☆☆TEST ETTİK☆☆ [Dosya uzantısı] Windows'ta Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir?

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,729
Tepkime puanı
1,550
Puanları
262
Windows'ta Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir?
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarda dosyaların formatlarının gösterilmesi için özel olarak ayarların yapılması gerekir.

Dosyaların formatını klasör ön izlemesinde görmek isteyen kişilerin herhangi bir program kullanmasına gerek kalmadan bu işlemleri sistem ayarları üzerinden yapabilmektedir. Bu işlem pek çok kullanıcı için pratik bir kullanım sağlarken, kısa süren işlemleri yaparak sizler de dosya formatları konusundaki karışıklığı ortadan giderebilirsiniz. Özellikle benzer adlara sahip dosya ve fotoğrafların ayırt edilmesinde dosyaların formatları büyük bir önem taşımaktadır.

Kişilerin formatları gösterebilmesi için klasör seçeneklerini açması gerekmektedir. İlgili seçenek klasör ön izleme ekranının üst tarafında olabileceği gibi denetim masası üzerinden de erişilebilir durumdadır. Ayrıca kişiler Windows 10 işletim sistemlerinde başlatı açtıktan sonra arama yaparak direk klasör seçeneklerine ulaşabilir. Fakat işletim sistemlerinde dosya gezgini gibi farklı isimler de kullanılmaktadır.Bu ayar ekranına erişim sağlandığında üstte yer alan menüden görünüm sekmesi seçilmelidir.Bu bölümde klasör ön izleme ile ilgili ayarlar yapılabilmektedir. Sadece dosya formatları için değil, diğer seçenekler için de bu bölümden ayarlamalar yapılabilmektedir. Dosya formatlarının görüntülenmesi ya da görüntülenmemesi için resimdeki seçenek işaretlenmelidir.İşlemleri yaptıktan sonra uygulama diyerek, seçimlerin aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.