☆☆BİLGİ☆☆ Ekinazya Çayının Faydaları Ve Zararları

Turkuaz

Yönetici
Moderatör
Katılım
24 Nis 2020
Mesajlar
703
Tepkime puanı
1,138
Puanları
162
Yaş
38
Konum
Bursa
Atom.jpg


Ekinezya bitkisinin çiçeğinden, yapraklarından ve kökünden ayrı ayrı yararlanılabilir. Daha çok enfeksiyon hastalıklarına karşı kullanılan ekinezya grip tarzı bulaşıcı özelliği olan hastalıklar için yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Kirpi çiçeği, Hint başı ve koni çiçeği olarak da adlandırılan bir bitkidir. Bitki en çok çay şeklinde hazırlanarak tüketilmektedir.

Soğuk algınlığını önleyici özelliği vardır.

Bu kış çayı antiseptik özelliğine de sahiptir.

Boğazların ağrısını ve kuru öksürüğü geçirir.

Bademciklerin şişkinliğini alır.

Kasların ve eklemlerin ağrılarına iyi gelir.

Kansere karşı koruma özelliğine sahiptir.

Hemoroid tedavisinde de kullanılabilir.

Ateş düşürme özelliği vardır.

Orta dereceli enfeksiyonlarda ve idrar yolu enfeksiyonlarında da kullanılır.

Migreni olan kişilerde oluşan ağır baş ağrılarına da iyi gelir.

Herhangi bir şeye alerjisi olanların alerji belirtilerini hafifletir.

Saman nezlesine birebirdir.

Ekinezya çay olarak kullanılabileceği gibi özünden kremde elde edilir ve bu krem egzama, vajinal mantar ve ayak mantarına da iyi gelmektedir.

Bu çayda kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, sodyum gibi mineralleri içerdiği için vücudu dinç tutar.


Ekinezya çayı nasıl hazırlanır?

Bu bitkinin yaprağı da kökleri de kullanılıp çayı yapılabilir ama genellikle ekinezya çayı kökünden yapılmaktadır. Çayı hazırlarken ekinezya taze kökten hazırlanacak olursa 2 yemek kaşığı kadar kökün üstüne 1 su bardağı kaynar su ekleyebiliriz. Eğer taze değilde kuru kök kullanılacaksa 1 su bardağı sıcak suya 1-2 çay kaşığı kullanılması yeterli olacaktır. Her türlü kullanımda da çayın iyice demlenmesi için demlik ağzı kapalı şekilde 5 yada 10 dakika beklenilmelidir. soğuk algınlığında bu çayın sıcak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Uyarılar
Günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Bir hafta düzenli kullandıktan sonra 1 yada 2 hafta ara vermelisiniz. Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlendirdiği için özellikle kış hastalıklarında tavsiye edilmektedir. Birde dikkat edilmesi gereken husus ekinezya çayı bazı kişilerde alerjiye sebep olabileceği için aşırı kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Karaciğere hasar veren ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Yine bağışıklık sistemini baskılayan anksiyete ilaçları ile etkileşim yaratabileceğinden dolayı beraber kullanılmamalıdır. Özellikle de astımı olanlar, papatya ve diğer bitkilere alerjisi olan kişiler bu çayı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.