Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj

☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [GPS Harita] Google Maps’e Hakkında önemli detaylar

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#1
Google’ın I / O 2015 Konferansında duyurduğu Google Maps için çevrimdışı navigasyon özelliği nihayet bugün yayınlandı.

Google, her ne kadar Google Maps uygulaması ile oldukça geniş bir kullanıcı sayısına sahip olsa da uzun zamandır çevrimdışı navigasyon özelliğini kullanıcılarına sunmuyordu. Google nihayet I / O 2015 Konferansında duyurusunu yaptığı çevrimdışı navigasyon özelliğini bugün kullanıma açtı.

Çevrimdışı navigasyon özelliğini kullanmak için, öncelikle size yolculuk için ihtiyacınız olan haritanın bir parçasını indirmeniz gerekecek. Daha önce bu mümkündü fakat indirilen harita ile turn-by-turn navigasyon hizmeti verilmiyordu. Ayrıca şimdilik canlı trafik bilgisinin olmadığını da belirtelim.
Kullanıcılar işletme iletişim bilgileri ve çalışma saatleri, mekanlar hakkında değerlendirme gibi bilgilere çevrimdışı iken erişim sağlayabiliyor. Google Maps için çevrimdışı navigasyon haritalarını indirdiyseniz, uygulamayı kullanırken bağlantınızı kaybetseniz bile uygulama otomatik olarak çevrimdışı moda geçerek çalışmaya devam ediyor.Google bu özelliği şimdilik sadece Android akıllı telefonlar için kullanıma sundu ve özellik iOS kullanıcıları için çevrimdışı navigasyon özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda kesin bir tarih verilmedi.


 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#2
Cevap: Google Maps’e Çevirimdışı Navigasyon Özelliği Geldi

Google, bugün Android için yayınladığı bir güncellemeyle Google Maps'e internetsiz navigasyon özelliğini ekledi. Bu özellik iOS'e gelecek mi?


Navigasyon sektörünün lideri Google Maps, bir süredir çevrimdışı navigasyon hizmeti vermemesiyle eleştiriliyordu. Gelen şikayetlere kulak veren Google, Android için bugün yayınladığı bir güncelleme ile çevrimdışı navigasyonözelliğini uygulamaya ekledi.
İnternetsiz Google Maps nasıl çalışıyor?

iOS için de önümüzdeki günlerde geleceği öğrenilen yeni özellik, Google Maps kullanıcılarının önce internete bağlı olarak belli bir bölgeyi seçmesi ile başlıyor. Daha sonra seçilen bölgenin etrafındaki konum bilgileriniindiren ve kaydeden uygulama, internet olmadan da navigasyon hizmetiveriyor.
Ayrıca bir bölgenin bilgilerini indirdikten sonra 15 gün içerisinde cihaz tekrar internete bağlanırsa Google Maps, yeniden aynı bölgenin verilerini indirerek konum bilgilerini güncel tutacak.Google'ın ürün yöneticisi Amanda Bishop, "Bu yeni özellik için 2-3 yıldır çalışıyorduk. Google Maps'in mobil internet üzerinden kullanımı hakkında birçok şikayet almıştık. Google Maps'e ekleyeceğimiz bu özellik, yaşananproblemleri büyük ölçüde giderecek" açıklamasını yaptı.

Google Maps'in yeni versiyonu dünya çapında bugün yayınlanmaya başlandığından güncellemenin ülkemizde de kullanılabilir olmasının biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#3
Cevap: Google Maps’e Hakkında önemli detaylar

Google Haritalar uygulamasının yeni güncellenmesi bomba gibi geliyor!

Google’ın uzun süredir bir çok özellik eklemek için uğraştığı Google Haritalar uygulamasının yeni güncelleştirmesinde otelleri, aktiviteleri ve bir çok bilgiyi detaylı olarak görebileceksiniz. Artık Google Haritalar’da bir çok otel listeleri ve aktiviteler arama sonuçlarında sorunsuz bir şekilde gözükecektir .

[h=3]YENİ NE VAR?[/h]Otel Özellikleri:

Tüm oteller aynı olup bazılarında barlar ve spor salonları mevcut ve ayrıyetten kaplıcaları mevcut olanlar da var. Eğer ki sadece gece kalmak için bir yere ihtiyacınız var ise bunların hiç biri önemli olmayabilir belki ve tek gecelik kalabileceğiniz bir yer arayabiliyorsunuz. Google Haritalar bu işi biraz daha kolaylaştırabildiğini söyleyebiliriz.
Bir otel ile ilgili tüm detaylar hemen altında bulunmaktadır. Bununla beraber, otele ait fotoğraflar üzerinden yer alan rezervasyon bağlantısı da mevcut ve aktif hale getirilmiş. Yani otele ait fotoğrafa dokunduğunuzda ”daha fazla olanaklar” adlı link mevcut halde bulunuyor. Metnin görünümü hafif görünür bir şekilde gri tonunda ve simgesi çapraz bir şekilde görünüyor.

Yeni yapılan güncellemede kablosuz ağ (WiFi) bağlantıları be kahvaltı salonları da gözükür halde bulunuyor. Güvenilir otelleri görmek için bu yeni yapılan güncellemenin çok büyük bir katkı yapacağı düşünüyoruz.
Yukarıda da verdiğimiz belli görüntüler gibi uygulamadan yeni görüntüleri aşağıdan da görebilirsiniz.


İndirQR-Code
Haritalar
Developer: Google Inc.
Price: FreeGoogle Haritalar uygulamasının yeni sürümü hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#4
Cevap: Google Maps’e Hakkında önemli detaylar

Google'ın Harita servisi olan Google Maps'in mobil uygulamasında birçok kişinin pek bilmediği ancak oldukça işinize yarayabilecek özellikleri de bulunuyor.Google'ın ülkemizde de başarılı bir şekilde kullanılabilen Harita servisi olan Google Maps, birçok ülkede olmayan bazı desteklerini ülkemizde de sunması ve başarılı arayüzü ile beraber navigasyon için yoğun bir şekilde kullanılmakta.

Apple Maps, Here ve Yandex Harita gibi birçok rahibi olmasına rağmen hala en çok kullanulan servis olan Google Haritalar'ın birçok kişinin bilmediği, ancak işinize oldukça yarayabilecek 5 özelliğini sizler için sıralıyoruz.


1) Çevrimdışı Harita Özelliği

Google Maps yapısı gereği internet bağlantısını kullanması gerekiyor. Ancak siz evde ya da wifi ağına bağlıyken istediğiniz bölgedeki haritaları cihazınıza indirerek çevrimdışı modunda kullanabilirsiniz. Online modu kadar %100 etkili olmasa da büyük oranda doğru tahmini ve internete bağlı değilken bile size yol tarifi yapabilmesiyle ekstra kota derdini de ortadan kaldıracak olan bu özelliği eğer Google Haritalar servisini kullanıyorsanız kesinlikle denemelisiniz.


2) Benzin İstasyonları Fiyat Bilgisi

Ülkemizde alıp başını giden benzin fiyatları neticesinde birçok insan nerede daha ucuz ise oradan benzin almak istiyor. Ülkemizde şu anda kullanımda olmasa da yurtdışında işinize yarayacak bu özellik ile birçok benzin istasyonunun galon fiyatını görebilirsiniz. Tabii servis haritalar olunca benzin istasyonlarının yerini de rahatlıkla görebilirsiniz de.


:relievedface: Cafe/Bar/Restoran

Bunu kullananlarınız vardır elbet ama genellikle bunun için Swarm/Foursquare tercih edilse de Google Haritalar'ın da hali hazırda çevredeki mekanları gösteren bir yapısı var. Yani bundan kısa bir süre önce sadece belli başlı yerleri gösteren haritalar servisinde neredeyse her mekanı görebilirsiniz.


4) Bisiklet Yolları

Goolge Haritalar servisinde ülkemizde pek de yaygın olmayan bisiklet yolu desteği de bulunuyor. Yani seçeneklerde araç - toplu taşıma - yaya ve bisiklet seçenekleri varken bisikleti seçerseniz Google Maps özellikle bisiklet yollarını takip ederek size güzergah çıkarmakta. Avrupa'da ve Amerika'da yaygın olan bisiklet yolu anlayışı ülkemizde nadir olduğu için bu özellik size büyük ihtimalle burada sadece normal yol tarifini verecektir.


5) Sesli Yol Tarifi

Bu da yine diğerlerine göre yaygın bilinen bir özellik. Yolda giderken aracı sürenin yanında Google Maps'i açıp tarifi alacak birine gerek olmadan Google siz yol tarifini de sesli olarak alabiliyorsunuz. Yani gideceğiniz yolu söylediğinizde otomatik olarak size rota belirleyerek navgasyon başlatılıyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#5
Cevap: Google Maps’e Hakkında önemli detaylar


[h=2]Yandex, iOS için güncellenen navigasyon uygulamasıyla, kullanıcıların favori yerlerini buluta kaydedip, tüm cihazlardan bu yerlere dair navigasyon bilgisine ulaşabilmelerini sağlıyor.[/h]Kullanıcılarının yolda geçen sürelerini daha verimli hale getirmeyi amaçlayan popüler ücretsiz navigasyon uygulaması Yandex.Navigasyon’a, iOS’a özel olarak yeni bir güncelleme geldi.
Yeni güncelleme ile artık iOS kullanıcıları da Yandex.Navigasyon’da favori yerlerini buluta kaydedebilecek. Aralık ayında Android sürümüne eklenen, yeni güncelleme ile de iOS sürümü için sunulan bu özellik sayesinde kullanıcılar, tüm cihazlarından favori yerlerine dair navigasyon bilgisine ulaşabilecek.

Güncellenen Yandex.Navigasyon’a kullanıcı girişi yapıldığı takdirde, kullanıcılar hem Android, hem de iOS tabanlı cihazlarında favori yerlerinin yanı sıra seçilen ulaşım noktalarının geçmiş kayıtlarını da saklayabilecek. Böylelikle gerektiğinde geçmiş rotalara kolayca ulaşılması sağlanıyor.
Yeni güncelleme ayrıca 3D Touch özelliğine de destek veriyor. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus tabanlı cihazlardaki 3D Touch işlevi sayesinde, kullanıcılar rotalarını başlangıç ekranındaki Navigasyon simgesine biraz daha sert basarak otomatik olarak oluşturabiliyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#6
Cevap: Google Maps’e Hakkında önemli detaylar


Apple, harita uygulaması Apple Maps ile yaşadığı sorunları bugüne kadar kaç defa düzeltti? Bu hataların boyutları nelerdi?


Üç adet dijital harita üreten firmanın oluşturduğu Apple Maps, kullanıcılarının sayabileceğinden daha fazla hataya sahipti. Hatta hata sayısı, Apple’ın da daha önce tecrübe etmediği düzeyde yüksek
Çıkışından neredeyse 4 yıl geçtikten sonra, Apple Maps, daha kullanışlı, geliştirilmiş, hatta Google Maps ile yakın değerlerde. Özellikle geçen seneiOS 9 ile gelişmiş aramanın ve transit yol tariflerinin eklenmesi bunu güçlendiriyor.

Apple Maps için büyük emek

Ancak Mashable'ın aktardığı bilgilere göre bu dereceye ulaşmak hiç kolay olmamış. Apple’ın söylediğine göre, milyonlarca hata düzeltme gerçekleştirilmiş. Yapılan bir röportajda, yardımcı başkan Eddy Cue, “Kullanıcılardan gelen 2.5 milyon geribildirim ve hata düzelltik.” açıklamasını yaparak, firmanın haritalar üzerinde çok uğraştığına dikkat çekti.


Pürüssüzleştirilen yollar, keskinleştirilen Eyfel Kulesi, yeniden yönlendirilen tarifler gibi iyileştirmeler ile birlikte, kullanıcılara daha iyi bir harita deneyimi sunuluyor. Buna ek olarak firma, Apple servislerinin bazı özetlerini de çıkardı. Apple Music 11 milyon ücretli takipçiye sahipken, Sirihaftalık milyarca soruya cevap veriyor, App Store ve iTunes ise haftada 750 milyon işlem yapıyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#7
Ücretsiz navigasyon hizmeti sunan Yandex Haritalar, geliştirilmiş BiTaksi deneyimi ve düşük veri kullanımı ile güncellendi.


Güncellenen Yandex.Haritalar mobil internet kotasından tasarruf etmek isteyenlere yeni imkanlar sunuyor. İndirilebilir haritaların cihazlarda kapladığı alanı azaltan Yandex, internet bağlantısı olmadan da adres veya mekan aramasını mümkün kıldı. Yandex.Haritalar yeni güncelleme ile ayrıca kullanıcılara BiTaksi üzerinden taksi çağırdıklarında taksinin ne kadar süre içinde geleceğini ve ücretin yaklaşık ne kadar olabileceğini gösteriyor.

Yandex, Türkiye’de birçok kişinin beğeniyle kullandığı Haritalar uygulamasını güncelledi. Kullanışlı bir tasarıma sahip arayüzü ile kullanıcıların aradıkları yeri rahat ve hızlı bir şekilde bulmasını sağlayan Yandex.Haritalar güncelleme ile birlikte günlük hayatı kolaylaştıran yeni özelliklere kavuştu.
İndirilebilir Haritaların Kapladığı Alan Azaltıldı

Yandex, kullanıcıların mobil internet kotalarını korumak için getirdiği indirilebilir haritalar özelliğinde çok faydalı yenilikler yaptı. Yeni güncelleme sonrasında haritaların cihazlarda kapladığı alan önemli ölçüde azaltıldı. Örneğin 1,9 GB boyutunda olan İstanbul haritası, yeni güncelleme sonrasında 182 MB’a indirildi. Bu sayede kullanıcılar taşınabilir cihazlarında internet kotalarının yanı sıra kapasiteden de tasarruf edebilecekler.

Yeni güncelleme ile indirilebilir haritaların cihazlarda kapladığı alanı azaltan Yandex, çevrim dışı kullanımda yapılabilecekleri de genişletti. Güncelleme sonrasında Yandex.Haritalar’da internet bağlantısı olmadan da yer ve adres aranabilecek. Kullanıcılar cihazlarına haritaları indirdikten sonra tüm mekanları, kuruluşlarını bulup ve bunların adreslerini, telefon numaralarını ve çalışma saatlerini görebiliyorlar. Ayrıca aratılan yerler “Yerlerim” listesine de eklenebilecek.

Yandex.Haritalar’da BiTaksi Deneyimi de Yenilendi

Aranılan noktaya gitmek için BiTaksi üzerinden taksi çağırma özelliğine sahip olan Yandex.Haritalar mobil uygulaması, yeni güncelleme ile bu alanda da iki yenilik sunuyor. Kullanıcılar Yandex.Haritalar ile BiTaksi üzerinden taksi çağırdıklarında, taksinin kaç dakika içinde kendilerine ulaşacağını uygulama üzerinden görebiliyor. Güncellenen Yandex.Haritalar ayrıca gidilmek istenen noktaya kadar taksi ücretinin yaklaşık ne kadar tutacağını da gösteriyor. Bu sayede kullanıcılar daha taksiye binmeden yolculuk için ne kadar ödemesi gerektiğini öğrenebiliyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#8
Google Maps'e İki Yeni Özellik!
Google Maps için gelişmeler sürerken, iki yeni özelliğin daha uygulamaya eklendiği belirtildi.

Google tarafından piyasaya sunulduktan sonra oldukça ilgi gören ve piyasaya en çok kullanılan harita uygulamalarından birisi olan Google Maps için yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamalarda servise iki yeni özelliğin daha ekleneceği belirtilirken, geçtiğimiz günlerde yapılan yenilikler ile birlikte Google Maps çok daha kapsamlı bir hale getirildi.

Hız Gösterilecek

Kişilerin Google Maps üzerinden daha fazla veriye sahip olabilmesi adına geliştirmeler yapan Google, kişilerin saatteki hızını da uygulama üzerinden gösterecek. Bu sayede rota belirleyen kişilerin hedefe ne zaman ulaşacağı ile ilgili sonuçlar çok daha doğru bir şekilde hesaplanacak. Üstelik Google Maps için geliştirilen yenilikler sadece hız ile sınırlı değil. Siparişlerin gelme süresine kadar pek çok farklı alanda kullanılabilecek olan Google Maps bu yeni hali ile birlikte çok daha kullanıcı odaklı olacak.

Google Maps hız özelliğinin sadece araçlar için değil, bisiklet süren ya da yürüyüş yapan kişiler için de yararlı olabileceği belirtilirken, bu göstergenin sağ alt köşede yer alacağı ve kişilerin istediği zaman hız bilgisini görüntüleyebileceği belirtildi.

Testler Sürüyor

Google Maps yeni özellikleri için testler sürerken, önümüzdeki günlerde yapılacak yeni bir güncelleme ile birlikte uygulamanın yeni özellikleri sunması bekleniyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#9
Yeni Nesil Haritalarda Park Yeri Bulunacak

Audi, BMW ve Mercedes gibi markalar yeni bir gelişmenin peşinde. İşte geleceğin araçlarında yer alacak yeni özellikler.

Araçlarda sensörlerin kullanılmaya başlanması pek çok konuda farklı özelliğin de geliştirilmesini sağlıyor. Konu ile ilgili yapılan son açıklamalarda ise yeni nesil haritaların kişilere park yeri konusunda dahi destek verebileceği açıklandı. Dijital harita servisinin sokak üzerinde bulunan park yerlerini takip edeceği ve boş park yerleri için kullanıcıları bilgilendireceği belirtilirken, böylece park konusundaki sorunlar da minimuma inecek. Üstelik gerçek zamanlı bir şekilde bilgi alınabilecek olması, park edilmek istenen bölgedeki en uygun park yerinin kolay bir şekilde haritalar üzerinden tespit edilmesini sağlayacak.
Her Şey Öğrenilebilecek!
Sensörler yardımıyla trafikteki her detayın öğrenilebilecek olması kullanıcıların trafik yoğunluğunu, yoldaki tehlikelere karşı dikkatli olmasını ve yol işaretleri hakkında kolay bir şekilde önceden uyarılmasını sağlayacak. Konu ile ilgili Alman otomobil üreticileriyle anlaşma yapan Hero markası tarafından geliştirilecek yeni harita sisteminin detayları şimdilik bunlarla sınırlı.
Fakat anlaşma üzerine başlanacak çalışmalar ile birlikte yeni harita servisinin çok daha kapsamlı olması ve araç sürücülerinin işlerini büyük ölçüde kolaylaştırması bekleniyor. Üstelik projenin önümüzdeki günlerde diğer markaların da katılmasıyla birlikte çok daha kapsamlı bir hale getirilmesi de planlar arasında. Bu bakımdan başlangıçta 3 otomotiv markası ile anlaşma sağlanmış olsa da önümüzdeki günlerde kullanıcıların daha fazla ilgi göstereceği projeye farklı otomotiv markaları da katılım gösterebilir.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#10

Waze Social GPS Maps & Traffic Apk Full v4.9.0.0 İndir

Waze Social GPS Maps & Traffic Apk Full v4.9.0.0 İndirWaze Social GPS Maps & Traffic Apk Full v4.9.0.0 İndir

Waze Social GPS Maps & Traffic Apk İndir,Android özel kaliteli gps navigasyon programıdır yol uyarıları aktif kazalar
vb bir çok şey, Waze Social GPS uygulaması ile görebilirsiniz.


————————————————————-

Boyut:45-mb
Sıkıştırma: Rar / Şifresiz
Tarama: Webroot. / Durum Temiz

————————————————————–Waze Social GPS Maps & Traffic

(((Alternatif)))

Waze Social GPS Maps & Traffic

=================

Waze Social GPS Maps & Traffic

yeni


Waze Social GPS Maps & Traffic Apk Full v4.9.0.0 İndir
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#11
Google Haritalar İle Engelli Kişilere Yardım Geliyor
Google Haritalar servisi üzerinden tekerlekli sandalye kullanıcıları için de destek sağlanacak.

Google, Haritalar adını verdiği servis ile kişilerin ulaşım konusunda tüm sorunlarını ortadan kaldırmaya hedeflerken yeni özellik ile birlikte tekerlekli sandalye kullanan kişiler için de destek verileceği belirtildi.

Dünya genelinde engelli kişilerin rahat bir şekilde ulaşım yapabilmesi ve özellikleri dışarıda ihtiyaçlarını karşılaması adına gerekli destekler sağlanamazken Google tarafından sağlanacak yeni imkanlar ile birlikte kişiler tekerlekli sandalyeleri ile gezebilecekleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerleri daha kolay bir şekilde öğrenebilecek.

Test Ediliyor

Şu an için ilgili özelliğin test aşamasında olduğu belirtilirken küçük bir kasabada yapılan çalışma ile birlikte bir yıllık süre içerisinde Google Haritalara gerekli talimatlar girildi. Bu talimatlar ile birlikte sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlanırken gönüllü yerel rehberlerin katkısıyla uygulamanın farklı bölgelerde de geliştirilmesi bekleniyor.

Bu açıdan önümüzdeki dönemlerden itibaren Google Haritalar üzerinden yapılacak yeni değişiklikler tekerlekli sandalye kullanıcıları için cazip bir seçenek yaratacağı gibi dünyanın farklı bölgelerindeki kişiler için de ulaşımı kolay hale getirecek. Şu anda ilgili özelliğin sadece Amerika Birleşik Devletleri için uygulanacağı belirtildi. Sunulacak servisin yenilmesi halinde kısa süre içerisinde daha farklı ülkeler için servisin geliştirilebilmesi mümkün. Özellikle sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çok önemli başarılara imza atan Google bu konuda da gerekli çalışmaları yapmaktan geri kalmayacaktır.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#12

King Kong’un mekanı Kafatası Adası artık Google Haritalar’da

King Kong canavarını görmek isterim diyenleriniz elbette vardır. Bunu yapmak için Kafatası Adası seyahati yeterli. Tabi bunun için bu ada gerçekten varolmalıydı.
Google Haritalar servisi getirdiği bir güncelleme ile bu imkanı sunmaya başladı. Google Haritalar’a göre bu büyülü ada Peru ve Ekvator’un 3000 km batısında yer almakta. Adaya ve fotoğraflarına göz atmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.


Aslında tüm bu olay 10 Mart‘ta vizyona girecek Kong: Skull Island için yapılmış güzel bir reklam çalışmasından ibaret. Yine de Google başarılı bir reklama imza atmış diyebiliriz.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#13


2008 yılında hayata geçirilen Google Map Maker servisi, kullanıcıların Google Haritalar için katkıda bulunmasına olanak sağlıyordu. Son olarak şirket, kötü amaçlı kullanımları da engellemek üzere servisi tamamen kapatmış durumda

Google Map Maker özellikleri Haritalar servisindeGoogle, Kasım ayında Map Maker servisini Mart ayı içerisinde kapatacağının sinyallerini vermişti. Bu karar sonunda 31 Mart tarihinde uygulandı. Google Haritalar için kitle kaynaklı düzenleme aracı olarak görev alan Map Maker’a ait özelliklerin ise Haritalar servisine entegre edildiği ifade ediliyor.
Kullanıcılar servis sayesinde yolları, otobanları, akarsuları ve daha birçok şeyi Google Haritalar’a ekleyebiliyor ve iş yerleri ya da diğer özel konumlar hakkında detayları yazabiliyordu. Google, Haritalar kullanıcılarının, haritalarda değişiklik için katılımda bulunmasının daha kolay hale getirildiğinin ve hem masaüstü hem de mobilde çok daha fazla işlevsellik sağlandığının altını çiziyor. Ek olarak şirket, servisi için belirli aralıklarla daha fazla düzenleme özellikleri sunulacağının da müjdesini vermekte.
2008 yılında duyurulan Google Map Maker, ya da Türkçe adıyla Harita Oluşturucu servisi, bugün resmen kapatıldı.
Google Maps servisinin üzerinde geliştirmeler yapabilmeye yarayan bu servis, Google Maps verilerinin geliştirilmesine pek olanak olmayan ülkelerde belirli işbirliği topluluklarıyla birlikte Google Haritalar sevisinin geliştirebilmesine yarıyordu. Ne kadar ortak çalışılıyor olsa da ancak Google Map Maker ile oluşturulan tüm haritalar Google'ın özel malı kapsamında sayılıyor ve Maps servislerine dahil oluyorlardı.
Böylece Google'ın elektronik harita verisi üretilmemiş olan 160'tan fazla ülke için geliştirmiş olduğu
Google Map Maker servisi, hem Google, hem de insanlık için ücretsiz elektronik harita verisi üretilebiliyordu.Map Maker’ın sağladığı tüm özellikler artık Google Map ana uygulamasına bütünleşecek şekilde düzenleniyor. Google, Yerel Rehberler (Local Guides) programı kapsamında bundan böyle kullanıcılara yerel haritalara yaptıkları katkının karşılığında ödül fazladan Google Drive depolama alanı verilecek.
Google Yerel Rehberler (Local Guides) aslında Google Map Maker'ın yerine geçecek olan durdurulan hizmetin yapabildiklerini yapama devam edebilecek olan yeni servisin adı.
Google resmi blog sayfalarında konuyla ilgili, "Kullanıcıların geçtiğimiz yıl boyunca, Google Maps ve Google Arama üzerinden haritalarda doğrudan değişiklikler yapabilmesi için yeni özellikler geliştirdik. Yerel Rehberler programımıza yaptığımız eklentilerle birlikte Map Maker servisinin kullanımını sonlandırmış bulunuyoruz. Amacımız Google Maps’i mobil ve masaüstü kullanımda daha iyi hale getirmek.” şeklinde bir açıklamada bulundu
.
İndir

Google Maps Android

Android İçin Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps iOS

iPhone ve iPad için Google Haritalar Uygulaması

İndir

Google Maps Windows-phoneWindows Phone için Google Haritalar Uygulaması
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#14Google Maps’e yeni bir güncelleme geliyor. Artık gittiğimiz restoranlardan yemek fotoğraflarını Google Maps'e yükleyerek onları restoran adıyla etiketleyebileceğiz.
Google Maps geçtiğimiz haftalarda harita üzerinde mekan yerleştirme özelliğini geliştirmişti. Şimdi de bu mekanlardan ziyaret ettiğimiz restoranların menüsünden seçtiklerimizi etiketleyerek haritaya yerleştirebileceğiz.
Yerel Rehber başlığı altında toplanan güncellemelerine çeşitlilik katmaya çalışan Google Maps bu özelliği ile gastronomik rehberlik hizmeti oluşturmaya çalışacak.
Gittiğimiz restoranlarda mekan ve menü resimlerini yüklemek hiç de zor olmayacak. Akıllı cihazınızda Google Maps lokasyon takip özelliğinin açık olması, çektiğiniz resimlerin doğrudan
Google Maps’e yüklenmesini sağlayacak.
Her şey bu kadarla da kalmıyor, Google Maps’e yerleştirilen bu resimlerin altına yorum da yapılabiliyor. Böylelikle tıpkı Swarm’da olduğu gibi sosyal toplulukların faydalanması sağlanıyor.
Google Maps yeni güncellemenin ne zaman uygulamaya ekleneceği hakkında kesin bir bilgi vermedi. Ancak hem Android hem de iOS sistemler üzerinde güncelleme otomatik olarak yapılacak.

İndir

Google Maps Windows-phone

Windows Phone için Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps Android

Android İçin Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps iOS

iPhone ve iPad için Google Haritalar Uygulaması


İndir

Street View on Google Maps Android

Android için Görüntülü Harita UygulamasıGoogle Maps'e Kapalı Yer Özelliği Geldi
Google'dan Haritalar servisine mükemmel bir özellik geldi. Klasik harita uygulamalarından sıyrılıp bir farklılık yaratmak isteyen ünlü şirket, Google Maps'e eklediği kapalı yer özelliği ile gitmekte olduğumuz yer o an kapalıysa uyarı verecek. Küçük farklılıkların büyük önem taşıdığı bu dönemde getirilen bu yenilik kullanıcıları oldukça rahatlatacak gibi görünüyor.

Google'ın kullanıcı dostu yeniliklerine bir harika özellik daha eklendi. Bildiğimiz harita uygulamalarında bir noktadan diğer noktaya gitmemiz gerektiğinde varacağımız yerin ne durumda olduğunu bilmiyorduk. Düne kadar Google Maps içinde geçerli olan bu durum nihayet çözüme ulaştı. Artık kullanıcılar ulaşmak istedikleri noktayı uygulamada belirttiklerinde 'Hedefiniz siz ulaştığınızda kapalı olabilir.' uyarısıyla karşılaşacaklar. Gitmeye kararlıysanız da tahmini ulaşım süreniz hesaplanacak ve hedefinize doğru ilerlemeye devam edebileceksiniz.
Teknoloji devinin bu adımı özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için oldukça faydalı olacak gibi görünüyor. Harita uygulamaları arasındaki rekabetin hangi boyuta ulaşacağı ise merak konusu.

Google Maps'e ulaşmak için:


İndir

Google Maps Android

Android İçin Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps iOS

iPhone ve iPad için Google Haritalar Uygulaması


İndir

Google Maps Windows-phone

Windows Phone için Google Haritalar UygulamasıTürkçe desteği var mı?


Google Maps'in bu güncellemesinde dil seçenekleri arasında Türkçe de yer alıyor ama tercümelerin pek de iyi olmayacağını tahmin etmek güç değil. Zira yazılan yorumlarda kullanılan dillerin başarılı bir şekilde Türkçe'ye çevrilmesi imkansıza yakın gibi görünüyor.

Tabii ki tamamen literatüre uygun, düzgün bir dille yazılan İngilizce yorumları Türkçe'ye gerçek anlamlarına yakın bir şekilde çevirebilecektir ama Google Translate'in maksimum kapasitesine yaklaşamayacak bir deneyim olacağı kesin.
Bunun dışında güncelleme ile birlikte uygulamada yer alan bazı hataların giderildiği ve performans konusunda iyileştirmeler yapıldığı da güncelleme notlarında yer alıyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#15


Google Haritalar, Android ve İOS için Yolları Düzenleme Yeteneği ile Güncellendi

Google. Android ve İOS platformları için güncellenen Google Haritalar uygulamasına yılları düzenleme özelliği ekledi.Çoğunuzun muhtemelen daha önce bildiği gibi, Google Map Maker'ı Mart ayı sonunda Haritalar uygulamasından kaldırmıştı. Bununla birlikte, bu haftadan başlayarak, hem Android hem de iOS platformlarındaki tüm Google Haritalar kullanıcıları in artık geçersiz olan Harita Oluşturucu'nun (Map Maker) yerini alması için, yolları düzenleme olanağı sağlayan yeni bir seçenek sunuyor.
Google'a göre, Harita Oluşturucu'dan Google Haritalar'a getirilecek en çok istenen özelliklerden biri, yol ekleme ve düzenleme seçeneği oldu. Görünüşe arama motoru devi Google, yol haritalarında düzenlemeye olanak sağlayan ilk değişiklikleri bu hafta itibari ile kullanıma sunmaya başladı.
Ayrıca, ilk başlatma esnasında yeni bir arayüz seçimi ve masaüstü Google Haritalar'daki (Düzey 5 Yerel Rehberler için) birden çok yol segmentindeki sorunları, uygulamanın Android sürümünde hızlı rapor edebilme yeteneği ile birlikte geldiğini de belirtmek gerekir. Bununla birlikte Android için hızlı rapor etme özelliği önümüzdeki günlerde tüm Android kullanıcıları için kullanıma sunulacak.Google Haritalar'da Bir yol bölümünü düzenleme:

 • Masaüstü bilgisayarınızda Google Haritalar'ı veya Android için Google Haritalar uygulamasını açın
 • Yan menüyü açmak için = simgesine dokunun
 • "Geribildirim Gönder" seçeneğine gelin
 • "Haritayı düzenle" ye hafifçe dokunun
 • Düzenlemek istediğiniz yol bölümüne dokunun
 • "İleri" ye hafifçe dokunun
 • Seçtiğiniz yolun değişikliklerini önerin (İsim, Hatalı çizilmiş, Tek yönlü / İki yönlü, Kapalı veya Gizli)
 • Gönder'e dokunun

Google Haritalar'da bir yol bölümünü düzenlemek için, yan menüyü açmanız, "Görüşleri Gönder'' e dokunmanız, "Haritayı düzenle" seçeneğini seçmeniz ve düzenlemek istediğiniz yol bölümünü seçmeniz gerekiyor. Ardından, "Sonraki" seçeneğini tıklayın ve seçtiğiniz yol için yapılan değişiklikleri Google'a öneri olarak gönderin.
Duyurusu yapılan Google Haritalar uygulamasındaki yeni yol düzenleme özelliklerini, Android veya iOS platformlarında önümüzdeki birkaç gün içinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

İndir

Google Maps Android

Android İçin Google Haritalar Uygulamasıİndir

Google Maps iOS

iPhone ve iPad için Google Haritalar Uygulamasıİndir

Google Maps Windows-phone

Windows Phone için Google Haritalar Uygulaması
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#16

Bilmediğiniz bir şehirde yolculuk etmek oldukça zordur ama Google Maps sayesinde işlerimizin bir hayli kolaylaştığı da kesin. Fakat özellikle akıllı telefonun yer belirleme konusunda sorun yaşadığı anlarda yanlış dönüşler yapmamıza yol açabildiği de ortada.
Yanlış dönüşlere son! Yaşasın Street View!

Google'ın açıklamalarına göre Google Maps artık Street View görsellerini kullanarak küçük ön izlemeler hazırlayacak ve size yol tarifi sırasında dönmeniz gereken sapakları ve dönüşleri gösterebilecek.
Fakat bu yeniliğin kötü bir yanı da var. Zira bu görseller yalnızca navigasyon özelliğinin dışındayken kullanılabilecek. Yani gitmek istediğiniz lokasyonu seçtikten sonra yol tarifine başlamamanız gerekiyor. Bu süreçte Google Maps sizler için küçük görselleri Street View üzerinden alıyor ve yol üzerinde yapacağınız dönüşler için listeliyor.

Bu gösterilen küçük ön izleme görsellerine tıkladığınız anda direkt olarak tam boyutlu Street View görselleri önünüze geliyor. Bu yeni özellik yolculuğunuza başlamadan hemen önce kullanıldığında oldukça yardımcı olabilir ama açıkçası navigasyon sırasında da bu görselleri görebilmek bir hayli etkili olurdu.
Güncellemenin henüz ne zaman yayımlanacağı bilinmiyor ama çok kısa bir süre içerisinde hem iOS hem de Android platformlarında yeni Google Maps'e kavuşacağımız kesin.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#17

Google’ın navigasyon uygulaması Google Maps güncellendi. Android ve iOSiçin yayınlanan güncelleme ile uzun bir aradan sonra görsel anlayışta yenilikler karşımıza çıkıyor.
Google Maps güncellendi

Google, Maps uygulaması için A noktasından B noktasına güzergah atanması noktasında güncellemeye gitti. Yenilenen ikon ve renk temaları ile daha modern bir hale gelen uygulama, sürüç, navigasyon, transit geçişler için istasyonlar gibi noktaları daha anlaşılır bir şekle getiriyor.
Tematik olarak yapılan renklendirmelerle uygulama üzerinden POI denilen noktaları daha kolay bir şekilde renklere göre tespit edebileceksiniz.En dikkat çeken detaylardan biri de, navigasyon türünüze göre POI detaylarını vermesi olacak. Örnek olarak, toplu taşıma kullanan bir kişinin açtığı haritada benzin istasyonlarını görmek gibi gereksiz bir detay artık olmayacak.Bölgesel olarak dağıtımı başlayan Google Maps güncellemesi, kısa bir süre içinde tüm Android ve iOS ekosistemi için dağıtılmış olacak.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#18
Google Haritalar Şimdi Daha Yetenekli!

iOS için Google Haritalar güncellendi; etkileyici yeni bir özelliğe daha kavuştu!Geçtiğimiz ay iOS için Google Haritalar, kullanıcılara gerçek zamanlı toplu taşıma ve sürüş bilgileri gösteren bir güncelleme aldı. Bugün bir güncelleme daha geldi ve bununla uygulama 4.47 sürümüne ulaşarak Android sürümü ile aynı seviyeye geldi. Artık uygulama, ek ulaşım ayrıntılarına ve dünyanın her yerinden milyonlarca lokantada ortalama bekleme sürelerini gösteren faydalı bilgilere sahip.
Uygulama, gün boyunca saat başı ortalama bekleme sürelerini gösteriyor, ortalama bekleme süresinin ne kadar uzun olduğunu ve ayrıca bir restoranın en yoğun saatlerinin ne zaman gerçekleşeceğini de gösteriyor. Yani en son yemek çılgınlığını denemek için saatlerce ayakta durmak yok (tabii böyle bir hobiniz yoksa). Güncelleme ayrıca belirli restoranlar için yorumları bulmayı da daha sezgisel bir süreç haline getiriyor.
!Güncelleme ayrıca toplu taşıma sistemleri hakkında daha fazla bilgi sağlıyor ve seyahat kriterlerinize göre hangi girişleri kullanmanız gerektiğini daha kesin bir şekilde gösteriyor. Bu özellik şu an için New York, Hong Kong, Taipei, Paris, Los Angeles, Delhi, Moskova, Singapur, Madrid, Barselona, Kiev ve Budapeşte'de çalışıyor ve zamanla daha çok yerde geçerli olacak.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,078
Beğeniler
968
Puanları
262
#19

Google Haritalar’da konum paylaşımına batarya seviyesi bilgisi de dahil edilecek.
Google, Haritalar servisine batarya seviyesi paylaşma özelliği getirdi. Bu özellik sayesinde yer paylaşımı yapıldığında, karşı taraftaki kişi telefonumuzun şarjının ne seviyede olduğunu görebilecek. Bu, bazı acil ve kritik durumlarda telefonun şarjının bitmemesi için faydalı olabilir.

Haritalar’a getirilen bir diğer özellik ise masaüstü kullanıcılarını etkiliyor. Google’ın harita servisini tarayıcıdan açan kullanıcılar, kamerayı yeterince uzaklaştırdıklarında, Dünya’yı küre halinde görecekler.

Google’ın bu yeniliği getirmesinin sebebinin son dönemde sayısı iyiden iyiye artan “Dünya düz” savunucuları olduğu düşünülüyor. Bu kişilerin Haritalar’da küre şeklinde bir Dünya ile karşılaşması, fikirlerinin değişmesinde yardım olabilir.
 
Yardım Kullanıcılar

Herhangi bir odaya katılmadınız.

  Herhangi bir odaya katılmadınız.
  Üst