[ROM][Unofficial] CyanogenMod 13 (Galaxy S4 Mini GT-I9192)

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,743
Tepkime puanı
1,558
Puanları
262

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9192 model cihazınıza CyanogenMod 13’ü yüklemek ister miydiniz? Cevabınız evet ise sizi içeriye alalım.

CyanogenMod AOSP romların en popüleri. Android’in belki de en temiz hali. İçinde hiçbir sponsor uygulama bulunmuyor. Sadece çok zaruri 80+ uygulama ile geliyor ki aralarında Google Play dahi yok. Hangi uygulamalara ihtiyacınız olduğuna siz karar veriyor, istediğinizi sonradan siz yüklüyorsunuz. Hızlı, hafif, kendinden root’lu ve daha uzun pil ömründen dolayı çok tercih ediliyor.
Ürünü hemen hemen tüm popüler telefonlarda kullanabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi telefon modellerinin her yıl yeni versiyonları çıkar ve üreticinin gözünde eski modellerin değeri kalmaz. Yazılım desteği çok çabuk sonlanır. Bazen 1-2 senelik telefonunuzda dahi güncel Android sürümünü kullanamazsınız. CyanogenMod eski telefonlara da yeni Android sürümlerini port ediyor. Bu da ürünü kullanmak için önemli sebeplerden bir diğeri oluyor.

Bağımsız geliştiriciler Android 6.0 Marshmallow baz alınmış Samsung Galaxy S4 Mini için olan CyanogenMod 13’ü yayınladı.
Yayınlanan rom şuan için geliştirme aşamasında olup ufak tefek sorunlarla birlikte gelmektedir ve zamanla stabil hale geleceğini de belirtelim.
Önemli: Başlamadan önce lütfen sizler için hazırlamış olduğumuz bilinmesi gerekenler hakkında konumuzu okuyun.Detay vermiştim bu konuda.bilmeyenler PM den öğrenebilirler
Burada paylaştığımız CyanogenMod 13 Rom’u sadece Galaxy S4 Mini GT-I9192 içindir lütfen başka cihazlara yüklemeye kalkışmayın aksi halde kişisel sorumlu tutulmaz.
Dilerseniz lafı fazla uzatma’dan kurulama ait anlatımları tek tek uygulayarak romu telefonumuza kuralım.
Rom Dosyaları
• Güncel rom dosyasını buradan indirin.
• Gapps paketini de bu adresten indirin.
Kurulum Açıklaması
• İndirdiğiniz rom dosyasını ve GApps paketini hafıza kartına kopyalayın.
• Cihazı Recovery Mode’da başlatın.
• Oluşabilecek her soruna karşı sistem yedeğinizi alın.
• “Wipe” işlemlerinin tümünü yapın.
• “Install” seçeneği ile hafıza kartına kopyalamış olduğunuz .zip dosyasını yükleyin
• Yükleme işlemi tamalanınca “GApps paketini” yükleyin.
• İşlem tamamlanınca cihazı yeniden başlatın.
• İlk açılış 10-15 dakika sürebilir.
Çalışanlar

  • RIL (arama, sms, veri ağı)
  • Kablosuz Ağ
  • Bluetooth
  • Kamera
  • IR
  • Yakınlık sensörü, pusula
  • GPS
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,743
Tepkime puanı
1,558
Puanları
262
Cevap: [ROM][Unofficial] CyanogenMod 13 (Galaxy S4 Mini GT-I9192)

Marshmallow! Tadı her ne kadar bildiğiniz şekerlerden uzak olsada Marshmallow ençok telefonlarımıza yaradı diyebilirim. Bu güncelleme ile telefonunuzda kasılmalar son bulacak ve şarj süreniz Lollipop'a göre bir daha uzun gidecek. Fazla lafı uzatmadan kurulum işlemlerine geçelim. Tam olarak stabil bir şekilde çalıştığının garantisini veremem. Tamamen hazır değil ama hergün güncelleme gelerek hata düzeltmeleri yapılmaktadır.Kuruluma başlamadan önce bilmeniz ve yapmanız gerekenler.

1- Telefonunuzun yedekleme işlemini kesinlikle yapınız. Resim, Video, Rehber vb. yedekleme işlemini yapınız.
2- Bu yapacağınız işlem telefonunuzu garanti dışı bırakır. Garantim yok nasılsa yaparım diyorsanız adımları takip et.
3- Bu güncelleme sadece Galaxy S3 i9100 modeli içindir. Galaxy S3 Neo sahipleri faydalanamaz.
4- Telefonunuzun şarj seviyesi en az %50'nin üzerinde olmalıdır.
Samsung Galaxy S3 için Android Marshmallow dosyaları

Android Marshmallow İndir ( En üstte bulunanı indirebilirsiniz.)
Android Marshmallow Gapps paketi indir Android 6, ARM ve full yazanı indirebilirsiniz.
CWM Recovery dosyasını indir Telefonunuzda CWM kurulu ise indirmenize gerek yoktur.
Root dosyasını indir Telefonunuzda Root varsa indirmenize gerek yoktur.
Odin dosyasını indir Bilgisayarınızda Odin programı varsa indirmenize gerek yoktur.
Yukarıda gerekli dosyaları indirdiyseniz kurulumu yapmaya başlayabiliriz. Eğer telefonunuz Rootlu ve CWM Recovery kurulu ise işlemlere direk Android Marshmallow kurulum kısmından başlayabilirsiniz.
Samsung Galaxy S3 Android Marshmallow güncellemesini kurmadan önce Root işlemi ve CWM Recovery kurmamız gerekiyor.
Kuruluma başlamadan önce Gapps dosyasını ve Cyanogemod dosyalarını "hafıza kartına" atın. Lütfen indirdiğiniz şekilde atın. Kesinlikle Zipten çıkarmayın.

Gerekli dosyaları hafıza kartına attıktan sonra root işlemini yapmaya başlayabiliriz.

Telefonunuzu Ses Kısma + Menü + Açma Kapama tuşu ile Download moduna alın ve telefon ile bilgisayar bağlantısını sağlayın ve Odin programını açın. Sol üst köşedeİD:COM yazan kısmın mavi olduğundan ve Sol alt kısımda ise Added! yazısını gördüğünüzden emin olup işlemlere öyle başlayın
Samsung Galaxy S3 root atma işlemi ve CWM kurulumu

Odin programından AP/PDA bölümüne zipli dosya içinden çıkarttığımız tar.md5 uzantılı dosyayı tanıtın ve start diyerek kuruluma başlayın. Bu işlemleri yaparken kesinlikle bilgisayar ile telefon bağlantısını kesmeyin.PASS yazını görmeden bilgisayardan USB kablosunu çıkartmayın.Kurulumu başarılı bir şekilde yaptıktan sonra telefonu tekrar download moduna alın.

CWM_6.0.4.7_Touch_GT-I9300.tar dosyasını zipten çıkartmadan root işlemlerini yaptığınız gibi CWM kurulumunuda yapın. PASS yazını görmeden bilgisayardan USB kablosunu çıkartmayın


NOT: Recovery modda aşağı yukarı işlemleri için ses açma ve kapama, seçme işlemlerini menü tuşundan, geri çıkma işlemleri ise açma kapama tuşu ile yapılmaktadır. Dilerseniz dokunmatik özelliğinide kullanabilirsiniz.

Ses Açma + Menü + Açma Kapama tuşuna basarak recovery modunu açın.

Şimdi mevcut ROM Android yedeklemeyi gerçekleştirin: Backup and Restore > Backup diyip geri çıkın. Yedekleme işlemi yapıldıktan sonra ana menüye geri dönün.

Öncelikle Wipe Data/Factory Reset seçeneğine tıklayın. Sonra Wipe Cache Partition (Optional)yaparak formatlama işlemlerini bitirin.

Android Marshmallow Cyanogenmod kurulumu.

Recovery modda bulunan İnstall Zip from SD card Seçeneğini tıklayarak hafıza kartına attığımız cm-12.1-20150406-UNOFFICIAL-i9300.zip dosyasını seçerek evet diyoruz.
Bir süre bekledikten sonra kurulum bitecektir ve tekrar İnstall Zip from SD card diyerek içine attığımız Google programlarını barındıran Gapps.zip dosyasını seçerek tekrardan evet diyerek işlemi bitiriyoruz.

Telefonunuz uçmaya hazır