☆☆ÇÖZÜMLEDİK☆☆ Filezilla Bağlantı Hatası Çözümü

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,699
Tepkime puanı
1,518
Puanları
262


Hosting hizmet alan kullanıcılar kullandıkları FTP programlarına bağlı olarak zaman zaman güncellemelerden kaynalık bağlantı sorunlarıyla karşılabiliyorlar. Bugün sizlerle FTP programı olan Filezilla ile bağlantı sorunu yaşayanlara çözüm yolu sunacağız. Filezilla ftp programı güncellemelerine ve hosting firmalarına bağlı olarak sunuculara bağlantıda sorun yaşanabilmektedir. Bu bağlantı sorununun sebebi Filezilla programının "Site Yöneticisi" yer alan genel ayarlar bölümünde ki "Şifreleme" seçeneğinden kaynaklanmaktadır.

Bu sorunun çözümü için yapmanız gereken işlemler:

Filezilla > Dosya > Site Yöneticisi > Genel > Şifreleme

Adımlarını uyguladığımız aşağıda ki görselde görüldüğü üzere şifreleme alanında "Olabiliyorsa TLS üzerinden açıktan FTP kullanılsın" seçeneği gelecektir. Bu seçeneği "Yalnız düz FTP kullanılsın(düşük güvenlik)" seçeneği yazıp FTP bilgilerimizi girerek işlemi tamamlıyoruz.



 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,699
Tepkime puanı
1,518
Puanları
262

filezilla programının verdiği “kritik hata : sunucuyla bağlantı kurulamıyor” hatasının çözümünü

Filezilla, web sitelerimizin dosyalarında bulunan kodlamaları için ayarlama yapabileceğimiz bir programdır.Bu program sayesinde sitemizin kodlarında istediğimiz gibi değişiklik yapıp kaydedebiliyoruz.Normalde wordpress kullananlar wp admin panelinden de kolay şekilde düzenleme yapabiliyorlar.Fakat filezilla üzerinden yapılan düzenlemeler daha güvenilir ve hızlı oluyor(cache vs. var ise) diyebilirim.

Peki filezilla programı üzerinden aldığımız “kritik hata : sunucuyla bağlantı kurulamıyor” hatasının çözümünü nasıl yaparız şimdi onu anlatalım.Arkadaşlar bu hatanın çözümü için 3 ayrı yöntemmevcut.Sırayla ilk yöntemden üçüncü yönteme kadar hepsini deneyin.Genellikle ilk yöntem etkili oluyor ama eğer ilk yöntem işe yaramazsa üçünü de yaparsınız illaki birisi başarılı olur.

1. Yöntem;

İlk ve en etkili yöntem olarak var olan ftp şifrenizi daha kısa ve zor olarak değiştirmeniz en iyi çözümlerden birisidir.Genellikle filezilla yapılan güncellemeden sonra sunucuyla bağlantı kurulamıyor hatası vermektedir.Bunun için ise ftp şifresini değiştirmek problemin çözümü için yeterli oluyor.Ek olarak yeni oluşturacağınız şifrenizin kısa ve zor olması gerekmektedir.

Mesela “6S*_d2x” tarzında kısa ama zor şifreler oluşturabilirsiniz.Ardından tekrar filezilladan sitenizin ftp’sine girdiğinizde hata almadan girebilirsiniz.Dediğimiz gibi ilk yöntem olarak ftp şifrenizi değiştirip tekrardan giriş yapmaya çalışın.

2. Yöntem;

Eğer ilk yöntem etkili olmadıysa ikinci yöntem olarak filezillada Dosya>Site Yötenicisi kısmına giriyoruz.



Ardından açılan yerde Şifreleme kısmında “Olabiliyorsa TLS üzerinden açıkta FTP kullanılsın” seçeneği yerine “Yalnız düz FTP kullanılsın(düşük güvenlik)” seçeneğini seçiniz.



Ardından bağlan deyip tekrardan giriş yapmaya çalışın.

3. Yöntem;

Eğer bu iki yöntem de olmadıysa son çare olarak programı silip baştan yüklemeniz kalıyor.Denetim masasından programı kökten silin.Sonrasında tekrardan sitesine girip orijinal sürümünü yükleyin.

Bu yöntemlerden en etkilisi dediğimiz gibi 1. yöntemdir.Şifrenizi değiştirdiğinizde büyük ihtimalle daha, sunucuyla bağlantı kurulamıyor hatası almazsınız.

Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…