☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [ROM] Neden android akıllı telefonları rootlamayı bıraktım?

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,530
Tepkime puanı
1,041
Puanları
262


Bugüne kadar neredeyse hiçbir Android akıllı telefonum rootlanmadan ömrünü tamamlamadı. Cihazı kendi zevkime göre ayarlamak ya da farklı uygulamalardan yararlanmak için olsun her zaman root tercih ettiğim bir yöntem olmuştu. Fakat bu yılın başından beri artık buna ihtiyaç duymuyorum. Çünkü…
Neden root?

Uzun zaman cihazları rootlamak için birçok neden vardı. Ya enerji tasarrufu yapan özel bir uygulama yüklemek ya da GPS optimizasyonu yapmak veya onlarca farklı neden. Bunları rootlanmamış bir cihaza yapmak eskiden imkansızdı. Bunun yanında birçok yedekleme uygulaması da yine root öncelikleri istiyordu. Güçsüz telefonlarda CPU ayarlarıyla oynamak, birçok kez donanıma zarar verse de başvurduğum bir yöntemdi. Sistem dosyaları vs birçok yere erişim için de root gerekliydi. Fakat bir zaman sonra hem bu tür uygulamalara ihtiyacım kalmadı hem de güvenim iyice azaldı.


Root artık gerekli değil

Root zamanları geride kalıyor. Akıllı telefonlar fabrika ayarlarında oldukça iyi performans göstermeye başladılar ve artık bunları çok da değiştirmeye ihtiyaç duymuyorum. GPS ya da güç tasarrufu konusunda teknoloji oldukça ilerledi ve artık karışmamıza pek de gerek kalmıyor. Bununla beraber 32 GB hafıza ve üzerine sahip bir cihazınız varsa 100 MB alan kazanmak ya da kazanmamak çok da bir şey ifade etmiyor bu yüzden de optimizasyon konusuna artık daha uzağım.
Yedekleme konusunda gelince, bulut depolama olayı birkaç yıl öncesinden çok daha kolay ve ileri. Bu yüzden de artık tek yapmam gereken doğru senkronizasyon ayarlarını tercih etmek. Müzikler içinse tamamen güvenilir müzik servisleri var. Şu anda Google Play Store üzerinde yer alan birçok oyunun dahi bulut depolama seçenekleri mevcut.
Bazı uygulamalar rootlu telefonları sevmiyor

İşin öteki tarafındaysa şu bir gerçek ki artık birçok uygulama rootlu telefonlarla beraber kendi servislerini çalıştırmıyor. Özellikle bankacılık ya da streaming uygulamaları bu konuda başı çekiyorlar. Yani her yerden can sıkıcı küçük sorunlar fırlaması oldukça olası bir hal alıyor.
Bunun yanında elbette hala akıllı telefonu rootlamak için sayılabilecek nedenlerden bahsedilebilir. Hafızaya tam erişim isteyebilirsiniz fakat Android Marshmallow sonrasında birçok uygulama zaten kendini yeni kurallara adapte etti ve size daha çok oyun alanı sağlıyorlar. Yani bu artık o kadar da büyük bir problem değilGörmezden gelemeyeceğimiz diğer bir avantaj ise custom ROM. Özellikle LG G3 gibi kaliteli fakat eski cihazların hızı ve yazılımı ROMlar ile daha iyi hale getirilebiliyor. Günlük kullanım içinse bu gerekli mi, tartışılır. CyanogenMod yüklemek elbette bazı cihazlar için harika bir seçenek. Örneğin Samsung tabletim donanımsal olarak hala yeterli olsa da Android KitKat’a saplı kaldı ve böyle durumlarda insan CyanogenMod 13 yüklemekten kendini alamıyor.
Sonuç olarak

Artık günlük kullanım için Android’e root erişimine ihtiyacım olmuyor. Hatta daha ileri gidersem şunu da diyebilirim, root için tek nedenim eski cihazımda CyanogenMod ya da farklı bir ROM kullanmak olabilir. Bunun dışında gerçekten ciddi bir ihtiyaç duymuyorum.
Siz akıllı telefon ya da tabletinizi rootluyor musunuz? Eğer öyleyse, neden? Bu süreçte sorunlarla karşılaşıyor musunuz?