi çalışmadığını özellikle belirtmemizde fayda var. Bu nedenle hangi uygulamaların en iyi sonuç verdiğini keşfetmeniz için biraz deney yapmanız gerekecektir.ARC Welder’ Eklentisini Kurma/Ekleme


Bütün işlemin en kolay kısmı ARC Welder eklentisini kurmaktır. ARC Welder için Chrome Web Mağazası sayfasına gidiyoruz. ARC Welder kurulum işlemi tamamladığı andan itibaren, Chrome uygulamaları/eklentileri sayfasından, ARC Welder‘ı etkinleştirip çalıştırabilirsiniz. Chrome uygulamalarını çalıştırabilen bir cihazınız varsa, ARC Welder eklentisini kullanabilirsiniz. Windows 10, Mac OS, Chrome OS ve Linux da dahil olmak üzere tüm masaüstü işletim sistemlerini desteklemektedir. Bu nedenle Windows’dan Mac OS’a geçmek için daha iyi bir deneyim elde edebilirsiniz.Android APK’ları Bulma

ARC Welder, Android APK dosyalarını açacak şekilde tasarlandığından dolayı, çalıştırmak istediğiniz APK’yi bulmanız ve indirmeniz gerekecektir.
APK dosyalarını Google Play Store’dan indiremeyeceğinizden dolayı, üçüncü taraf bir indirme kaynağı kullanmanız gerekecektirARC Welder’da Çalıştırma

APK’nız hazır olduğunda, Chrome’da ARC Welder eklentisini başlatmanız ve ARC Welder eklentisinin, bazı geçici dosyaları yazabileceği bir dizin seçmeniz yeterli olacaktır. Bunu yaptıktan sonra, denemek istediğiniz APK’yı bulmak ve eklemek için ise simgeye tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece, yapılandırma seçeneklerinin bir sayfasına yönlendirilirsiniz. Google, bunları varsayılan değerlerde bırakmanın en iyi yol olduğunu söylemektedir.
ARC Welder aynı anda yalnız 1 uygulama çalıştırabilir. Farklı bir uygulama açmak isterseniz, şuanda kullanımda olan uygulamayı kapatmanız, yeni bir APK yüklemeniz ve eski APK’yi ARC Welder eklentisinden kaldırıp, ardından da yeni uygulamayı başlatmanız gerekiyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262


Google tarafından Windows, Mac ve Linux masaüstü platformları için Chrome 61 sürümü resmen yayımlandı.
Geliştirici odaklı özellikleri ve güvenlik düzeltmeleriyle öne çıkan yeni sürüm, çevre birimleri için yeni WEBUSB API desteği ve bazı küçük davranış değişiklikleri ile birlikte geliyor

Chrome 61 neler sunuyor?

Chrome 61 sürümüyle birlikte, özel donanımların web uygulamaları ile iletişim kurması için WebUSB API desteği sağlanıyor. Klavye, fare ve yazıcı gibi donanımlar hali hazırda desteklenirken, yeni sürüm eğitim, bilimsel ve endüstriyel odaklı USB aksesuarlarını da kapsıyor.PaymentRequest API ise artık Windows, Mac, Linux ve Chrome OS için tamamen mevcut hale geliyor. Bu API sayesinde geliştiriciler, mağazalar ve diğer perakendeciler için çapraz platformda çalışacak güvenli ve kesintisiz ödeme deneyimleri de oluşturabilecekler.Diğer daha küçük değişikliklere baktığımızdaysa Network Information APIile websitelerinin bir cihazın bağlantı bilgilerine erişebilmesinin sağlandığını ve Device RAM API ile sitelerin RAM kullanımını kontrol ederek web uygulamalarının performansını optimize edebilmesine olanak sunulduğunu görüyoruz.

Google Chrome Tarayıcı 61 (Resmi Derleme) (32-64 bit) Yeni Sürüme güncellendi. Yeni güncelleme ile birlikte Chrome tarayıcı menü görünümü de değişti.

Google Chrome da dikkat çeken noktalar ise ; az bellek kullanımı, gelişmiş özellikler farklı konumdaki sekmeler, sayfa kaynak koduna hakimiyet, gizli mod, üstün javascript hızı, Google Chrome indirme yöneticisi, hızlı erişim ve tüm menülerdeki kolaylık. Chrome’u hızlı yapan ise DNS ön çözümlemesi, V8 JavaScript motoru ve DOM bağlamaları. Chrome V8 standartlarıyla her yeni sürümde tarayıcıdaki JavaScript hızını arttırmaya devam ediyor.Chrome tarayıcınızı kontrol ederek son kararlı ve değişiklerden oluşan yeni sürümü hemen yükleyin. Chrome tarayıcınızda sorun yaşıyorsanız, temiz bir kurulum yaparak daha hızlı ve kararlı

Chrome Yeni Güncellemeler hakkındaki diğer bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Chrome tarayıcı temiz bir yeni sürüm yüklemesi yapmanız için önce arka planda çalışan tüm tarayıcı sekmeleri kapatmanız gerekmektedir.Ve sonra, Bilgisayarınızın görev yöneticisini açın. Görev yöneticisin de İşlemler sekmesini açın ve Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgili, Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz.


Google Chrome 61 indir
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262

Tarayıcının yeni sürümü, web sitelerinin sesini tamamen kısmaya imkan sağlayacak.
Bazı internet sitelerinde beklenmeyen bir anda çıkan sesler, kullanıcıları ciddi anlamda rahatsız edebiliyor. Özellikle açılan pop-up pencerelerde başlayan yüksek sesli reklam videoları sıkıntı yaratabiliyor. Sitelerin ana sayfasına girince otomatik başlayan içerik videoları da internette gezinirken can sıkabiliyor.

Google, Chrome tarayıcısının 64. sürümünde sitelerin seslerinin tamamen kapatılabilmesine imkan sağlıyor. Böylece kullanıcılar, kendilerini sesleriyle rahatsız eden internet sitelerinin seslerini kolayca kısabilecek.

Chrome 64 ile açılır pencere (pop-up) engelleme özelliği de geliştiriliyor. Bundan böyle sitelerdeki videoların oynatma butonunun önüne yerleştirilen görünmez linkler de engellenebilecek. Ayrıca sitelerin kötü amaçlı yönlendirmeleri de engellenecek.

64. sürüm Meltdown ve Spectre açıklarının etkilerini azaltıyor. HDR video oynatma desteği, Chrome 64 ile gelen özellikler arasında. HDR video oynatabilmek için Windows 10 Fall Creator Update, HDR destekli ekran kartı ve HDR destekli monitöre ihtiyacınız olacağını hatırlatalım.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262


Google adı ve logosu, “GoogleUpdate” denilen otomatik güncelleştirme mekanizması, kullanım istatistiklerinin takibi ve Flash Player bütünleşmesi gibi özelliklerle Chromium’dan farklı olduğu bilinen Google Chrome, 64.0.3282.119 sürümüne güncellendi. Çeşitli düzeltmelerle gelen Google Chrome 64.0.3282.119’un pek çok düzeltme ve iyileştirme içerdiği belirtildi. Spectre/Meltdown yamalarıyla gelen yeni sürümün, dün yayınlanan Firefox 58’in ardından duyurulduğunun altı çiziliyor ve düzeltme çalışmalarının devam ettiği bildiriliyor. Chrome ekibinin Google Chrome 64.0.3282.119’u duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtiliyor. Başta yazılım üzerine neredeyse hiç bir sınırlama getirmeyen BSD Lisansıolmak üzere çeşitli özgür yazılım lisansları ile lisanslanmış olan Chromium; reklamlar dahil varsayılan olarak flash içeriğin durdurulduğu sürümleriyle popülerbir tarayıcı olma özelliğini sürdüren Google Chrome’dan asıl olarak açık kaynak bir proje olması ve özgür yazılım lisansları ile lisanslanmış olması nedeniyle ayrılıyor.Google Chrome 64.0.3282.119 hakkındaki ayrıntıları görmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Google Chrome 64.0.3282.119 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262

Web tarayıcısı tartışmasız bilgisayarınızdaki en önemli yazılım parçasıdır. Zamanınızı bir tarayıcıda çevrimiçi olarak harcarsınız: Arama, sohbet, e-posta, alışveriş, banka, haberleri okurken ve çevrimiçi olarak video izlerken çoğu zaman bunları bir tarayıcı kullanarak yaparsınız.
Google Chrome, webin daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay olmasını sağlamak için minimal bir tasarımla sofistike teknolojiyi birleştiren bir tarayıcıdır. Her şey için bir kutu kullanın - adres çubuğuna yazın ve hem arama hem de Web sayfaları için öneriler alın. En iyi sitelerinizin küçük resimleri, favori sayfalarınıza herhangi bir yeni sekmeden yıldırım hızıyla anında erişmenizi sağlar. Masaüstü kısayolları favori Web uygulamalarınızı doğrudan masaüstünüzden başlatmanıza izin verir. Chrome'un otomatik tam sayfa çevirisi ve Chrome Web Mağazası'ndaki binlerce uygulama, uzantı ve temaya erişim gibi pek çok kullanışlı özellik bulunuyor.

Google Chrome, yüksek seviyede güvenlik, hız ve mükemmel özellikler sunan İnternet tarama için en iyi çözümlerden biridir.
Bilmeniz önemli! Çevrimdışı yükleyici bağlantıları, otomatik güncelleştirme özelliğini içermez.


Web yükleyicisini indirin: Google Chrome Web 32-bit | Google Chrome 64-bit | Freeware
Download: Google Chrome Çevrimdışı Yükleyici 32-bit | 44.5 MB
İndirme: Google Chrome Çevrimdışı Yükleyici 64-bit | 48.4 MB
İndirmek için: Windows için Google Chrome MSI Installers
Görünüm: Chrome Websitesi | v64.0.3282.119 Sürüm Notları
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262

Google adı ve logosu, “GoogleUpdate” denilen otomatik güncelleştirme mekanizması, kullanım istatistiklerinin takibi ve Flash Player bütünleşmesi gibi özelliklerle Chromium’dan farklı olduğu bilinen Google Chrome, 65.0.3325.146 sürümüne güncellendi. Chrome ekibinin yeni sürümü duyurmaktan memnuniyet duyduğu belirtilirken, sürümün, pek çok düzeltme ve iyileştirme içerdiği ifade edildi. Çeşitli güvenlik düzeltmeleriyle gelen yazılım, Windows, Mac ve GNU/Linux için yayınlanan versiyonlarıyla kullanıma sunuluyor. Başta yazılım üzerine neredeyse hiç bir sınırlama getirmeyen BSD lisansı olmak üzere çeşitli özgür lisanları ile lisanslanmış olan Chromium; reklamlar dahil varsayılan olarak flah hiçeriğin durdurulduğu sürümleriyle popüler bir tarayıcı olma özelliğini sürdüren Google Chrome’dan asıl olarak açık kaynak bir proje olması ve özgür yazılım lisansları ile lisanslanmış olması nedeniyle ayrılıyor.


Google Chrome 65.0.3325.146 hakkındaki ayrıntıları görmek için sürüm duyurusunuinceleyebilirsiniz.
Chrome 65.0.3325.146 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262

Chrome’a eklenen video seslerini otomatik kısma özelliği geliştiriliyor.
Web sitelerine girer girmez otomatik olarak oynatılmaya başlayan videolar can sıkabiliyor. Chrome tarayıcısının 66. sürümüyle birlikte bu videoların sesleri otomatik olarak kapatılması sağlanabiliyor.

Google, bu özelliği bir adım ileriye taşıyor. Her ne kadar otomatik olarak yüksek sesli başlayan videolar genellikle can sıksa da, kullanıcılar Twitch veya YouTube gibi sitelerdeki otomatik başlayan videolardan rahatsız olmayabiliyor.

Chrome tarayıcısı, yayınlanan yeni güncellemeyle birlikte otomatik kısma işlemini, kullanıcının izleme alışkanlıklarına göre gerçekleştirecek. Eğer kullanıcı bir sitedeki videoların seslerini açmayı tercih ediyorsa, sonraki girişlerinde orada ses kısma işlemi yapılmayacak.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262
Chrome ve Firefox'da Sekmelerinizi Kaydedin

Chrome ve Firefox'da sekmelerinizi sonra okumak için nasıl kaydedebilirsiniz? İşte böyle..

Aşırı bilgi yüklenilmesi günümüzde kaçınılamaz hale geldi. İncelemeniz gereken tüm bilgileri görmeyi biraz daha kolaylaştıran birçok uygulama var. Pocket ve Instapaper gibi daha sonra okuyacağınız sayfaları kaydetme özelliğine sahip uygulamalar arasında bulunuyor, ancak eğer bu programlara ihtiyaç duyuyorsanız zaten okumanız gereken veriler çoktan dağ tepe olmuş anlamına geliyor.

Eğer Pocket ve Instapaper'dan daha sade ve kullanımı kolay bir eklenti arıyorsanız Snooze Tabby tam sizin için olabilir. Tıpkı Gmail'in "daha sonra hatırlat" özelliği gibi çalışan eklenti, Firefox ve Chrome sekmelerinizi kaydedip kapatıyor ve istediğiniz bir zaman aralığından sonra sekmeyi tekrar önünüze getiriyor. Eklentiyi Chrome veya Firefox için resmi web sitesinden indirebilirsiniz.

Eklentiyi yüklediğinizde tek yapmanız gereken sağ üstten eklentinin ikonuna tıklamak, ardından bu sayfayı ne kadar süre sonra tekrar görmek istediğinizi seçebilirsiniz, ya da kendi elinizle girdiğiniz bir zamanı ayarlayabilirsiniz. Zaman dolduğunda bu sekme otomatik olarak tekrar açılacaktır.
Eğer ertelediğiniz bir sekmeyi daha erken açmak isterseniz, ya da daha bile geç bir tarihe ertelemeniz gerekirse yine aynı ikona tıklayıp 'snoozed list'ten kayıtlı sekmelerinizi ayarlayabilirsiniz.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Google Chrome’a yeni nesil dizayn güncelleştirmeleri geldi. ABD’li teknoloji devi Google’a ait olan Chrome tarayıcısına eklenen temalar sayesinde tarayıcıya yeni bir kimya kazandırabiliyorsunuz. Siz de eğer yıllardır kullandığınız Google Chrome’unuzun görünümünden sıkıldıysanız, aşağıdaki adımları uygulayarak Chrome tarayıcınıza çok daha basit ve modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.Tarayıcı görünüm düzenleme işlemlerimize başlamadan evvel, bilgisayarımızda yüklü olan Google Chrome sürümümüzü kontrol etmemiz gerekiyor. Google Chrome’unuzun modern bir görünümüne kavuşabilmesi için minimum 68 ve üzeri sürüme sahip olması gerekiyor. Google Chrome tarayıcınızın sürümünü kontrol etmek isterseniz, tarayıcı ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktalı (⋮) menü tuşuna bastıktan sonra Yardımsekmesi altındaki Hakkında butonuna tıklamanız gerekiyor.


  • Gerekli sürüm güncelleme işlemlerinin ardından Google Chrome tarayıcımızda boş bir sayfa açıyoruz ve adres satırına chrome://flags/#top-chrome-md yazarak chrome geliştirme menüsüne ulaşıyoruz.


  • Sonrasında ise açılan menüde UI Layout for the browser’s top chrome seçeneğini bularak Refresh konumuna getiriyoruz. Seçimimizin kaydolması adına tarayıcımızı bir defa yeniden başlatmamız gerekecektir. Bunun için sağ altta beliren RELAUNCH NOW butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.


Bütün bunların ardından Chrome tarayıcımız kapanarak yeni görünümünde tekrar açılacaktır. Değişiklik sonrası ortaya çıkan yeni görünümden memnun kalmazsanız işlemleri tekrar uygulayarak ilgili seçeneği tekrardan Default’a çekmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise Google Chrome tarayıcınız klasik görünümünde tekrar açılacaktır.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262
Chrome 71.0.3578.80 duyuruldu


Google adı ve logosu, “GoogleUpdate” denilen otomatik güncelleştirme mekanizması ile gelen Google Chrome ve Chromium’un, 71.0.3578.80 final sürümü duyuruldu. Bilindiği gibi Chromium; kullanım istatistiklerinin takibi ve Flash Player bütünleşmesi gibi özelliklerle Chromium’dan farklı olduğu bilinen Google Chrome’dan asıl olarak açık kaynak bir proje olması ve özgür yazılım lisansları ile lisanslanmış olması nedeniyle ayrılıyor. Önemli güvenlik güncellemeleri ve bir dizi düzeltmeyle gelen yeni sürüm; 43 güvenlik düzeltmesi içeriyor. Başta yazılım üzerine neredeyse hiç bir sınırlama getirmeyen olmak üzere çeşitli ile lisanslanmış olan Chromium; reklamlar dahil varsayılan olara içeriğin durdurulduğu sürümleriyle bir tarayıcı olma özelliğini sürdüren Google Chrome’dan asıl olarak açık kaynak bir proje olması ve özgür yazılım lisansları ile lisanslanmış olması nedeniyle ayrılıyor.

Chrome 71.0.3578.80 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Chrome 71.0.3578.80 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.


 

Bacanak_46

Yönetici
S.Moderatör
Katılım
2 Mar 2017
Mesajlar
30,964
Tepkime puanı
1,870
Puanları
262
Yaş
40
Konum
bursa
Chrome 79 Beta duyuruldu

Google Chrome’un, 79 Beta sürümü kullanıma sunuldu. Sürümün; Windows, Mac ve Linux için duyurulmasından mutluluk duyulduğu belirtilirken, sürümde, bir dizi düzeltme ve iyileştirme bulunduğu bildiriliyor. Artık WebXR Aygıt API’si web’deki VR içeriği için tarayıcılar arası standart olacağı ifade ediliyor. Yerel dosya sistemi API’si, yerel bir cihazda depolanan dosyalarla etkileşime girmeyi sağlıyor. HTML/SVG öğeleri için otomatik odaklama desteği içeren yeni sürüm, sanal gerçekliği web’e getiriyor. Geliştiriciler artık akıllı telefonlar ve başa takılan ekranlar için sürükleyici deneyimler yaratabilir.

Google Chrome 78 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Google Chrome 78 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz. 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,093
Tepkime puanı
1,759
Puanları
262
ubuntu web

Chrome OS Alternatifi Ubuntu Web Geliştiriliyor
Firefox ve Ubuntu Linux’un güçlerini birleştiren yeni Ubunu Web, Chrome OS’a doğrudan rakip olacak.
Dünya bulut tabanlı hizmetlere doğru yönelirken, hemen hemen her görevi tek bir web tarayıcısı kullanarak gerçekleştirmek mümkün. Google Chrome web tarayıcısıyla entegre edilmiş Chrome OS’un en popüler web merkezli işletim sistemi haline gelmesinin nedenlerinden biri de budur.
Chrome OS, temelinde Linux çekirdeği kullanıyor olsa da yalnızca Google’ın Chromebook gibi donanımlarında çalıştırılıyor. Eğer buna bir alternatif arayan biriyseniz, yakında Ubuntu Web kullanarak dizüstü bilgisayarınızda yeni bir deneyim yaşayabileceksiniz.
Ubuntu Web, Ubuntu Linux ve Mozilla’nın Firefox tarayıcısının gücünü birleştiren ve Chrome OS alternatifi olmayı amaçlayan yeni bir proje. Chrome OS’den farklı olarak en belirgin yanı ise muhtemelen herhangi bir bilgisayarda çalıştırılacak olan Firefox’a dayanıyor olması.
Öte yandan Ubuntu Web, Chrome OS için yeni bir rakip değil. Daha önce Apricity OS veya Cub Linux gibi bulun tabanlı işletim sistemleri ortaya çıkmıştı. Ne yazık ki her ikisi de devamını getiremedi ve bu nedenle Chrome OS’un şu an için doğrudan bir rakibi bulunmuyor.
Proje üyelerinden Allan Carvalho, Ubuntu Web’in Firefox tarayıcısına dayanan ve Chrome OS ile rekabet eden bir proje olduğunu söylüyor. Bu proje, yakın zamanda Ubuntu Unity Remix ve Ubuntu Education (UbuntuEd) projelerini de başlatan genç geliştirici Rudra Saraswat tarafından duyuruldu.