☆☆İOS/OS/MAC☆☆ iOS 12 Kritik Uyarılar Nedir? Nasıl Düzenlenir?

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,838
Tepkime puanı
1,014
Puanları
262
iOS 12 işletim sistemi için yeni güncelleme süreci başladı. Son olarak beta 2 sürümü yayınlanan iOS 12.1 güncellemesinin, 5-6 beta sürümünden sonra yayınlanması bekleniyor. Bir yandan yeni özellikler beklerken bir yandan da iOS 12 özelliklerini incelemeye devam ediyoruz. iOS 12 işletim sisteminin yayınlanmasının ardından çok önemsenmeyen ancak güzel özelliklerden biri olan iOS 12 Kritik Uyarılar özelliği de yeni yeni gündeme gelmeye başlayan özelliklerden bir tanesi.

Apple’ın bildirim sistemine dahil etmiş olduğu yeni özellik, aslında oldukça önemli bir işlevi üstleniyor. Hemen iOS 12 Kritik Uyarılar sisteminden ve bu sistemi uygulamalarda nasıl kullanacağımızdan söz edelim.

iOS 12 Kritik Uyarılar Nedir?
iOS 12 Kritik Uyarılar bir bildirim özelliği. Bu özellik sayesinde, kullanıcıların önemli bildirimleri kaçırmasının önüne geçiliyor. Telefonunuzu rahatsız etmeyin moduna alsanız ve bildirimleri kapatsanız bile, iOS 12 Kritik Uyarılar bildirimlerini almaya devam ediyorsunuz. Amaç basit. Kullanıcıların önemli uyarıları her ana görebilmeleri sağlanıyor. Tabii ki bu özelliği kullanabilecek olan uygulamalar ve sistemlerde sınırlı. Genelde sağlık ve acil yardım sistemlerinde iOS 12 Kritik Uyarılar bildirim özelliği karşımıza çıkıyor.3.parti yazılım geliştiricileri ise bu özelliği kullanmak için özel olarak izin almalılar. İzin alınan uygulamalarda dediğimiz gibi yine sağlık ve benzeri önemli uygulamalar. Oyun ya da sosyal medya uygulamaları gibi uygulamalar, iOS 12 Kritik Uyarılariznini alamıyor. Diyelim ki böyle bir uygulama kullanıyorsunuz ve kritik uyarılarla bildirim alıyorsunuz. Peki, bunu kapatmak isterseniz ne yapmanız gerek?

Uygulamalar için iOS 12 Kritik Uyarılar Özelliğini Kapatma
Yapacağınız işlemlerin ilki uygulamayı kontrol etmek olacaktır. Yapacağınız işlemlere sırasıyla bakalım.

  • Ayarlar kısmına girin.
  • Buradan “bildirimler” bölümüne geçiş yapın.
  • iOS 12 Kritik Uyarılar gönderimi yapan ve ayarlarını düzenlemek istediğiniz uygulamanızı seçmeniz gerekiyor.


  • Özelliği destekleyen uygulamaların bildirim ayarları içerisinde panelin en üst kısımda “kritik izin verme” seçeneği bulunacaktır. Bu seçeneği aktif etmeniz bildirimleri almanıza, kapatmanız ise bildirimleri durdurmanıza olanak sağlar.