Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj

☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [PC Donanım] HDD/SSD Hakkındaki son gelişmeler

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#21
SSD'ler zamanla neden "ölüyor?"

Mekanik sabit disklerin aksine, SSD'ler neden zamanla "ölüyor?" Cevap, içeride...
Türkçede 'Katı hal sürücü' olarak da adlandırılan SSD'ler ve mekanik sabit diskler arasında elbette temel bir fark var. Ve hatta mekanik sabit disklerin aksine SSD'ler bir ya da iki yolla işlevsiz hale gelip bir anlamda ölebiliyor.
Mekanik sabit diskler ve SSD'ler arasındaki ana farkı şöyle özetlemek mümkün: Mekanik bir sabit diskin depolama alanı, ihtiyaç duyuldukça birçok defa yeniden yazdırılabilen verileri tutabiliyor ve bunlar söz konusu disk işlevsel kaldıkça kullanılabilir olmaya devam ediyor.
Diğer yandan SSD'lerde ise verileri tutan her bir hücre, söz konusu SSD ölmeden önce sınırlı sayıda yazdırılabiliyor ya da programlanabiliyor. Bunun nedeni ise şu: Ne zaman bir yazdırma operasyonuna gerek duyulsa, bir hücredeki herhangi bir verinin o hücre kullanılmadan önce silinmesi gerekiyor. Bu yazdırma, silme ve yeniden yazdırma süreci de nihayetinde bu hücreler üzerinde hasar bırakıyor ve hücreler arasındaki izolatörde bozulmaya yol açıyor. Sonunda da bu tekil hücreleri yüklemek artık imkansız hale geliyor.
Farklı türden flaş belleklerin farklı yaşam döngüleri oluyor, bu da elbette hücre başına ne kadar bit'in mevcut olduğuyla belirleniyor. Daha az bit, zaman içerisinde daha az sorun demek. Daha çok bit ise daha çok sıkıntıya neden oluyor.
Böylece sınırlı bir yaşam döngüsüne sahip olan SSD'lerin bu ömrü de "yazılı terabit'lerle" (TBW) ölçülüyor. Üreticiler aslında genellikle bu rakamlara pek atıfta bulunmuyor, dolayısıyla SSD'nizin bu rakama ulaşmadan önce ölmesi ya da tam tersi bunun çok sonrasında işlevsiz kalması olası. Bu da elbette birçok faktöre bağlı.
Örneğin iki yıldır kullanımda olan ve yaklaşık 32 TB'lık bir verinin yazıldığı bir SSD'ye şimdiye kadar 60 TB'lik veri yazılmış olsaydı endişelenmeye başlayabilirdiniz. Diğer yandan her ihtimale karşı buradaki dosyaların bir yedeğini almanız da riske girmenizi önleyecektir.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#22

Corsair Force Series LE

Sisteminizi hissedilir bir şekilde hızlandırmanın tam zamanı.
Corsair’i üstün performans sunan ürünleri ile yakından tanıyoruz. Firma, kalite anlayışını SSD modellerinde de sürdürmeye devam ediyor ve Force Series LE olarak adlandırılan yeni SSD ailesi ile bilgisayarlarını hızlandırmak isteyen üst düzey kullanıcılara benzersiz hız seçenekleri sunuluyor. TLC NAND yongaların kullanımı ile birlikte yüksek depolama alanını performans ile birleştiren yeni seride 240 GB, 480 GB ve 960 GB seçenekleri yer alıyor. İncelememize konuk olan 240 GB model hem ailenin en uygun fiyatlısı, hem de 120 GB seviyesi üzerindeki depolama alanı ile bilgisayarınız açısından uzun soluklu bir çözüm olma özelliğine sahip.

Tahmin edilebileceği ve olması gerektiği gibi Corsair Force Series LE, SATA 3 standardına sahip ve 6.0 Gbps bant genişliği destekliyor. 7 mm inceliği ile özellikle ultrabook kapsamında olan SATA destekli ürünlerin de terfi listesine girmeyi başaran Corsair Force Series LE, elbette masaüstü bilgisayarlarda da doping aracı olarak seçilebilir. Performans testlerinden saniyede 560 MB okuma ve 530 MB yazma gibi üst seviye değerlerle ayrılan Corsair Force Series LE, benzer fiyat seviyesindeki rakiplerine göre avantajlı bir seçenek olarak göze çarpıyor. Elbette burada teknik bir başarıyı ele almak gerekiyor. Toshiba üretimi 15 nm’lik TLC yongalar ile birlikte depolama alanı yüksek ve performansı da parmak ısırtan ürünleri kolaylıkla piyasada görmeye başladık. Corsair Force Series LE’deki kontrolcü ise Phison üretimi PS3110-S10. Böylece gerçek performans elde edilmiş oluyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#23
WD, Kasım ayının ortasından itibaren Türkiye’de satışa sunulan ilk WD markalı SSD’leri WD Blue ve WD Green ile yeniden tasarlanan My Passport ve My Book sabit sürücülerini tanıttı.


SanDisk'i bünyesine katan Western Digital, daha sonrasında ürün gamını da güncelledi. Kasım ayı itibariyle ülkemizde satışa sunulan WD SSDmodelleriyle beraber yenilenen taşınabilir diskler tanıtıldı.
WD'nin yeni SSD'leri

İlk kez WD markasıyla piyasaya sürülen SSD’ler; performans, pil ömrü ve verimlilik açısından taşınabilir ve masaüstü PC’ler için iddialı bir çözüm olarak pazara giriyor.HDD disklere göre, daha sessiz çalışan ve ısınma sorununa neden olmayan WD SSD’ler, daha az güç ve ısı kullanarak işlem yapma becerisine de sahip. WD SSD’ler, kullanıcılara performans ve kapasite takibi için ücretsiz WD SS Dashboard yazılımı da sunuyor.
SSD serisinden WD Blue SSD, daha yüksek performans arayanlara ve hız sınırlarını zorlamak isteyenlere hitap ederken; WD Green SSD uygun fiyatla yüksek performans arayan kullanıcılar için ideal bir seçenek oluşturuyor.
SanDisk yoluna devam ediyor!

WD yetkililerine sorduğumuz sorulara aldığımız cevaplarda, SanDisk'insektöründe çok büyük bir isme sahip olduğu, bu yüzden marka yapısının değiştirilmeyeceği bilgisini aldık. Yani bundan sonraki süreçte de SanDisk, yoluna SanDisk olarak devam edecek.
My Passport ve My Book yenilendi

Modern ve yenilikçi bir bakış açısıyla yeniden tasarımlanan My Passport ve My Book; estetik görünümü ve hafifliği ile dikkat çekiyor.
WD’nin kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanarak geliştirdiği yeni sürücüler, şifre koruması ve donanım şifrelemesi de içerdiğinden; veri depolama işlevinin yanı sıra, kullanıcı deneyimini kişiselleştirme imkanı da oluşturuyor.
Siyah, sarı, kırmızı, beyaz, turuncu ve mavi olmak üzere, altı canlı renk seçeneğiyle sunulan My Passport sürücüleri ile siyah ve şık tasarımıyla öne çıkan My Passport for Mac, artık daha şık ve estetik.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#24

Veri depolama alanında dünya lideri Seagate depolama sıkıntısı çeken oyunculara özel sürücü seçeneğini satışa çıkardı. Avrupa'yla aynı anda ve Türkiye'de ilk kez n11.com'da görücüye çıkan yeni ürün Seagate Gaming Xbox 512GB SSD USB 3.0, dünyanın ilk ve tek oyuncu Xbox SSD harici diski olma özelliğini taşıyor.
512GB kapasitesi ile oyunculara hızlı yükleme imkânı sunan cihaz, oyun yükleme sürelerini düşürüp anında aksiyona dalmanızı sağlayan flash depolamasından yararlanıyor. Kullanıcılara oyunları daha hızlı yükleme ve başlatma imkânı sunan cihazın alüminyum kasasının çerçevesi Xbox teması ile uyumlu. Yapı olarak da oldukça ince bir profile sahip sürücü, herhangi bir güç adaptörü gerektirmediği için tak ve çalıştır tarzında kullanılabiliyor. Avrupa'yla aynı anda ve Türkiye'de sadece n11.com üzerinden satışa sunulan ve Seagate Xbox ailesinin diğer fertleri gibi Microsoft lisanslı tek harici Xbox diski olan cihaz, 889,99 TL fiyatıyla oyun severleri bekliyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#25

Sandisk 3.8 TB kapasiteli SSD modellerini kurumsal pazara sokuyor. Depolama çözümlerinde SSD tercihleri gün geçtikçe daha önemli bir hale geliyor. SanDisk, bu ürün gamındaki en dikkat çeken modellerini duyurdu. SanDisk Skyhawk ve Skyhawk Ultra serisi SSD sürücüler dudak uçuklatan kapasitelere sahip.SanDisk Skyhawk SSD modelleri tanıtıldı!

SanDisk SkyHawk ve SkyHawk Ultra serisi SSD modellerini duyurdu. Kurumsal amaçlı çözümler için geliştirilen bu SSD modelleri, 2.5 inç yapıda ve 12 mm kalınlığa sahip. SATA-Express veya U.2 üzerinden PCI-Express 3.0 x4 desteği sunan SSD modellerinde, ultra dayanıklı ve 15 nm üretim sürecinde hazırlanan MLC NAND bellekler kullanılıyor.
Kurumsal amaçlı ve kesintisiz kullanım için hazırlanan SSD sürücülerinin SkyHawk modelleri 1920 GB ve 3840 GB depolama alanları sunuyor. Bu serinin 1500 MB/s okuma ve 1700 MB/s yazma hızı sunduğu ve 250000 IOPS 4K random okuma ile 47000 IOPS 4K randım yazma desteği sunduğu belirtiliyor. 5 yıl garanti verilen bu sürücülerin 2 milyon saat kullanım ömrüne sahip olduğu da dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.
SanDisk SkyHawk Ultra modeli ise 1600 GB ve 3200 GB kapasitelere sahip. 1700 MB/s okuma ve 1200 MB/s yazma hızları sunan sürücüler 250000 IOPS random okuma ve 83000 IOPS yazma değerleri sunuyor. Bu sürücüleri SkyHawk serisinden farklı ise çok daha dayanıklı yapıda üretilmiş olmaları.
Kurumsal amaçlı ve ultra dayanıklı olarak üretilen Sandisk SkyHawk SSD modellerinin fiyatı ise açıklanmadı.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#26

Seagate, dahili disk portföyündeki tüm ürünlerinin kapasitelerini 10TB’a kadar artırdı.

Seagate, kişi ve kurumların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ürettiği yeni 10TB’lık disklerini Türkiye’de satışa sundu. Ürünlerin tanıtım etkinliğinde konuşan Seagate Türkiye Yöneticisi İlknur Baydak; bilgisayarlar için BarraCuda ve FireCuda, NAS sistemleri için IronWolf, görüntüleme ve video kayıt sistemleri için de SkyHawk güvenlik disklerini içinde bulunduran Guardian Serisi’nin, farklı kullanım alanları göz önünde bulundurularak üretildiğini ifade etti.
Dünyadaki kurumsal verinin %60’ının Seagate disklerinde depolandığını açıklayan Baydak, bu sayede özellikle işletmelerin ihtiyaçlarını iyi analiz edebildiklerinin altını çizdi. 10TB’lık kapasiteye ulaşan yeni diskler sayesinde kişisel ve kurumsal dijital veriyi muhafaza etmenin ve yönetmenin kolaylaşacağını, yeni disklerin kapasitelerinin dışında, özelliklerinin ve hızının da bir avantaj oluşturacağını sözlerine ekledi.
En basit veri kayıplarının dahi can sıkıcı olabildiğine değinen İlknur Baydak, Rescue+ adını verdikleri veri kurtarma hizmetinin bazı disklerde opsiyon olmaktan çıkarıp standart hale getirdiklerini açıkladı. Seagate BarraCuda Pro ve IronWolf Pro diskleri için 2 yıl ücretsiz veri kurtarma hizmeti vereceklerini söyledi. Bu hizmet sayesinde diskin içinde yer alan veriler mekanik bir arıza ya da herhangi bir kazaya karşın güvence altına alınmış olunacak.

BarraCuda ve FireCuda Diskleri
Seagate’in dizüstü ve masaüstü bilgisayar için geliştirdiği BarraCuda ve FireCuda diskleri, 2,5 ve 3,5 inç olmak üzere iki farklı boyutta satışa sunuluyor.
Yüksek kapasite, ekonomik fiyat yaklaşımı ile ortaya çıkan BarraCuda’nın 2,5 inç formundaki diski altı farklı kapasiteye sahip. (500GB, 1TB, 2TB, 3TB, 4TB, 5TB) 3,5 inç formundaki diski ise beş farklı kapasiteyle satışa sunulacak. (500GB, 1TB, 2TB, 3TB, 4TB)
Yine 3,5 inç formundaki BarraCuda Pro diski ise 4, 6, 8 ve 10TB olarak raflarda yer alacak. 10TB kapasiteli diskin, 7200 RPM ve 7/24 çalışabiliyor olması performansının da en üst seviyede olacağını ortaya koyuyor. Özellikle ofis profesyonellerinin, oyuncuların ve performans kullancılarının tercih edeceği BarraCuda Pro’nun garanti süresi de 5 yıl olacak. 2 yıllık ücretsiz veri kurtarma hizmeti de ürünle birlikte sunuluyor.
FireCuda ise Seagate’in hibrit diski. Sabit disk ve SSD’nin bir araya gelmesiyle (HDD+SDD=SSHD) oluşan disk, flash teknolojisi sayesinde emsal sabit disklere göre 5 kat daha hızlı bir performans sergiliyor. FireCuda’nın kapasite seçenekleri 1 ve 2TB’dan oluşuyor.
IronWolf Diskleri
NAS çözümleri için üretilen IronWolf diski, çoklu sürücü sistemlerinde titreşimi azaltmak için RV (döngüsel titreşim) sensörlerine sahip. Bu sensörler NAS sistemlerinin performansını ve ömrünü artırıyor.
Gelişmiş güç yönetimi ile enerji tasarrufu sağlayan disk, 3,5 inç boyutlarında. Yıllık 180TB’lık iş yükü oranı sunan IronWolf’un 1TB’dan 10TB’a kadar kapasite seçenekleri mevcut. Bu disk 1 ila 8 yuvalı NAS’larda kullanılabiliyor.
Yıllık 300TB’lık iş yükü oranı sunan IronWolf Pro ise 16 yuvalı NAS’lara kadar kullanılabiliyor. Bu diskin kapasite seçenekleri arasında 2, 4, 6, 8 ve 10TB yer alıyor. 2 yıllık ücretsiz veri kurtarma hizmeti de ürünle birlikte sunuluyor.
SkyHawk Diskleri
Görüntüleme ve video kayıt sistemlerine yönelik ilk disklerini 10 yıl önce üretmeye başlayan Seagate, bu alanda sektörünün lideri konumunda. 7/24 izleme ortamları için ideal hale getirilen SkyHawk diskler, 64 adet HD kamerayı destekleyen bir yapıya sahip. Diskin 1TB’dan 10TB’a kadar kapasite seçenekleri bulunuyor. Skyhawk Güvenlik diskleri RV (döngüsel titreşim) sensörleri sayesinde içsel ve dışsal titreşimi tolere edip arızaya uğramadan, uzun süre sorunsuz kayda imkan veriyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#27

ADATA Technology, yepyeni ürünü SD600 harici SSD’yi duyurdu. Üst kalite 3D TLC NAND kullanan sürücü, 256 GB ve 512 GB kapasite seçenekleriyle performans ve kapasite anlamında başarılı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.
ADATA SD600 harici 3D NAND SSD teknik özellikleri

ADATA tarafından sunulan SD600 harici 3D NAND SSD, 440 MB/s okuma ve 430 MB/s yazma hızlarına ulaşabiliyor. Geleneksel sabit disklere göre 4 kat daha hızlı olan SD600 yükleme sürelerini kısaltıyor ve oyun ile uygulamalarda akıcı bir performans gösteriyor.
3D TLC NANAD flaş mimarisi sayesinde artan yoğunluk, verimlilik ve uzun ömür elde edilirken 256 GB ile 512 GB kapasite seçenekleri sunuluyor. Performans sağlayan DRAM bellek ve SLC önbellek entegrasyonu sayesinde en ağır yüklerde ve büyük dosyalarda bile SD600 performansın ödün vermiyor.Stil ve sportif olan tasarımıyla da dikkat çeken ADATA SD600 harici 3D NAND SSD, sadece 90 gram ağırlığında. Yani en hafif harici sabit disklerin bile yarısı kadar. Darbe dayanıklı materyallerden üretilen ve kolaylıkla cepte ya da çantada taşınabileceği belirtilen SSD, sürücü yükleme ihtiyacı olamadan USB 3.1 bağlantısı üzerinden kolayca bağlanılabiliyor. Ürünün Windows masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, Xbox One, PS4 ve Android uyumlu olduğunu da belirtelim.
ADATA SD600 harici 3D NAND SSD için çıkış tarihi ve fiyat bilgisi henüz açıklanmamış durumda.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#28

Yeni WD NVMe SSD’ler 3.400 MB/s okuma ve 2.800 MB/s yazma hızlarına ulaşabiliyor.
Western Digital, yeni PC SN720 ve PC SN520 model NVMe SSD ürünlerinin duyurusunu yaptı. Ölçeklendirilebilir yapıdaki yeni depolama mimarisi, nesnelerin internetinden Edge Computing’e kadar pek çok alanda kullanılabiliyor.

Yeni PC SN720 serisi, 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB depolama alanı seçenekleri sunacak. PC SN520’nin depolama seçenekleri ise 128 GB, 256 GB ve 512 GB olarak belirlenmiş. PC SN720, tek taraflı M.2 2280 form faktöründeyken, PC SN520’de tek taraflı M.2 2280, M2 2242 ve M.2 2230 seçenekleri bulunacak.

Western Digital, PC SN520 modelinin düşük güç tüketimine sahip olacağını vurguluyor. SN720 ise saniyede 3.400 MB okuma ve 2.800 MB yazma hızına ulaşan performansıyla ön plana çıkacak.

5 yıl garantiyle gelecek olan ürünler, şimdilik sadece belirli müşterilere dağıtılıyor. Ürünün tam anlamıyla satışa çıkacağı tarih ve fiyatları hakkında henüz herhangi bir bilgi verilmedi.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,121
Beğeniler
968
Puanları
262
#29

Yüksek kapasiteli birçok sabit disk modelinin kararlılık raporunu bu yazımızda bulabilirsiniz.
Bulut yedekleme sağlayıcısı Backblaze, depolama kapasitesini yüksek kapasiteli sabit disklerle artırdı. Şirket, Nisan 2013 yılından beri sabit disklerle ilgili istatistikleri tutuyor. Düzenli aralıklarla yayınlanan bu raporda sabit disklerin hata oranları bulunuyor.

Şirketin veri merkezlerinde toplam 100,254 adet sabit disk bulunuyor. Bunların 1,989’u sistemleri boot etmek için, 98,625’i de veri depolama amacıyla kullanılıyor. Şirket son olarak yeni 14 TB Toshiba sabit diskleri de kullanmaya başladı.Yılın ikinci çeyrek verileri yukarıdaki resimdeki görülebilir. Şirket, elinde 45 adetten az sayıda disk bulunan modelleri çalışmasına dahil etmiyor. Bazı modeller yılın ikinci çeyreğinde hiç hata vermemiş. Ancak yıllık oran olarak hesaplandığı zaman %4.6’ya varan hata oranına sahip modeller de mevcut.

Şirket ayrıca 3.5-4 senelik 4 TB sabit diskleri de 12 TB ve üzeri kapasiteye sahip disklerle değiştiriyor. Böylelikle depolama kapasitesini yoğunlaştırıyor, yani aynı alanda daha fazla kapasiteye sahip olmuş oluyor.

Yılın ikinci çeyreğinde 14 TB Toshiba MG07ACA14TA sabit diski de şirketin envanterine eklendi. Ancak sadece 20 tane olduğu için bu listede yer almadı. Yılın üçüncü çeyreği için bu modelden 1.200 adet sipariş veren şirket, bir sonraki raporunda bu modelle ilgili istatistikleri paylaşacak. Ancak 3 haftalık süreç içerisinde bu 20 adet diskten hiçbiri hata vermemiş.

Toshiba’nın helyum doldurulmuş sabit diskleri ilk olarak geçen sene duyuruldu. O zaman Toshiba, 9 plaklı ve 18 başlıklı diskleri sunan tek üreticiydi ve bilindiği kadarıyla halen bu durum değişmedi. Ayrıca Toshiba rakiplerinin aksine Shingled Magnetic Recording (SMR) teknolojisine sahip diskler kullanmıyor.

SMR teknolojisi, sabit disklerin kapasitesini artırıyor. Ancak sunucu ve bulut depolama sistemlerine bu teknolojinin uyum sağlaması için daha çok zamana ihtiyaç var. Toshiba’nın yeni helyum dolu ticari sabit diskleri, SMR teknolojisini kullanmadan 14 TB kapasitesine ulaşan dünyanın ilk diskleri olma özelliğini taşıyor. Böylelikle var olan sunucu ve depolama sistemleri ile de uyumlu olarak en yüksek kapasite sunulmuş oluyor.

Şirketin 2013 yılından itibaren tuttuğu kayıtlar birleştirildiğinde ise aşağıdaki istatistikler ortaya çıkıyor. Yüksek kapasiteli disklerin yıllık hata oranları %0.32 (Seagate 10 TB HDD) ile 1.18 (HGST 8 TB HDD) arasında değişiyor. 8, 10 ve 12 TB diskler için yıllık hata oranı hesaplandığında ise %1.02 değeri bulunuyor. Bu değer önceki yıllara ait değerlerden daha düşük.

En yüksek yıllık hata oranı ise %4.92 (Western Digital 3TB WD30EFRX) ve %4.09 (WD 6TB WD60EFRX) olarak tespit edildi.Blackblaze ayrıca ticari ve kullanıcılara yönelik diskler arasında kararlılık farkları olduğuna da dikkat çekiyor. Ticari diskler biraz daha az hata veriyor. Örneğin 8 TB bir ticari diskin yıllık hata oranı %0.97 civarında seyrederken, 8 TB son kullanıcı disklerin hata oranı %1.03.Ticari diskler ayrıca daha uzun garanti süresine, daha fazla özelliğe ve daha yüksek okuma/yazma hızlarına sahip. Kullanıcılara yönelik diskler ise çok daha ucuz, daha basit özelliklere sahip ve daha az güç tüketiyor.
 
Yardım Kullanıcılar

Herhangi bir odaya katılmadınız.

    Herhangi bir odaya katılmadınız.
    Üst