☆☆CANLI ANLATIM☆☆ Cep Mobil sisteminde neler oluyor

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
AnTuTu 6 Benchmark uygulamasında en hızlı mobil işlemciler ortaya çıktı. AnTuTu 6 baz alınarak yapılan bu testin zirvesinde Apple A9 yer alıyor. İşte en hızlı mobil işlemciler.


Telefon, tablet ve bilgisayarların performanslarını ölçmeye yarayanBenchmark uygulamaları, tüketiciler üzerinde büyük etki yaratıyor. Tüketiciler, satın alma işlemlerinde çoğunlukla AnTuTu ve Geekbench gibi kabul görmüş Benchmark uygulamalarına tabi tutulan ve bu testlerdenyüksek puan alan modellere öncelik veriyor.
Android platformunda oldukça popüler olan performans testi uygulamasıAnTuTu, geçtiğimiz gün yenilenmiş sürümü ile karşımıza çıkmıştı. AnTuTu v6 uygulamasından sonra bugün de en hızlı mobil işlemcilerin yer aldığı liste yayınlandı.
İşte en hızlı mobil işlemciler!

En hızlı mobil işlemciler listesinin zirvesinde 123567 puan ile iPhone 6s veiPhone 6s Plus modellerinde kullanılan Apple A9 yonga seti yer alıyor. Listenin ikinci sırasında 98901 puan ile ise iPad Air 2modelinde kullanılan yine Apple mimarili Apple A8X yonga seti bulunuyor.
Snapdragon 810 rakiplerinin gerisinde kaldı

Listenin 3. Sırasında 92746 puan ile Huawei’nin Kirin 950 yonga seti, 4. Sırasında 86652 puan ile Galaxy S6 ve Note 5 modellerinde kullanılanExynos 7420 bulunuyor. En hızlı mobil işlemci listesinin 5. Sırasında ise81049 puan ile 2015 yılında üretilen ve çoğu amiral gemisi Android modellerinde yer alan Qualcomm’un Snapdragon 810 yonga seti yer alıyor.


 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
Cevap: Cep Mobil sisteminde neler oluyor


Qualcomm Snapdragon 830 İle 8 GB Bellek

Akıllı telefon üreticileri kullanıcıları terfiye teşvik etmek için özellikler ekliyor. Bunlardan dolayı son olarak 2 GB RAM bellekli akıllı telefonların rahatlıkla yeterli geldiği günümüzde 4 GB RAM bellekli modellerin sunulduğunu gördük. Depolama alanı tarafında popüler değerler 16 ve 32 GB ama büyük oranda microSD kartlarla kapasite arttırılabiliyor. RAM bellek seçimi daha önemli hale geliyor. 2 GB ve 3 GB modellerin yetmeyip 4 GB modellerin çare olacağı pek fazla uygulama yok. Daha doğrusu geleceğe yönelik bir yatırım. Samsung gibi bellek üreticileriyse 6 GB ve 8 GB RAM bellekli mobil telefonların yakın olduğunu işaret eden çalışmalar yapıyor. Son olarak SoC geliştiricisi Qualcomm’dan gelecek nesil Snapdragon 830 ile ilgili işaretler geldi. Snapdragon 820 kullanıma girmeden 830 tasarımı devam ediyor. Yeniliklerden biri 8 GB RAM’li cihaz desteği olacak. Bu şart değil ve telefon üreticisinin seçimine kalıyor. Kullanılan bellekler ve bağlantılar da belirleyici rol oynuyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
Cevap: Cep Mobil sisteminde neler oluyor

Her Akıllı Telefon Kullanıcısının Bilmesi Gereken 5 Sır

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi çok ani oldu. Peki bu yaşantımızı kolaylaştıran ve alışkanlıklarımızı değiştiren cihazları tam anlamıyla faydalı bir şekilde kullanabiliyor muyuz? Belki çoğumuzun bildiği fakat gözden kaçmış ve faydalı olabileceğini düşündüğümüz 5 maddeyi sizler için sıraladık.
Gelişen teknolojilerdeki yeni nesil olarak adlandırdığımız jenerasyon bize
Modern akıllı telefonların yalnızca 6 yıldır hayatımızda olduğuna inanabiliyor musunuz? Bu kısa zaman diliminde iletişim, haber alıp verme, oyun oynama, iş yapma şeklimiz ve birçok alışkanlığımız birden değişti. Bir araştırma şirketi olan Pew'e göre, Amerika’da yetişkinlerin yarısından fazlasının kendine ait bir akıllı telefonu var. Yalnız buna bakarak insanların çoğunun akıllı telefon uzmanı olduğunu söylemek doğru olmaz ve kendinize ait bir akıllı telefonunuzun olması tüm hileleri bildiğiniz anlamına gelmez.
1) Ekran görüntüsü alın
Diyelim ki arkadaşınızın biri eğlenceli bir yazım hatası yaptı ve siz bunu diğer arkadaşlarınızla paylaşmak istediniz. Bu ekran görüntüsünü bir resim olarak yakalayın.

Iphone için "home" tuşuna "sleep/wake" tuşuyla aynı anda basın ve basılı tutun. Bir denklanşör sesi duyduktan sonra ekran görüntünüz “camera roll” ya da “saved photos” kısmına kaydedilecektir.
Android telefonlar içinse yapmanız gereken, “power” ve ”volume down” tuşlarını aynı anda basılı tutmak. Resminiz galeri kısmındaki “captured images” dosyasına kaydedilecektir. Bu yöntem yalnızca Android 4.0 ve üstü sürümler için kullanılıyor. 3.0, 2.3 ya da daha önceki Android sürümler için Airdroid gibi uygulamalar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Elinizdeki görüntüyü kullandığınız sosyal paylaşım sitelerinde ya da email yoluyla paylaşabilirsiniz.


2) Telefonunuz suyla temas ettiğinde hemen paniklemeyin


Akıllı telefonumuzu yere düşürdüğümüz anda çoğumuz kalbimizin bir anlığına durduğunu hissederiz. Eğer cihazınızın sağlam bir kasası yoksa, telefonumuzu kurtarmak gerçekten çok zor olacaktır. Başımıza bundan daha kötü gelebilecek bir şey ise suyla temastır. Eğer su geçirmez bir kasası yoksa telefonumuz tam anlamıyla batacaktır.
Ancak bu birkaç adımı takip ederseniz kurtarmak için belki bir şansınız olabilir.

Birincisi ve en önemlisi kesinlikle açmaya çalışmayın. Eğer içinde su varken açmaya çalışırsanız bir kısa devreye neden olabilirsiniz. Bunun yerine kuru bir mikrofiber bezle silin. Gadget kirliyse, izopropil temizleme alkolüyle temizleyebilirsiniz.
Telefonunuzun bataryası çıkartılabiliyorsa bataryayı dışarı alın. Daha sonra bir kuru pirinç dolu bir kaba ya da torbaya akıllı telefonunuzu koyarak bir gece bekletmeniz yararlı olacak. Pirinç nemi çekmek için yardımcı olacaktır.
Telefonu hiçbir şekilde mikrodalgaya ya da fırına koymayın. Saç kurutma makinesi kullanmayın. Bir sonraki gün telefonunuzu pirincin içinden alın ve açmayı deneyin. Telefonunuz çalışıyorsa tebrik ediyoruz. Eğer başaramadıysanız yeni bir telefon için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.


:relievedface: Kaybolmuş ya da çalınmış telefonunuzu bulun


Mobil yaşam iki tarafı keskin kılıç gibidir. Cihanızınızı elbette gittiğiniz her yere götüreceksiniz ancak onun ve içindeki değerli bilgilerin peşinde olan hırsızlara karşı her zaman dikkatli olmalısınız.

Neyse ki iPhone ve iPad, Apple’ın “find my iPhone” uygulamasını destekliyor. Bu uygulama size, bir bilgisayarın ya da başka bir iPhone’un GPS kullanarak kaybolan telefonunuzu bulma imkanı sağlıyor. Ayrıca uzaktan kilitleme özelliği ile telefonunuza uzaktan bağlanıp içinde değerli olduğunu düşündüğünüz tüm verileri silebilir ve bu verilerin istemediğiniz kişilerin eline geçmesini önleyebilirsiniz.
IOS’un yaklaşan 7. sürümünde hırsızın fotoğrafını çekme gibi bir özelliği de bulabileceğiz. Yine aynı şekilde telefonu kilitlemek ve uzaktan verileri silebilmek de mümkün olacak.

Android telefonlarda da benzer uygulamaları bulmak mümkün. “Mobile security” ve “carbonite mobil“ uygulamasını incelemenizi tavsiye ederiz.
4) Farkında olmadan konumunuzu paylaşmayın

Akıllı telefonların kameraları, fotoğraf meraklılarını tatmin edebilecek düzeyde. Bu sayede nerede olursanız olun anlık fotoğraflar çekip çevrimiçi yayınlayabilirsiniz. Eğer dikkatli olmazsak, fotoğrafla beraber aynı zamanda konumumuzu da herkesle paylaşmış oluyoruz. Akıllı telefonlar, fotoğrafın içine herkesin rahatça okuyabileceği konum bilgilerini yükleyebiliyor. Bunu engelleyebilmek içinse telefonumuzun GPS özelliğini devre dışı bırakmamamız yeterli olacaktır. Fakat bunu yapmayı unuttuğunuzu düşünelim. Fotoğrafınızı yayınlamadan önce içindeki bilgilerini görmek ve kaldırmak için “PixelGarde” ugulamasını kullanabilirsiniz
5) Yaratıcı olun

Akıllı telefonlar düşünebildiğinizden çok daha fazlasını yapabilecek yeteneğe sahip. Her geçen gün daha farklı ve şaşırtıcı uygulamalarla karşılaşıyoruz.

"Awareness" adlı uygulamayla müzik dinlerken, dışarıdan gelen anlık yüksek sesleri de takip edebiliyoruz. Yani dış ortamda müzik dinlerken, araba kornası da rahatlıkla duyulabiliyor. Bu sayede istenmeyen kazaların önüne geçmiş oluyoruz.

2011’de en iyi sağlık uygulaması ödülü alan "Instant Heart Rate" uygulamasıyla nabzınızı ölçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken parmağınızı lensin üzerine getirerek 10 saniye beklemek.

"Metal Sniffer" uygulaması, manyetik alanları yakalamak için geliştirilmiş kullanışlı bir uygulama. Bu sayede cihazımızı, metalleri ve mıknatısları algılamak için bir metal dedektörü olarak
kullanabiliyoruz. Yapmanız gereken cihazınızı toprağa yakın tutmak.

Akıllı telefonlar isteklerimizin çoğunu gerçekleştirebilecek düzeydeler. Bunu nasıl kullanacağınız tamamen sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.
@mehmetkarahanlı@
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
Cevap: Cep Mobil sisteminde neler oluyor

Akıllı Telefonları Akıllı Yapan Nedir


Mobil teknoloji büyümesi, son birkaç yıldır hızlı adımlarla tüm sınırları aşarak patladı. Ahizeler, artık onlara zar zor telefon diyebildiğimiz için mazide kaldı. Bu nedenle, arama, video oynatma, fotoğraf çekme ve çok daha fazlasını yapan bir cihaza yalnızca telefon görüşmesi yapan bir araçtan çok daha fazlası olduğu için artık Akıllı Telefon diyoruz.

Normal Bir Cep Telefonu Gibi, Ama Çok Daha Akıllısı

Akıllı Telefona sahip olmak, normal bir telefona sahip olmak gibidir, ayrıca bir kameraya, MP3 oynatıcıya ve taşınabilir oyun konsoluna da sahiptir. Aşağıdaki bilgiler yeni başlayanlar için: E-posta gönderebilir ve alabilir, kolaylıkla internete erişebilirsiniz. Kolay yazmak için tam bir klavyeye sahiptir. Ve hatta bazı geleneksel telefonlar bu özelliklerin birkaçını sunsa bile, bunların hiçbirisi hepsini aynı anda içermez ve hiçbirisi bu kadar sorunsuz ve hızlı çalışmaz.


Avuç İçinizde Bir PC

Akıllı Telefon cep boyutunda kişisel bir bilgisayar gibidir. Google'ın Android’i veya Microsoft'un Windows Mobile’i gibi tüm Akıllı Telefonlar bir işletim sistemine sahiptir ve cihazınızın hızının kesilmemesini sağlayarak şovu devam ettirir ve daha hızlı çalışır.

İşletim sistemi, “sıradan” cep telefonundan ayrılan bir diğer temel özellik olarak uygulamaları çalıştırmak için bir Akıllı Telefonu etkinleştirir. Hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere on binlerce uygulama vardır ve ticaret, oyun, eğlence, yemek ve aklınıza gelen her şey hakkında pek çok kategoride uygulama bulabilirsiniz.


Hangi Akıllı Telefon Sizin İçin Doğrudur?

Ekran boyutu mu yoksa tam klavye mi sizin için daha önemli? Telefonun parlaklığını, göz zevkinizi ve parmak çevikliğinizi göz önünde bulundurun ve hangi telefonun benzersiz hayatınız için daha uygun olduğuna karar verin. Video çekmek istiyorsanız, bellek kapasitesine odaklanın. Karanlık yerlerde fotoğraf çekiyorsanız, telefonunuzun bir flaşa sahip olduğundan emin olun. Ve iyi fotoğraf çekmek için esas önemli olan piksel olsa da, kaliteli bir lens de aynı derecede önemlidir. Müzik, fotoğraf veya video gibi büyük dosyalar saklamak istiyorsanız, yüksek bir bellek kapasitesine sahip bir telefon seçin.

Akıllı Telefonunuzu zekice ve yaşam tarzınıza ve gereksinimlerinize tamamen uyacak şekilde seçin.

Akıllı Telefonlar Hayatı Nasıl Kolaylaştırmaktadır?

Cep telefonu kullanımı, bundan yaklaşık 20 yıl öncelerinden başlayarak hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Başlarda, telsiz telefonların sınırlı sayıda piyasada yer alması ile kendini tanıtan bu cihazlar, zamanla birer cep bilgisayarına dönüşmüşlerdir.
Teknolojinin hızla geliştiği, firmaların sürekli olarak birbirleri ile rekabet etmesi sonucu daha iyi, daha yenilikçi ve daha hayatı kolaylaştırıcı özellikteki cihazların üretildiği çağımızda, akıllı telefonlar neredeyse her alanda işe yaramaktadır. Bundan yıllar önce kullanılan ilk cep telefonlarında, yalnızca konuşmak ve sınırlı karakterde mesajlaşmak mümkün iken, bugünkü cep telefonları ile banka işlemlerini bile halledilir hale gelinmiştir. İnsanları akıllı telefonlara iten sebepler, her ne kadar popülarite ve yeniliğin karşı konulamaz gücüne duyulan hayranlık olsa da, zaman içinde akıllı telefonlardaki uygulamaların neredeyse her alanda geçerli olması, hayatın akışı içinde koşturan kişilere maddi ve manevi yönden yararlar sağlamaktadır.
Hayatı kolaylaştıran belli başlı akıllı telefon uygulama türleri nelerdir?
Finans; Yıllar öncesinde ufacık bir işlem için beklenen bankaların vezne sıraları, akıllı telefonlar aracılığı ile gerçekleştirilen internet bankacılığı sayesinde sona ermiştir. EFT, havale gibi para transfer işlemleri, yalnızca internet bulunan herhangi bir ortamda, iki parmak hareketi ile yapılabildiği gibi; mevduat hesaplarının takibi, döviz alım ya da satımı, gsm operatörü veya çeşitli faturaların ödenmesi gibi işlemler de zaman kaybetmeden uygulanabilen hareketler içinde yer almaktadır.
Yazışmalar; Özellikle şirket elemanlarının ya da yöneticilerinin en büyük derdi, seyahatler ya da gün içindeki hareketlilik sırasında, gerekli olan e-posta yazışmalarının ve takiplerinin yapılamamasıdır. Ancak, akıllı telefonların e-posta hesaplarına erişebilmesi ve anlık olarak yazışmaları alabilmesi, gönderim yapabilmesi ve diğer e-posta işlemlerini gerçekleştirebilmesi, akıllı telefonların bu anlamda iş hayatını oldukça rahatlatan uygulamalara sahip olduklarını da göstermektedir.
Veri Paylaşımı; Gerek sosyal hayatta çekilen bir görüntünün hemen arkadaşlar ile paylaşılması, gerekse iş akışının devamının sağlanması için lazım olan ürün görsel paylaşımları, akıllı telefonların ilgili uygulamaları sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Mesajlaşma uygulamaları ya da e-posta bölümü üzerinden, telefon ile çekilen görüntü ya da video, anında ilgili yere gönderilebilmektedir. Bu durum da, özellikle gazetecilik ve televizyonculuk alanında büyük kolaylıkları beraberinde getirmiştir.
İnternet; Akıllı telefonlarda bulunan internet tarayıcıları, kullanıcılara anında erişim imkanı sunmaktadır. İstenilen web sitelerine girişin bu yolla sağlanması, gerekli duyuruların anında takip edilmesi ve buna bağlı olarak reaksiyon süresinin oldukça kısalması, hem maddi, hem de zaman açısından kullanıcılara iyi birer avantaj sağlamaktadır.
İletişim; Bilhassa yurt dışında yaşayan akraba ve tanıdıklar ile haberleşmek, normal telefon görüşmeleri ile gerçekleştiğinde oldukça pahalı olmakta iken, akıllı telefonlarda bulunan ilgili programlar ile internet üzerinden ücretsiz şekilde iletişim kurmak oldukça mümkündür. Bu iletişim, yazılı ya da sesli olabildiği gibi, görüntülü de olabilmektedir. Böylece, birbirlerinden ayrı yaşamak zorunda kalan tanıdık ya da akrabalar, bu uygulamalar aracılığı ile, hiçbir ücret ödemeden birbirlerini görebilmekte ve duyabilmektedirler.
Sosyal Hesaplar; Günümüzde sıklıkla kullanılan sosyal medya hesaplarının, ilgili uygulamaları üzerinden kontrol edilmesi ve rahatça kullanılarak paylaşımlar yapılabilmesi, akıllı telefonlardaki bir başka meziyettir. Bu sayede, bir bilgisayara ihtiyaç duymadan kullanılabilen sosyal medya hesapları, akıllı telefonlardaki uygulamaları sayesinde kolayca ulaşım özelliğine sahiptirler.
İsteklere Göre Özelleştirilmiş Uygulamalar; Gecenin bir vakti, hiç bilmediği bir şehirde yolda kalan kullanıcılar, hemen akıllı telefonlarındaki ilgili uygulamaları kullanarak, en yakın taksi durağını, kullanımda olan otobüs hatlarını ya da en uygun otelin yerini öğrenebilmektedirler. Aynı bu uygulamalar gibi, yemek yenecek yerlerin listesi, açık çiçekçilerin adresi gibi bilgilere ulaşmak da, yine bu firmaların geliştirdiği uygulamalar sayesinde gerçekleşmektedir.
Yine bu kapsamda, örneğin iş güvenliği uzmanlarının özellikle kullanmak istedikleri desibel ölçerler, mevzuat programları, hesaplama araçları gibi uygulamalar gibi yazılımlar da değerlendirilmektedir. İhtiyaç duyan meslek erbabı, işi ile ilgili her türlü uygulamaya, gerek ücretsiz, gerek ücretli şekilde ulaşabilmekte ve bu programları kullanabilmektedir. Firmaların kendi müşterilerine özel geliştirdikleri uygulamalar da bu kapsamda değerlendirilebilmektedir. Bir seyahat firması, geliştirmiş olduğu yazılımla, akıllı telefonlardan rezervasyon ya da bilet satın alma işlemlerini açık hale getirebilir. Uygulamayı akıllı telefonuna indiren kullanıcılar da, bu programlar ile bilet satın alma ya da uygun sefer sorgulatma gibi işlemlerini yapabilmektedirler.
GPS; Özellikle arabalar ile gerçekleştirilen seyahatlerde, yolu kaybetmeden seyahate devam edebilmek için, akıllı telefonlardaki GPS (Navigasyon) uygulamaları, oldukça işe yarayacaktır. Bulunulan anlık konumdan, istenilen adrese götürme yetisi bulunan bu programlar, kullanıcıların yanlış yollara sapmasını engelleyerek, kişileri hiç bilmedikleri bölgelerde bile rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaktadır.
Kültür; Seyahatler ya da beklemeler sırasında, gazete, dergi ya da kitap okumak isteyen akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarına indirdikleri uygulamalar ile istedikleri eseri ya da kaynağı okuyabilmektedirler. Bu yapıtlar orijinal hallerinde okunabildiği gibi, cihazda bulunan PDF okuyucular aracılığı ile, uyumlu tüm formlarda da okunabilmektedir. Buna ek olarak, aynı gazete köşesi okunur gibi, istenilen yazarın istenilen tarihli köşe yazısının akıllı telefonlarca okunabildiği uygulamalar da bulunmaktadır.
Eğlence; Teknolojik gelişmeler, yanlarında keyifli anları sağlayacak oyunları da beraberinde getirmiştir. Akıllı telefonlardaki oyunlar, geniş bir yelpazeden arzulanan türe göre seçilebilmekte ve oynanabilmektedir. Uçak, otobüs ya da taksi beklerken, sıkılmamak adına, bu tür oyunlara oldukça rağbet gösterilmektedir. Eğlence kapsamında gösterilebilecek bir başka özellik de, müzik dinleme ve video izleme özellikleridir. Çeşitli siteler ya da uygulamalar aracılığı ile, istenilen kliplerin izlenebilir olması, istenilen şarkıların dinlenebilir olması, bir başka rahatlatıcı ve pratik durumu teşkil etmektedir.
Genel anlamda, birçok özelliği ve uygulaması ile hayatımızda büyük yer edinen akıllı telefonlar, neredeyse vücudun bir uzvu gibi olmuştur. İhtiyaç duyulan her özelliğin kendinde toplanması, teknolojinin kişilere yeni gereksinimler yaratması ve bunlar gibi daha birçok neden, insanları akıllı telefon kullanımına itmektedir. Pek çok alanda hayatı kolaylaştırmayı başaran ve ilerlemelere de kuşkusuz devam edecek olan akıllı telefonlar, yalnızca telefon olmaktan çıkıp, başlı başına ihtiyaçlar kutusu haline gelmiş cep bilgisayarları olma yolunda emin adımlarla ilerlemektir
@mehmetkarahanlı@
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262

Samsung, gelecekte anakartlarda bütünleşik olarak kullanılacak BGA tipindeki SSD’lerin ilk örneğini üretti.
SATA formundaki 2.5 inç en hızlı SSD’yi yaz aylarında duyurmaya hazırlanan Samsung, bir yandan da minyatür SSD çözümlerine yoğunlaşıyor. Şirket, son olarak M.2yapısındaki SSD’lerden çok daha küçük olan, BGA formundaki SSD’lere yönelmiş. Hatta bunun ilk örneğinin fotoğrafı da bir süre önce ortaya çıktı. PM971 olarak isimlendirilen BGA formundaki SSD, 128 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere üç farklı kapasitede geliyor.

BGA formundaki SSD’lerin en büyük avantajı çok küçük boyutları. En küçüğü 16×20 mm boyutlarında olan bu SSD’lerin en büyükleri ise 28×28 mm. Hafıza kartı boyutlarında olan BGA SSD’ler hayli yüksek performans sergiliyor. Samsung PM971, 1500 MB/sn okuma ve 600 MB/sn yazma yapabiliyor. MLC tipinde V-NAND bellek yongalarının kullanıldığı SSD’nin saniyedeki işlem sayısı ise 190 bin okuma ve 150 bin yazma.Minik boyutlarda yüksek performans sunan yeni SSD’ler, bu sayede gelecekte anakart üzerinde bütünleşik şekilde yer alacaklar. BGA formundaki SSD’lerin özellikle dizüstü bilgisayar ve mobil aygıtlarda da kullanılması bekleniyor. Tahminlere göre yeni SSD, 2017 yılının ikinci çeyreğinden itibaren bazı ürünlerde yer almaya başlayacak.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
Intel Akıllı Telefonları Bırakabilir
Akıllı telefonlar için işlemci üreten Intel'in bu konuda çalışmayı bırakabileceği iddia edildi.

Akıllı telefonlarda yüksek performans sağlanması amacıyla özel işlemciler üreten ve bu konuda tercih edilen markalardan birisi olan Intel’in akıllı telefonlar için sunduğu desteği sona erdirebileceği belirtildi. Özellikle masaüstü seçeneklerinde yüksek fiyatlarına rağmen çok uygun performansları ile kullanıcılar tarafından Talep edilen ve rağbet gören Intel akıllı telefonlarda bu politikayı uygulamıyordu.

Telefonlarda genellikle Atom adı verilen işlemcileriyle bilinen Intel'in istenen performansı sunmasının yanı sıra piyasada tercih edilmesi her ne kadar böyle bir kararın alınmasını sürpriz olarak yorumlanmasına neden olurken, konu ile ilgili yapılan sonra açıklamalarda işlemci üretimlerinin durdurulduğu belirtildi.

Mobil sektörden çekilmeyi planlayan Intel bu konuda rekabetin yeniden şekillenmesine yol açacak. Mevcut piyasada Mediatek ve Snapdragon gibi işlemciler ile çalışan üreticiler bundan sonra Intel seçeneğini değerlendiremeyecek ve daha çok bu iki seçenek arasında bir seçim yapacak.

Mediatek İntel'in piyasadan çekilmesinin ardından alt seviyelerdeki modellerde daha çok tercih edilebilir. Zira Snapdragon yüksek performans ve fiyatları ile daha çok üst seviye modellerde kullanılıyor

Intel tarafından piyasadan çekilme konusunda net bir kararın açıklanması pek çok iddianın da gündeme gelmesine neden olurken bu konuda doğruluk ihtimali en yüksek olan iddia Microsoft ile yapılan anlaşma. Microsoft ile işlemci konusunda anlaşma sağlayan İntel'in sadece bu markayla çalışmak istemesi mobil sektörden çekilmesine neden olabilir.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
Akıllı telefonunuz radyolu olabilir

Akıllı teefeonlardaki radyolar kilitlenmiş.İddialara göre bazı Android ve iOS akıllı telefonlarda FM radyo kanallarını çeken çip mevcut ancak operatörler müzik servisi sağlayıcılarının baskısı nedeniyle bu çiplerin çekim gücünü engellemek için bir sitsem uyguluyor. Android üreticilerinin bu iddiayı kabul etmesine rağmen, Apple böyle bir çip kullandığını inkar ediyor.
Bu nedenle ABD’de telefon üreticileri ve GSM operatörlerini hedef alan kampanya başlatıldı. İmza kampanyası ile operatörlere ve telefon üreticilerine baskı yapmak isteniyor. Kampanyayı hazırlayan grup, uzmanlar tarafından cihazların incelendiğini ve uzaktan kilitlenebilen radyo çiplerin bulunduğunu iddia ediyor.

İmza kampanyası başarılı oldu ve Sprint, AT&T, Blu ve T-Mobile gibi ABD operatörleri bu konuda geri adım attı. Operatörlerden Sprint, telefonlarda radyo olduğunu ve bu özelliği kilitlediklerini kabul etti ve Android cihazlardaki kilidi kaldırdığını açıkladı.
Blu şirketi bu ay, AT&T ve T-Mobile şirketleri de bu yıl içerisinde özelliği açacakları konusunda söz verdi. Ancak Verizon ve Apple halen kilit açmaya yanaşmıyor. Bildiğiniz gibi Apple’ın kendi müzik servisleri var ve buralardan para akışını kaybetmek istemiyor gibi görünüyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
Türkiye'deki Sabit İnternet Kullanıcısı Azalıyor
Türkiye'deki internet kullanımıyla ilgili detaylar paylaşılırken güncel durum hakkında bilgi alınabilmesi de mümkün duruma geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde Ulaştırma ve Denizcilik, Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından Türkiye'deki internet kullanımıyla ilgili detaylar paylaşıldı.

30 Milyar Lira Yatırım Yapıldı

Paylaşılan bilgilerde özellikle Türkiye'deki alt yapı çalışmalarına yapılan yatırımlar ve internet abone sayısındaki son durum gözler önüne serilirken sabit internet abone sayısında gerilemenin yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Türkiye'de bilişim sektörüne son 14 yıllık süre içerisinde 30 milyar liralık bir harcamaların yapıldığını belirten Arslan, bu süre içerisinde gerçekleştirilmiş yatırımlar sayesinde Türkiye'nin bu alanda gelişme ve ilerleme kaydettiğini söyledi.

Türkiye'de özellikle sabit internetten mobile geçiş yaparken kullanım oranlarının giderek arttığını belirten Arslan, mobil internet abone sayısının kısa bir süre içerisinde büyük bir artış yaşadığı ve 74 milyona kadar çıktığı belirtildi. Üstelik bu konuda eski rakamlar 28 milyonda kalmıştı.

Sabit İnternette Düşüş Var

Rakamlar her ne kadar büyük bir artış yaşandığını gösterse de son dönemlerdeki mobil kullanımIN artması özellikle sabit internet kullanım oranlarının düşmesine sebep olmuş durumda. Sabit abone sayısı 19 milyon olurken yaşanan son düşüş ile birlikte 11 milyona kadar gerileme görülüyor. Bu bakımdan sabit internet sektöründe şu an için 8 milyonluk bir kayıp bulunuyor. Bu konuda firmaların sunduğu kalite standartlarının altında olan hizmetler nedeniyle sorunların yaşandığı belirtilirken tüm bu gelişmeler mobil kullanımını daha da ön plana çıkmasını sağlamış durumda.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
Quick Charge 4 Şarjda Yeni Dönem Başlatıyor!
Telefonların kullanım süreleri kullanıcıları tatmin etmezken Quick Charge 4 ile birlikte büyük bir kolaylık sağlanacak. İşte yeni teknoloji ile ilgili detaylar.

Qualcomm tarafından geliştirilen yeni teknoloji için geri sayıma geçildi. 2017 yılında piyasaya sunulması beklenen Quick Charge 4 için bilgiler gelmeye başlarken şarj sürelerinin kısalacağı ve kullanım sürelerinin uzayacağı dikkat çekti.

5 Dakikada Şarj Olacak!

Quick Charge 4 teknolojisine sahip olan telefonların şarj süreleri 5 dakikaya kadar inebilecek. Bu sayede çok kısa sürede şarj edilecek telefonlar şarj sorunu olmadan kullanılabilecek. Üstelik Quick Charge 4 ile 5 dakika şarj edilen bir telefon 5 saat boyunca da sorunsuz kullanım sağlayabilecek.

Qualcomm’dan Güvenli Şarj İmkanı!

Quick Charge 4 için ABD’de önemli bir etkinlik yapılırken, etkinlikte hem Quick Charge 4 hem de Snapdragon serisinin yeni üyesi 835 tanıtıldı. Tanıtım ile birlikte yeni teknolojilerin detayları hakkında bilgi almak mümkün olurken mobil sektörün en büyük problemi olan şarja yönelik Quick Charge 4 gibi bir imkanın sunulması kısa süre içerisinde yeni telefonların büyük bir bölümünde bu teknolojiye yer verilmesini sağlayacak.

Quick Charge 4 için yapılan kıyaslamalarda bir önceki versiyon olan Quick Charge 3 modeline göre yeni ürünün daha iyi olduğu ve yüzde 20 oranında daha hızlı bir sistemin sunulacağı belirtildi. Üstelik verimli enerji kullanımında da yüzde 30’luk oranda bir iyileştirme yapılmış durumda.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,096
Tepkime puanı
1,016
Puanları
262
Sitelerin Mobil Uyumu Nasıl Sorgulanır?
Son dönemlerde mobil kullanımı giderek artması Google tarafından da mobile daha fazla ağırlık verilmesini sağlamıştır. Özellikle yapılan yeni güncellemeler ile birlikte mobil uyumlu daha sitelerin aramalarda daha üst sıralarda yer alacağı belirtirken site sahiplerinden de mobil uyum konusunda gerekli düzenlemeleri yapması böylece zorunlu hale gelmiş durumda.

Mobil uyum için öncelikli olarak sitesini analiz etmek isteyen kişilerin Google tarafından oluşturulmuş mobil uyumluluk testi sayfasını kullanması yeterlidir. Mobil uyumluluk testi sayesinde kolay bir şekilde bilgi alınabilmesi ve test sonucunun görüntülenmesi mümkün. Mobil uyumluluk testi sonuçlarına göre ise mobil uyum konusundaki işlemleri başlatabilirsiniz. Mobil uyumlu olmayan siteler Google gözünde daha arka planda olacaktır ve bu nedenle mutlaka artık tüm sitelerin mobil uyumlu hale gelmesi gerekmektedir.

Mobil Uyum Nasıl Sağlanır?

Mobil uyum konusunda özellikle Wordpress gibi sistemleri kullanan kişiler özel eklentileri kullanarak daha kolay bir şekilde sitesini mobile uygun hale getirebilir. Bu bakımdan mobil uyum konusunda gereksinimlerin kolay bir şekilde karşılanabilmesi mümkündür. Yapılacak sorgulamalar sonrasında kişilerin sitesini mobil uyumlu olduğunu görmesi gerekir. Google mobil uyumlu olan siteler için “Mükemmel! Bu sayfa mobil uyumlu” notunu görüntüler ve bu bakımdan sorgulama yapan kişiler de mobil uyum konusunda kolay bir şekilde bilgi alabilmektedir.

Mobil uyumlu sitenin cep telefonlarındaki görüntülenmesi ile normal masaüstü görüntülenmesi farklıdır. Üstelik masaüstü ve mobilde farklı temalarının ve tasarımların kullanılabilmesi mümkündür. Bu bakımdan mobilde nasıl göründüğü önemli olmamakla birlikte mobile uygun olması yeterlidir. Üstelik Google tarafından hazırlanan özel rehberler de mobil uyum konusunda gerekli tüm bilgileri site yöneticileri için sunmaktadır. Böylece bilgi alınmak istendiği durumlarda da yine Google tarafından yayınlanmış olan bilgiler referans alınmalı ve bu bilgiler doğrultusunda sitenin mobil uyumu için çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Mobil Uyumun Avantajı Nedir?

Mobile uygun avantajları sitenin arama motorlarındaki değerini kaybetmesini önler ve mobil olarak yapılacak aramalarda sitenin sıralamalarda daha yukarılarda yer almasını sağlar. Aynı zamanda arama sonuçlarında sitenin mobil uyumlu olması halinde kullanıcılar sitenin mobil uyumlu olduğu konusunda bilgilendirilir. Böylece arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelerin tıklanması da teşvik edilmektedir.