[ROM] İOS Root Nasıl Kaldırılır?

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,530
Tepkime puanı
1,041
Puanları
262

Android telefonlardaki root erişimini nasıl kaldırabileceğinizi anlatalım detaylı olarak
@mehmetkarahanlı@Android telefonunuzu root ettiğinizde sistem üzerinde kontrol imkanı sağlamış olursunuz. İşinize yarar birçok uygulama “root erişim iznine” ihtiyaç duyar. Bu sebeple root işlemi Android kullanıcılar arasında oldukça popüler bir işlemdir.
Ancak bazen telefonunuzdaki “root erişimini” kaldırmak isteyebilirsiniz. Aslında kullanıcılar arasında böyle bir talep nadiren görülür. Çünkü root bir özgürlüktür. Yine de bu özgürlükten vazgeçmek tamamen size kalmış bir karar. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağınıza bir göz atalım. Genellikle root işlemi sonrası cihazınıza “SuperSu” diye bir uygulama otomatik olarak yüklenir. Bu uygulama ile cihazınızda, root erişim iznine ihtiyaç duyan uygulamaların izinlerini kontrol edebilirsiniz. Birçok ayar ve özelleştirmeye sahip olan SuperSu uygulamasının diğer bir özelliği ise cihazınızdaki root erişimini kaldırabilme imkanı sunmasıdır. Tabi cihazınızdaki root erişim iznini kaldırmanın farklı yolları da bulunuyor. “Unroot” da denen bu işlemin en kesin ve güvenilir yolu cihazınızı ilk aldığınızda yüklü olarak gelen, ya da üretici tarafından sonradan yayınlanan ve “stock rom” diye de tabir edilen orijinal işletim sistemini geri yüklemek olacaktır. Ancak bu bazen sizi cihazı root etmekten daha fazla uğraştıracağı için pek fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Root erişimini cihaza otomatik olarak yüklenen root kontrol uygulaması SuperSu üzerinden kaldırmak daha kolay bir yol olacaktır.Peki bu işlem nasıl yapılır?

Öncelikle cihazınızda yüklü olan, ya da sonradan yüklemiş olduğunuz SuperSu uygulamasını açın. Daha sonra “Ayarlar” başlığı altında bulunan “Root kaldırma” butonuna dokunun.

Burada root erişimi kaldırma işlemi ile ilgili bir uyarı göreceksiniz. Onaylayıp devam edin.

Bu izinle birlikte SuperSu uygulaması cihazınızdaki “root erişim iznini” kaldırmaya başlayacaktır.

Son alarak ayarların tam olarak uygulanabilmesi için cihazınızı yeniden başlatın.
Her cihazın aynı şekilde root edilmediğini biliyoruz. Yani cihazınızı root ettiğinizde her zaman SuperSu uygulamasıyla karşılaşmazsınız. Böyle bir durumda ise SuperSu uygulamasını sonradan cihazınıza yükleyerek aynı işlemleri yapabilirsiniz. Şunu da belirtelim bu işlem tüm cihazlarda başarılı olmayabilir. Eğer burada uyguladığınız işlemlerle root erişimini kaldıramazsanız, son çare olarak cihazınıza uygun “stock rom” yüklemeniz gerekecektir.

İndirQR-Code
SuperSU
Developer: Chainfire
Price: Free[SUP]*[/SUP]Cihazınızdan root iznini tam olarak kaldırdığınızdan emin olmak için kontrol edin.

İndirQR-Code
Root Checker
Developer: joeykrim
Price: Free[SUP]*[/SUP]Root erişim iznini başarıyla kaldırmış oldunuz.Konudaki açılım için devam edicez bu parağrafta ihşallah