Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj

☆☆ARAŞTIRDIK☆☆ İOS Android Telefonunuza (Xposed) İle Seviye Atlatın!

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,116
Beğeniler
968
Puanları
262
#1


Android telefonunuzu Xposed Framework ile rom yüklemeden özelleştirebilirsiniz.

Android işletim sisteminin sunmuş olduğu özgürlük telefonunuz üzerinde istediğiniz gibi özelleştirmeler yapmanıza izin veriyor. Bu özgürlüklerden birisi de Android telefonunuza custom romlar yükleyerek daha işlevsel bir biçimde kullanmak. Ancak custom rom yükleme işleminde herzaman beklediğimiz performansı ve deneyimi bulamayabiliriz. Bazı durumlarda üretici tarafından yayımlanan “stock rom” diye tabir ettiğimiz orijinal işletim sistemi daha stabil ve başarılı bir şekilde çalışıyor ve bundan vazgeçmek istemiyoruz. Peki böyle durumlarda telefonumuzu geliştirmekten vaz mı geçeceğiz? Tabi ki de hayır. Xposed dünyası Android işletim sisteminin sunmuş olduğu en büyük nimetlerden. Yükleyeceğiniz Xposed mödülleri sayesinde yapabileceğiniz özelleştirmelerin sınırı kalmıyor. Şimdi Xposed Framework sayesinde Android telefonunuzun arayüzünde neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Flat Style Colored Bars


Android işletim sisteminin Android Lolipop sürümü ile geçmiş olduğu Flat Style, birçok uygulama geliştiricisinin kullanmış olduğu bir tasarım. Flat Style ile durum çubuğu çalışan uygulamanın rengine göre değişip şık bir görünüş sunar. Yeni Flat tasarımını tüm uygulamalarda varsayılan bir özellik olarak kullanmak içinse Flat Style Colored Bars modülünü indirip yüklemeniz gerekiyor.
İlgili modülü buradan veya Google Play Store üzerinden indirip yükleyin.

İndirQR-Code
Flat Style Colored Bars
Developer: Igor A. Bocharov
Price: Free*Xposed Installer uygulamasını açıp ilgili modülü etkinleştirin ve cihazınızı yeniden başlatın.
Flat Style Bar IndicatorsDurum çubuğunu uygulama rengine göre değiştirdik. Peki durum çubuğu simgeleri ne olacak? Onunda kolayı var. Flat Style Bar Indicators modülü sayesinde durum çubuğu simgelerini Flat düzen simgeleri ile değiştirebilir ve şekil ve boyut bakımından özelleştirebilirsiniz.İlgili modülü buradan veya Google Play Store üzerinden indirip etkinleştirin ve cihazınızı yeniden başlatın. Daha sonra görseldeki gibi özelleştirmeler yapabilirsiniz.


İndirQR-Code
Flat Style Bar Indicators
Developer: Igor A. Bocharov
Price: Free*Flat Style Colored Keyboard


Durum çuubuğu rengi ve simgelerini hallettik. Şimdi sıra klavyemizde. Telefonunuzda kullandığımız klavye uygulamasından sıkılıp yeni alternatiflere yöneldiğiniz zamanlar olmuştur. Böyle durumlarda üç farklı önceliğiniz olmalı. Performas, kelime tahmini ve tasarım. Kelime tahmini ve performansı en iyi telefonunuzdaki standart klavye uygulaması verebilir. Ancak önceliğiniz tasarımsa size bu konuda Flat Style Colored Keyboard uygulamasını önerebiliriz. Çalışır durumda olan uygulamanın rengine göre değişen klavye cihaza apayrı bir hava katıyor.Flat Style Colored Keyboard modülünü buradan indirip yükledikten sonra etkinleştirip yeniden başlatın. Ancak modülü kullanabilmeniz için cihazınızda Google Klavye uygulaması olması gerekiyor.İndirQR-Code
Google Klavye
Developer: Google Inc.
Price: FreeUnicon


Telefonumuzun arayüzünü Flat dizayn’a uyarladık. Şimdi sıra uygulama simgelerinde. Normalde uygulama simgelerini telefonunuzdaki Luncher uygulaması ile uyumlu bir ikon paketi indirip yükleyerek değiştirmeniz mümkün. Ancak beğendiğiniz bir ikon paketi kullandığınız Luncher ile uyumlu değilse bu durumda devreye Unicon modülü giriyor. Unicon modülü kullandığınız luncher uygulamasına bakmadan indirdiğiniz ikon paketini kullanabilmenizi sağlıyor.
İlgili modülü indirip yükledikten sonra aktifleştirip cihazınızı yeniden başlatın.

İndirQR-Code
Unicon - Icon Themer
Developer: Faruq Rasid
Price: FreeEğer birkaç ikon paketi uygulaması önermemizi isterseniz bu bağlantıya gidebilirsiniz.
Sanal Tuşları Özelleştirin


Telefonunuzdaki sanal tuşları keyfinize göre düzenleyebileceğiniz Xstana modülünü daha önce sizinle burada paylaşmıştık. Eğer Android cihazınızda sanal tuş bulunmuyorsa bu konudan telefonunuza sanal tuş ekleyerek istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
Device Faker

Buraya kadar Android telefonunuzun arayüzünde Xposed modülleri ile neler yapabileceğinizi anlattık. Cihazın dış görünüşü tamamen değiştiğine göre artık telefona yeni bir isim vermek gerekiyor. Device Faker modülü cihazınızın marka, model ve Android sürümü kısacası Telefon Hakkında bölümünü değiştirmenizi sağlıyor. Şunu da belirtelim; bu modül cihazın Android sürümünü ya da modelini gerçekten değiştirmiyor. Sadece eğlence amaçlı olarak kullanabilir ve kücük bir işlemle geri alabilirsiniz.

İlgili modülü buradan indirip yükleyin ve aktifleştirdikten sonra cihazınızı yeniden başlatın. Device Faker modülünü açtığınızda cihaz listesini açıp, listedeki cihazları ve Android sürümü gibi özellikleri seçip kullanabilirsiniz. Eğer cihazınızın orijinal ayarlarına dönmek isterseniz “Restore Original info” butonunu kullanmanız yeterli.Android işletim sisteminin sunduğu özgürlük ve Xposed Framework dünyasının çeşitliliğiyle akıllı telefonunuzu arayüz bakımından nasıl özelleştirebileceğinizi anlattık.@mehmetkarahanlı@
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,116
Beğeniler
968
Puanları
262
#2

Android telefonlarda, iPhone X’in portre modu olarak da bilinen Bokeh/Blur efektli resimleri nasıl elde edeceğinizi anlatıyoruz.
Android telefonlardaki fotoğrafçılık uygulamaları, en çok kullanılan ve tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Bokeh ya da blur efektli resimler elde ederek bazı sahnelerin alan derinliği dışarısında yer almasını sağlayabilirsiniz.

Bokeh (ya da Boke), Japoncadan gelen bir kelime olup bulanıklık olarak tercüme edilebilir. Basit olarak fotoğrafın odak dışı ya da bulanık kısımları ile ilgilidir. Ancak bu arka planın kendisinin bulanıklığından daha farklıdır. Lens tarafından yönetilen yansımaların ve ışığın odak dışındaki noktalara nasıl dağılacağı ile ilgilidir.

Fotoğrafçılar, odak dışındaki noktaları daha estetik görünecek şekilde değiştiren iyi Bokeh efektlerini elde ederek, arka plan bulanıklığının yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlamaya çalışıyor. Aslında süreç biraz karmaşık olsa da, Google Play Store’dan indirilebilecek birçok uygulama mevut.

Bazı uygulamalar sadece bu amaç için özelleşmiş olsa da, diğer fotoğrafçılık düzenlemelerinin yapılacağı uygulamalar da mevcut. Bu yazımızda başlıca uygulamaları tanıtıp genel özelliklerinden bahsedeceğiz.

Snapseed
Google’ın fotoğraf düzenleme uygulaması olan Snapseed, tekniğinizi geliştirip en iyi sonuçları elde etmenize yarayacak birçok aracı içeriyor. JPG ve RAW dosyalarını açan, frame’leri destekleyen bu uygulama 29 tane aracı ve birçok filtreyi barındırıyor. Lens Blur özelliği de bunlardan bir tanesi. Fotoğrafların arka planlarını yumuşatarak güzel bir Bokeh efekti elde edebiliyorsunuz.

Tune Image özelliği ile renkleri ayarlayabiliyorsunuz ve otomatik ya da elle pozlamayı değiştirebiliyorsunuz. Kesme, döndürme, perspektif, beyaz dengesi, fırça, skeç, Glamour Glow, HDR Scape, Vintage, yüz geliştirme gibi özellikleri de barındıran uygulama Play Store’da 4.5/5 kullanıcı oyuna sahip ve popüler uygulamalar arasında yer alıyor.

Google Camera
Google Camera uygulaması, Nexus cihazlar ve Google Play Edition sertifikalı cihazlar için mevcut. Diğer modeller için uygulamanın port edilmiş sürümlerini bulmak, internette araştırma gerektiriyor. Uygulamaların özellikleri kısıtlı, ancak Lens Blur aracı istediğinizi size verecektir.

Uygulamanın sunduğu Photo Sphere özelliği ile 360 derece alan derinliğine sahip resimler elde edebilirsiniz. Ayrıca panorama modu ile yüksek çözünürlüklü panorama görüntüleri alabilirsiniz.

Afterfocus
Bu uygulama birçok filtre efekti sunuyor, doğal DSLR stilinde fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor ve arka planı bulanık fotoğraflar elde ediyorsunuz. Odak noktasını parmağınızla kolayca seçebilir ve arka plan bulanıklaştırma efektini uygulayabilirsiniz. Ayrıca hareket bulanıklaştırma efekti ile hareketi de ön plana çıkarabilirsiniz. Bokeh efekti ile de arka plandaki spot ışığı vurgulayabilirsiniz.

Camera Zoom FX – Free
Genel bir Android kamera uygulaması olan Camera Zoom FX, tam Camera2 elle kontrol, RAW görüntü yakalama, çoklu çekim modları, çok sayıda ayarı (ISO, pozlama, hız, odak, mesafe, örtücü hızı) ve tam özellikli bir düzenleme stüdyosu özelliklerine sahip.

Hızlı çekim modu, kolaj oluşturma, HDR Pro modu, sesle çekim ve benzeri modları içeren bu uygulama Bokeh, Retro, Holga, Iomo, Hipster, Vignette ve daha birçok efekti içeriyor.

Uygulama genel fotoğraf çekimi, bazı animasyonlar ve daha fazlası için ücretsiz olsa da, gelişmiş özellikler için ek ücret talep edebiliyor.

Insta Bokeh: Blend Camera
İsminde de yer aldığı gibi Bokeh efekti üzerine odaklanan bu uygulama, fotoya sanal katmanlar uygulayarak farklı şekilde çalışıyor. Diğer fotoğraf düzenleme uygulamaları gibi çok özelliğe sahip olmasa da sırf bu özellik için bile kullanılabilir.

Dream World, Favorite Text, Romantic Sky ve Tender Night olmak üzere dört kategoride Bokeh efekti sunan uygulama, her seçenek için değişik filtreler ve ışık efektleri arasından seçim yapma imkanı sağlıyor. Saydamlığı değiştirebilir, sürükleyip bırakabilir ve Snapchat ile oluşturduğunuz fotoğrafları paylaşabilirsiniz.

DSLR Camera Blur Background, Bokeh Effects Photo
Fotoğraflarınıza daha profesyonel bir hava katacak olan bu uygulama, çok sayıda Bokeh efekti aracına sahip. Bulanıklaştırmak istediğiniz kısımları dokunarak kolayca seçebilirsiniz. Elle ya da otomatik bulanıklaştırma efektleri ile fotoğrafınızı düzenleyebilir ve bulanıklaştırma derecesini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca fırça boyutunu da istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Real Bokeh – Light Effects
Çok sayıda özellik içeren bu uygulama ile ışık efektleri eklemek ve iyi bir Bokeh efekti uygulamak çok kolay. 36 farklı Bokeh efekti, 33 farklı ışık sızma efekti, renk seçicisi ile 28 Bokeh rengi, Bokeh boyutunu ve opaklığı değiştirme gibi birçok özelliği sunan uygulamada, yaptığınız değişiklikleri geri almak da oldukça kolay. Kaydırarak Bokeh efekti uygulayabilir ve tam çözünürlükte fotoğraflarınızı kaydedip sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Photographer’s Companion
Bu uygulama temiz arayüzü ile kolay kullanım imkanı sağlıyor. Amatörlere de, profesyonel fotoğrafçılara da hitap eden uygulama, alan derinliğini ölçme ve Bokeh efekti simülasyonu özelliklerine sahip. Uygulama aynı zamanda alternatif, eş değer pozlama, görüş alanı, örtücü hızı ölçme özelliklerine sahip.

Ayın ve güneşin konumunu da alabilen uygulama, uzun pozlamalar için geri sayım özelliği sunuyor ve pozlama için en uygun ayarı seçmenize yardımcı oluyor.

Photodirector Photo Editor App
Geniş özelliklere sahip bu uygulama ile daha profesyonel görünümlü fotoğraflar elde edeceksiniz. Özellik bakımından zengin fotoğraf düzenleyicisi, filtreleri, gelişmiş kamera modülü ve kolaj oluşturma özelliklerine sahip uygulama ile tek dokunuşla Bokeh ve diğer efektleri uygulamak mümkün.

Uygulamanın çoğu özelliği ücretsiz kullanılabiliyor. Premium sürümünü satın alarak reklamlardan kurtulabilir, cihaza bağlı olarak fotoğrafları Ultra HD 4K çözünürlüğünde kaydedebilir ve sınırsız nesne kaldırım hakkına sahip olabilirsiniz.

Bokeh Photo Blender Camera
Eğer farklı bir dokunuş istiyorsanız, iki fotoğrafı birleştirip Bokeh efekti ekleyebileceğiniz bu uygulamayı deneyebilirsiniz. Karıştırılacak resimleri döndürebilir, yeniden boyutlandırabilir ve sürükleyebilirsiniz.

Kolajlar oluşturmaya olanak sağlayan uygulama parlaklığı ve renk dengesini değiştirme imkanı sunuyor. Bokeh dahil birçok efekti de uygulayabiliyor. Oluşturduğunuz fotoğrafları sosyal medyada kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz ve tüm bu özellikler ücretsiz olarak sunuluyor.
 
Yardım Kullanıcılar

Herhangi bir odaya katılmadınız.

    Herhangi bir odaya katılmadınız.
    Üst