☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [ROM] Rootlu Android Telefonlarınızda Kullanabileceğiniz 20 Uygulama

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,743
Tepkime puanı
1,558
Puanları
262

Root işleminin asıl amacı, Linux tabanlı Android işletim sistemini tam anlamıyla kullanabilmek için yapılmaktadır. Çeşitli ROM'lar yükleyerek telefonunuza farklı özellikler katmak, işlemci hızını ayarlayabilmek, cihazını tasarımını zenginleştirmek ve daha birçok işlemi root yetkisi sayesinde yapabilmeniz mümkün. Bu amaçla geliştirilen uygulamalar da, biraz önce bahsettiğim türden işlemleri gerçekleştirebilmeniz için sizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Dilerseniz bu uygulamalar arasından seçtiğimiz 20 adet uygulamayı ve ne işe yaradıklarını incelemeye başlayalım.

SuperSUİlk uygulamamız olan SuperSU, cihazınızı rootladığınızda önyüklü olarak gelen bir uygulamadır. Bu uygulamanın amacı, kurmuş olduğunuz uygulamalara root yetkisi vermek için kullanılmaktadır. Uygulamaların bu yetkiyi istemelerinin nedeni ise sunduğu özellikleri tam anlamıyla kullanabilmenizdir. Yetki verdiğiniz andan itibaren bu uygulamara tam erişim hakkı sağlamış olursunuz.

İndir

SuperSU Android

Android için Root Yetkilendirme Uygulaması


Greenify
Cihazınıza yüklemiş olduğunuz uygulamalar, daha sonradan hızlı erişim sağlayabilmeniz için arka planda otomatik olarak çalışmaya devam etmektedir. Bu da daha fazla enerji tüketimine neden olup, bataryanızın daha hızlı boşalmasına neden olmaktadır. Greenify uygulaması da, arka planda çalışan uygulamalardan seçmiş olduklarınızı uyutarak bataryanızın daha fazla enerji harcamasını önlemektedir.

İndir

Greenify Android

Android için Otomatik Uygulama Sonlandırma Aracı


 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,743
Tepkime puanı
1,558
Puanları
262


ShootMeAkıllı telefonlarda ekran görüntüsü almak bir el hareketi yapmak ya da 1-2 tuşa basmak kadar kolay. Ekran görüntüsü alma işlemini cihazınızı sallayarak gerçekleştirmenizi sağlayan uygulama, bu konuda farklılık arayan kullanıcıların mutlaka hoşuna gidecektir.

İndir

ShootMe Android

Android için Ekran Görüntüsü Alma Programı


SSH Tunnel
Günümüz şartlarında internet erişimi sağlamak artık çok kolay hale geldi. Mobil internet sağlayıcılarının yanı sıra, ortak kullanım alanlarında sunulan ücretsiz Wi-Fi ağları da kimi zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Ancak bu ağları kullanan kişilerin oldukça büyük bir kitleye sahip olduğunu bilen bazı kötü amaçlı kişiler, bu ağlara sızarak kullanıcıların kişisel bilgilerinin gizliliğini tehdit ediyor. SSH Tunnel uygulaması da internet trafiğinizi şifreleyerek, bu ağlardan sağlayacağınız internet erişimini güvenli hale getiriyor.

İndir

SSH Tunnel Android

Android için Güvenli İnternet Bağlantısı Oluşturma Uygulaması

 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,743
Tepkime puanı
1,558
Puanları
262


GMD GestureControlCihazınızdaki bazı işlemleri sadece parmak hareketlerinizle yönetmek sizce de hoş olmaz mıydı? Bence gayet güzel olurdu. Uygulamaları sonlandırma, açık olan uygulamaları görüntüleme, önceki uygulamaya dönme gibi işlemleri, belirlediğiniz parmak hareketlerini ekran üzerinde uygulayarak büyük kolaylık sağlayan uygulama, kullanmanızı mutlaka tavsiye ettiğim uygulamalardan biri.

İndir

GMD GestureControl Android

Android için Hareketli Kontrol Uygulaması


Swapper for Root


Düşük RAM'li bir telefona sahipseniz bazı uygulamaları kullanırken donma-yavaşlama gibi sorunlarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Swapper for Root uygulaması sayesinde cihazınızda sanal RAM alanı oluşturarak, bu sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz. Hafıza kartınızdan belirleyeceğiniz RAM alanı ile cihazınıza takviye bellek sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken hafıza kartınızın okuma-yazma hızlarının yüksek olmasında fayda var.


İndir

Swapper for Root Android

Android İçin Ram Yükseltme Uygulaması


 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,743
Tepkime puanı
1,558
Puanları
262


Root ExplorerBaşarılı bir dosya yöneticisi olan Root Explorer, root edilmiş cihazlarda sistem dosyalarına kolayca erişebileceğiniz bir uygulamadır. Uygulama dosyalarına da erişerek çeşitli değişiklikler yapmanıza imkan sağlayan bu araç sayesinde dosyalarınızı sıkıştırabilir, sıkıştırılmış dosyalarınızı ayklayabilirsiniz. Bulut depolama servisleriyle senkronize çalışma, SQLite görüntüleyicisi, gelişmiş metin editörü gibi çeşitli özelliklere sahip bu dosya yöneticisini de denemenizde fayda var.

İndir

Root Browser Android

Android İçin Dosya ve Klasör Gezgini Uygulaması


DSP ManagerTelefonunuzun ses performansından memnun değil misiniz? Cevabınız evet ise bu sorununuza bir nebze de olsa çare oluyor. Ekolayzır ayarlarında yapacağınız değişiklikler ile sesler biraz daha yüksek ve daha net bir şekilde duyulması bu program ile mümkün.

İndirDSP Manager Android

Android için Ekolayzır Uygulaması


ROM Toolbox ProCihazınızı rootladığınızda elde ettiğiniz yetkiyle birlikte telefonunuzda istediğiniz değişiklikleri, modifikasyonları yapmanızın mümkün hale geldiğini belirtmiştik. Bu özellikleri tek bir uygulama üzerinden sunan ROM Toolbox Pro uygulaması ile başlangıç uygulamalarınızı ayarlayabilir, açılış animasyonlarını değiştirebilir, yeni yazı fontları kullanabilir, çeşitli temalar ile cihazınızın görünümünü zenginleştireblir, işlemcinize müdahale edebilir ve daha birçok işlemi uygulama üzerinden kolayla gerçekleştrebilirsiniz. Bu uygulamayı da mutlaka denemeniz gerektiğini düşünüyorum.

İndir

ROM Toolbox Pro Android

Android için ROM Araç Kiti Uygulaması


Link2sd
Telefon hafızasında yüklü olan uygulamaları SD kartınıza taşımanız için kullanabileceğiniz bir başka uygulama olan Link2SD ile cihazınızın hafızasını boşaltabilirsiniz. Bunun dışında cihaz üreticisi tarafından yüklenen ve kaldırılması kısıtlanmış olan uygulamaları da silmenizde yardımcı olan bu uygulama da giriş seviye telefonlarda büyük bir rahatlama sağlayacaktır diye düşünüyorum.

İndir

Link2SD Android

Android İçin SD Karta Uygulama Taşıma Uygulaması


 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,743
Tepkime puanı
1,558
Puanları
262


Z Screen RecorderEkran görüntüsü çekmek dışında, bazı durumlarda ekranın videosunu çekme gibi ihtiyaçlar da doğabiliyor. Bu durumlarda kullanabileceğiniz basit arayüze sahip Z Screen Recorder uygulaması ile kolayca ekran videoları çekebilir, aynı zamanda bu videoları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İndir

Z Screen Recorder Android

Android için Ekran Videosu Çekme Uygulaması


MetamorphCihazınızın animasyonlarını ve temalarını zenginleştirip, telefonunuza farklı bir görünüm kazandırmak istiyorsanız bu uygulama tam size göre. İndirmiş olduğunuz modifikasyon paketlerini gösteren ve kurmanızda yardımcı olan bu uygulama ile işlemlerinizi kolay yoldan çözebiliyorsunuz.

İndir

Metamorph Android

Android için Tema Paketi Yükleme Uygulaması


Font InstallerTelefonunuzda önyüklü olarak gelen yazı fontlarından sıkıldıysanız ya da bunları beğenmiyorsanız, size farklı tatlar sunan bu uygulamayı mutlaka denemelisiniz. İçerisinde bulunan yüzlerce yazı fontundan istediğinizi seçebilir, isterseniz de indirmiş olduğunuz font paketlerini bu uygulama aracılığıyla yükleyebilirsiniz.

İndir

Font Installer Android

Android için Yazı Fontu Yükleme Uygulaması


AnTuTu CPU MasterTelefonunuzun CPU ayarlarını düzenleyerek performans artışı sağlayabileceğiniz bu uygulama da gerçekten işini hakkıyla yapan uygulamalardan biri. Çeşitli profiller oluşturarak işlemci çalışma hızını ayarlayabilir, bu sayede pilde de performans artışı sağlayabilirsiniz. Örneğin cihaz uyku modundayken işlemci hızını düşürebilir, oyun oynarken ise yükseltebilirsiniz. Bilinçli kullanıldığında gerçekten olumlu yönde etkilerini görebileceğinizi düşünüyorum.

İndir

AnTuTu CPU Master Android

Android için CPU Yönetimi Uygulaması


 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,743
Tepkime puanı
1,558
Puanları
262


Root Call Blocker
İstenmeyen kişiler tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız, bu uygulama ile ilgili kişileri engelleyebilirsiniz. Karşıdaki kişi kesinlikle engellendiğini anlamadığı gibi, sizi aradığında da hiçbir uyarı vermemektedir. Numaraları tam anlamıyla engelleyen bu uygulama da ilginizi çekecektir diye düşünüyorum.

İndirRoot Call Blocker Android

Gelen Çağrı ya da SMS'leri Engelleme Programı.


DroidWall
Uygulamalarınızın internet erişimlerini kontrol altına alarak, mobil internet kotanızı yönetebilmenize imkan sağlayan bu uygulama da mutlaka denemeniz gereken uygulamalar arasında yerini alıyor. Sınırlı mobil internet bağlantısına sahipseniz, sisteminizde yüklü olan uygulamaların harcadığı internet trafiğini sınırlandırmanız ve bu sayede de pil tasarrufu sağlamanız kolay hale geliyor.

İndir

DroidWall Android

Android için Güvenlik Duvarı Uygulaması


Titanium Backupİhtiyaç halinde cihazınızdaki verilerinizi yedeklemek ve daha sonra tekrar geri getirebileceğiniz bir uygulama olan Titanium Backup, alanındaki diğer uygulamalara göre çok başarılı bulduğum bir uygulama. Bunun yanında uygulama taşıma, dondurma gibi işlemleri de gerçekleştirebildiğiniz Titanium Backup, mutlaka kullanmanız gereken uygulamalardan biri diye düşünüyorum.
İndir

Titanium Backup Android


Android İçin Veri Yedekleme Uygulaması