☆☆CANLI ANLATIM☆☆ Cep mobil donanım bileşenlerindeki önemli detaylar

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,859
Tepkime puanı
1,014
Puanları
262
Micron, mobil cihazlar için ilk 3D NAND belleğini duyurdu. Bu bellek halihazırdaki depolama teknolojisine oranla daha az yer kaplıyor ancak daha yüksek kapasite sunabiliyor.Micron, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar için ürettilen ilk 3D NAND belleğini duyurdu.

Kompakt yapıda, daha yüksek kapasite

3D NAND bellekler, halihazırda kullanan depolama çözümlerine göre aynı boyutta daha fazla depolama alanı sunabiliyor. Şimdilik ilk modeli 32 GBolan 3D NAND modeli, önümüzdeki dönemde orta ve üst seviye telefonlarda kullanılacak.
UFS 2.1 standartını temel alan bu model, böylece hız konusunda da oldukça iddialı olacak.

VR ve stream video gibi durumlar nedeniyle akıllı telefonların dahili depolamasının artması gerektiğini düşünen Micron, 3D NAND çözümüyle birlikte bunu değiştirebilmeyi amaçlıyor.
Şu anda birçok üreticinin SSD modelinde yer verdiği 3D NAND görünüşe bakılırsa önümüzdeki dönemde mobil cihazlar için de yaygınca kullanılacak.
Micron'un haberimize konu olan 32 GB'lık 3D NAND belleği önümüzdeki yılın ikinci yarısında satışta olacak.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,859
Tepkime puanı
1,014
Puanları
262
Cep Telefonumuzdan Ne İsteriz?
İnternete aşina olan kuşağın neredeyse tamamına yakını bir ya da birden fazla teknobloğu takip ediyor. Hatta z kuşağının ötesinde orta yaş ve üstü sayılabilecek geniş bir kitle de iş dünyasının vazgeçilmezi haline gelen cep telefonlarını oldukça etkili bir biçimde kullanabiliyor. Ben aşağı yukarı 2008 yılından bu yana teknoloji siteleri ve özellikle cep telefonu - bilgisayar haberlerini barındıran yerli yabancı web sitelerini takip ediyorum. Söylemeye pek gerek yok ama o zamandan bu zamana muazzam değişiklikler oldu, kısaca maziye dönecek olursak: Büyük antenli cep telefonları, büyük antensiz telefonlar, küçülme modası ve neredeyse avuç içine saklanabilecek telefonlar, dokunmatik telefonlar, wap - mms - 2g - 3g teknolojileri, büyüme modası ve phabletler, üstün kalite lensli cep telefonları vb... Belki arada atladığım sizler için önemli olan teknolojik gelişmeler de vardır...
Acaba elinizdeki cep telefonunu ihtiyaçlarınızı karşılamadığı için mi? Yoksa tüketim toplumunun ve pazarlama stratejilerinin sizi yeni bir telefona ihtiyacınız varmış gibi yönlendirmesi neticesinde değiştirmek istiyorsunuz? Aslında bu soruyu yanıtlamak benim için oldukça güç... Kullandığım akıllı cep telefonlarının kısa geçmişine burada yer vereyim: Iphone 3Gs, Blackberry Torch, Samsung Galaxy S2, Iphone 4s, Blackberry Bold 9900, Samsung Galaxy Note2, Samsung Galaxy Note3, Samsung Galaxy Note4...
Yoğun kullandığım uygulamalar? Whatsapp, SMS, Viber, İnternet Gezgini, E-posta, arama yanıtlama sistemi...
Sizlerin de tahmin edeceği gibi ilk akıllı telefonum Iphone 3Gs de bunların hepsini hala yapabiliyor

Peki cep telefonları için hayal ettiğimiz ya da aradığımız en büyük özellik nedir? Ben geriye giderek düşündüğümde şarj probleminin en büyük sıkıntı olduğu kanısındayım. Nitekim yukarıdaki cihazların tamamı cep telefonunu gün içinde aktif kullanan kullanıcılar için en fazla 10-15 saatlik şart süresi demek...
Benim uzun vadede yeni bir telefon alacaksam arayacağım en önemli özellik uzun süreli dayanan şarj olacak şu hani eski kapaklı telefonlarımızda sahip olduğumuz, neredeyse haftalık şarj sürelerinden bahsediyorum. Sahip olunan teknolojiyle ve gelişen ekran çözünürlüğüyle her ne kadar zor gibi gözükse de pillerin güç ve boyut oranıyla ilgili yeni çalışmalar yapıldığı biliniyor. Böylece belki de 4k - 5k'lık cep telefonu ekranlarında bir kaç güne varan şarj sürelerine sahip olabileceğiz kim bilir?
Bana sorarsanız cep telefonu ekranının 4k olmasındansa 4 gün gidecek şarjı yeğlerim... Elbette çizilmez ve kırılmaz bir ekran ve daha dayanıklı telefonlar da hayallerim arasında, böylece cep telefonlarının ekranına koruyucu yapıştırmak zorunda da kalmayız.En son aldığınız cep telefonun size göre en önemli özelliği nedir? Bir telefonda bulunmasını istediğiniz özellikler nelerdir?
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,859
Tepkime puanı
1,014
Puanları
262

Qualcomm Snapdragon 830 İle 8 GB Bellek

Akıllı telefon üreticileri kullanıcıları terfiye teşvik etmek için özellikler ekliyor. Bunlardan dolayı son olarak 2 GB RAM bellekli akıllı telefonların rahatlıkla yeterli geldiği günümüzde 4 GB RAM bellekli modellerin sunulduğunu gördük. Depolama alanı tarafında popüler değerler 16 ve 32 GB ama büyük oranda microSD kartlarla kapasite arttırılabiliyor. RAM bellek seçimi daha önemli hale geliyor. 2 GB ve 3 GB modellerin yetmeyip 4 GB modellerin çare olacağı pek fazla uygulama yok. Daha doğrusu geleceğe yönelik bir yatırım. Samsung gibi bellek üreticileriyse 6 GB ve 8 GB RAM bellekli mobil telefonların yakın olduğunu işaret eden çalışmalar yapıyor. Son olarak SoC geliştiricisi Qualcomm’dan gelecek nesil Snapdragon 830 ile ilgili işaretler geldi. Snapdragon 820 kullanıma girmeden 830 tasarımı devam ediyor. Yeniliklerden biri 8 GB RAM’li cihaz desteği olacak. Bu şart değil ve telefon üreticisinin seçimine kalıyor. Kullanılan bellekler ve bağlantılar da belirleyici rol oynuyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,859
Tepkime puanı
1,014
Puanları
262
cep telefonunu oluşturan parçalar , cep telefonu hangi parçalardan oluşur üzerinde sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalışacağım. Günlük hayatımız’da vazgeçilmez olan ve hayatımızın artık bir parçası olan cep telefonları hangi parçaların bir ara gelmesinden oluşur hiç merak ettiğiniz mi ?

Bunlar’da bilgisayarlar gibi temel bileşenlerden oluşur bu bileşenlerin bir araya gelmesi ile cep telefonları , akıllı mobil telefonları oluşturmaktadır. Şimdi bu parçalar neler bir bakalım.

Anakart , Anten , Batarya , Dahili Flaş , Dahili Hoparlör , Dahili Kamera , Dahili mikrofon , Ekran , Kasa , sim kart yuvası , Soket , titreşim motoru , Tuş takımı , Joystick & Trackball ve Yazılım bu parçalar cep telefonu oluşturan ana parçalar diyebiliriz. Kısaca bu parçaları tanımaya başlayalım.

Kasa ;

Telefon parçalarını bir arada tutmaya yarayan ve telefonun görünümü oluşturan bu parça dış çerçeveyi oluşturur , bilgisayarın kasasına örnek verebiliriz.Telefon parçaları bu kasa içerisine montajlanır , gerektiğinde arızalı parçalar sökülüp yerine takılabilir. aynı model ve marka kasalar arasında kasa değişimi yapılabilir.

Anten ;

Telefon ile Baz istasyonun yaydığı sinyalleri almak ve vermek için kullanılan donanım parçasıdır. Telefonun çekim kuvveti anten ile performansı doğrudan etkiler.

telefon anteni ne işe yarar , Baz istasyonları yaydıkları sinyalleri toplayıp alabilmesi için telefonlar’da anten bu görevi üstlenir bir radyo verici ve radyo alıcı görevleri olan antenlerde cep telefonlarında radyo alıcı görevi üstlenir ve sinyalleri toplamaktadır anten gücü dbi olarak belirtilir.

Batarya ;

telefon bileşenlerinden biride batarya ( pil ) dir. Telefon olsun elektronik cihazları çalıştırmaları için en önemli parça pil dir.Genel’de telefonlarda kullanılan piller , Li-ion bataryalar kullanılmaktadır. lityum iyon pil bu pillerin avantajı kullanılmadıkları zaman kayıpları yani enerji kaybı azdır. bununla birlikte kullanılmaya başladıklarında ömürlerinin kısalmaya başlaması bir dezevantajdır.

Dahili Flaş ;

Cep telefonlarında kamera kullanıyor iseniz resim veya video çekimlerinde gece ortamlarında aydınlatmak için kullanılan bir parçadır. Resim ve videoların daha net çekimi için kullanılır.

Bu parçalar telefonun arka yüzünde bulunur , iç kameralarda flaş özelliği yoktur bunlar kendi marka ve modellerine göre üretici firmaları vardır ve bu parçaları başka firmalar telefon üreticileri adına üretebilir.

Dahili Hoparlör ;Telefonlar’da dinlediğiniz müzik , video seslerini ve telefon görüşmelerinizi dışa verebileceğiniz ve telefon ahizesi dinlemenizi sağlan bileşendir.

Dahili Kamera ;

cep telefonu ile video , resim çekimlerinde kullanılabilen , yeni mobil uygulamalar’da canlı yayınlar yapabileceğiniz , görüntü görüşmelerde kullanılan en önemli parça diyebiliriz. yeni nesil telefonlar’da ön ve arka yüzünde iki kamera bulunmaktadır genel olarak arka yüz yani dışa bakan yüz’de çözünürlük pixel daha fazladır.

Telefon pixel sayısı ve odaklamanın fazla olması görüntünün daha iyi olması demektedir.

Dahili Mikrofon :

telefon görüşmelerinin yapılabilmesi ve karşı tarafa ses gönderebilmesi için gerekli olan parçadır.

hoparlör patlak ibaresi sesin karşı tarafa gitmemesi veya cızırtılı olmasından kaynaklıdır. bunun için teknik servisler tarafından kolaylıkla değişebilir. yukarıda görünen resim iphone mikrofonu bağlantı aparatları ile birlikte kasa tutturulmaktadır.

Ekran ;

telefonlarda ekran artık günümüzde dokunmatik olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ekranlarda kendi aralarında farklı modellere ayrılmaktadır yalınız şu bir gerçek bilgisayar olsun cep telefonu ekranı olsun kırıldıklarında telefon’dan fazla tamir masrafı çıkıyor diyebiliriz .

Sim kart yuvası ;

Telefonu kullanabilmek için telefon operatörlerin vermiş olduğu sim kartlar telefona bu yuvaya takılmaktadır. Sim kart yuvaları , micro , nano gibi değişik şekilde olabilir.

yukarıda örnek resim’de olduğu gibi bu kartlar telefonlarda sim kart yuvalarına takılmak sureti ile kullanılmaktadır.

sim kartlar yuvalarına göre ve desteklediği boyutlara göre takılmalıdır.

Titreşim Motoru ;

telefonda gelen çağrıları , mesajları sesi kapalı olduğunda titreşim yolu ile haber etmek için kullanılan bir parçadır. telefonu gittiğiniz yerde sessiz mod aldığınızda çoğu zaman titreşime alırsınız.

telefonda titreşimi aktif etmek batarya tüketimini hızlandıracaktır. sürekli olarak titreşimde kullanmamanız tavsiyesi ile iş gören bir özelliktir.

Tuş Takımı ;

telefon’da rehber için isim girmek , telefon numarası aramak için , kısaca bilgisayar klavyesi işini gören bu donanım bileşeni veri girişi yapmanızı sağlamaktadır. günümüzde çoğu telefon artık dokunmatik olduğu için zaman ile bu özelliği kaybedecek gibi durmaktadır.Joystick & Trackball ;

bazı telefonlar’da eski diyebiliriz üzerilerinde joystick vardı günümüzde artık kullanılmıyor , bu artık bir özellik olarak olarak görmüyorum. telefon’daki orta tuş veya şimdi iphone home tuşu na benzer bir tuş diyebiliriz.

ortadaki joystick kolu sağ , sol , yukarı , aşağı hareket ettirebiliyorsunuz ve kısa menüler yardımı ile hızlı erişim sağlayabiliyorsunuz.

Yazılım ;

Telefon ile kullanıcı arasında bir arayüz olan ve telefonun özelliklerini kullanabilmek için yazılıma ihtiyaç vardır. bu yazılımlar telefon firmaları kendileri yazmaktadır , örnek verecek olursak , iphone için IOS , samsung , LG , Htc gibi telefonlar ise Google Android , Nokia Ovi , Windows Mobile telefonlar için Windows 10 gibi yazılımlar daha eski telefonlarda flash programlar kullanılırdı .
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,859
Tepkime puanı
1,014
Puanları
262
8 GB RAM'li Le 2S Görüntülendi

Çin'de yaptığı üretimlerle dünyanın pek çok bölgesinde satışa çıkan ve popüler hale gelen LeEco’nun Le 2S adı verilen telefonu görüntülendi.

Son dönemlerde Çin'deki yerli üreticiler dünya pazarına açılırken pek çok marka önemli modelleri ile piyasada yer almaya başladı. Bu konuda pek çok ilk de başarılırken konu ile ilgili son örnek LeEco’dan geldi. LeEco tarafından son hazırlıkları yapılan telefon modelinde 8 GB RAM’in kullanılması mobil sektörde bir ilk olacak. Bu bakımdan telefon için oldukça yüksek bir ilgi gösterilirken telefonun ilk görüntüleri sızdırıldı. Yapılan sızdırmalar da telefonun tasarımı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olurken yapılan son fotoğraf paylaşımı şöyle oldu;

8 GB RAM'in üstün donanımlar ile desteklenmesi performans açısından en iyi telefon modellerinden birisinin piyasaya çıkmasını sağlayacak. Telefonda Snapdragon 821 işlemcinin tercih edilmesi beklenirken 8 GB RAM, 64 GB depolama alanı, 5.5-inç 2.5D 1440 x 2560 piksel çözünürlüğe sahip ekran telefonda yer alacak.
Sızdırılan görüntülerde telefonun önceki modellerden tasarım açısından çok farklı olmayacağı görülürken, farkın donanımlarda yaratılacağı anlaşıldı. Yapılan paylaşım sonrasında telefon ile ilgili daha somut veriler elde edilirken önümüzdeki aylarda piyasaya sunulacak olan model için şimdiden pek çok kişi büyük bir beklenti içerisine girmiş durumda.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
36,859
Tepkime puanı
1,014
Puanları
262
Galaxy S8 Testleri Başlıyor! İşte Galaxy S8 Detayları
Samsung tarafından Galaxy S8 için çalışmalara başlanırken, Galaxy S8 için gelen ilk bilgilerde özellikle cihazın test aşamaları ile ilgili önemli bilgiler geldi.

Note 7 sonrasında tüm gözlerin çevrildiği Galaxy S8 hakkında her gün yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Cihaz için bugüne kadar yapılan paylaşımlarda pek çok yeni özellik belirtilirken, gelen son haberlerde prototip çalışmaları paylaşıldı

Şubat’ta Tanıtılacak

Galaxy S8 modelini Şubat ayında yapılacak Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtmak isteyen Samsung, bu tarihe kadar telefon ile ilgili tüm çalışmaları tamamlayarak üretim hattına geçmeyi planlıyor. Bu açıdan yapılacak çalışmaların en önemli kısımlarından birisi de Galaxy S8 prototipi hazırlayarak test sürecine başlamak. Üstelik Note 7’de yaşanan sorunlar nedeniyle çok daha dikkatli bir şekilde çalışmaların sürdüren Samsung herhangi bir hataya da yer vermek istemiyor.

Prototip Ocak’ta Hazır

Galaxy S8 için hazırlanacak prototipin Ocak ayında hazır olacağı belirtildi. Ocak ayında yapılacak sn testler ile birlikte etkinliğe katılacak olan Samsung ardından ise resmi tanıtımlar ile birlikte satış dönemine girecek.

Mart’ta Satışa Çıkabilir

Şubat ayında yapılacak ön tanıtımın ardından cihazın Mart ayı itibari ile satışa çıkması bekleniyor. Üstelik bu tarih beklenen en geç tarih ve Samsung satışı daha öne de çekebilir.