☆☆BİLGİLENDİRME☆☆ [Bilgi + Uygulama] Yeni Nesil Telefon yapı ve tasarımları

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

TFT Ekran Nedir?
TFT açık hali ile Thin Film Transistör anlamına gelen ve piksellerden oluşan bu yapının arkasında bulunan transistörleri ifade etmektedir. Bulunan bu piksellerin arkasında 1 ila 4 olmak üzere transistör bulunur. Bu sistemin bütününe de LCD denilmektedir. Bu sistemin avantajı ise diğer düz panel teknolojileri arasındaki en iyi çözünürlüğü sunmasından kaynaklıdır. Sıvı kristal olarak adlandırılan LCD ekran aslında TFT teknolojisi ile üretilen bir ekrandır. Teknolojinin en çok kullanıldığı alanlardan biri olan dizüstü bilgisayarlarda her bir piksel için ise bir transistör kullanılmaktadır. Bunun yanında her ne kadar bu sistemin çözünürlük kalitesi iyi olsa da aynı zamanda biraz pahalı bir yanı da mevcuttur.

LCD panellerde olduğu gibi AMOLED ekranlarda da TFT teknolojisi kullanılmaktadır. AMOLED ekranlardaki TFT teknolojisi içerisinde bir piksel bir transistör olduğundan dolayı kontrol edilmesi kolay olduğu kadar masrafı da biraz düşük olacaktır. TFT teknolojisinin getirisi olan yüksek çözünürlük kalitesi ile maliyet düşüklüğü sayesinde teknoloji sektöründeki pek çok cihazda oldukça kullanımı yaygın hale gelmiştir. Başlıca bu teknolojinin kullanım alanlarını ve cihazlarını yazacak olursak; Cep telefonları ve AMOLED ekranlar, televizyonlar, bilgisayar monitörleri, portable televizyonlar, dijital fotoğraf makineleri ve radyografi uygulamaları bulunmaktadır.

TFT ve LCD Ekranlar Hakkında
Televizyonlara baktığımızda LED TV ile LCD TV’lerde kullanılan panellerin aynı olabildiğini gözlemlemekteyiz. Aralarındaki fark ise yalnızca aydınlatma araçlarının farklı olmasıdır. Burada birinde sıra sıra dizilmiş olan LED lambalar bulunurken diğerinde ise floresan lamba bulunmaktadır. LCD hücrelerinin bir tek eksik noktası olan aydınlatma problemi de arka ışık sayesinde çözümlenmiş olur.

LED Aydınlatmanın Avantajları
Bu televizyonlarda LED dizinleri kullanılmaktadır. LED sayesinde yapılan arka aydınlatmanın sunduğu büyük avantaj ise daha ince panel üretimine olanak vermesidir. LCD ekranlarda kullanımı olan floresan lambaların ihtiyaç duyduğu inverter kart artık rafa kaldırıldığı için televizyonlar daha ince hale gelmekle birlikte üretilen ürünlerin de maliyeti ciddi oranda azalmıştır. Tüm bu gelişmeler sayesinde hem gereksiz ihtiyaçlar ortadan kalkmış, hem ultra ince ekranların önü açılmış, hem de enerji tüketiminin azalması sonucu ciddi derece maliyetten de kaçınılmıştır.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

GetContact Nedir
Son günlerde heralde en çok merak edilen ve indirilen uygulamaların başında GetContact uygulaması gelmektedir. Aslında uygulamanın benzeri daha önceden farklı isimlerde karşımıza gelmişti ve kullanmaya başlamıştık. Bu uygulamada farklı olan durum ise aramak istediğimiz numara GetContact uygulamasına kayıtlı ise yani uygulamayı kullanıyorsa hangi telefonlarda hangi isimle kayıtlı olduğunu gösteren bir uygulamadır. Tabi kullanıcıların en çok ilgilendiği kısım ise merak olarak söyleyebiliriz.
GetContact Nasıl Kullanılır
Peki GetContact nasıl kullanılır yada GetContact ile numara sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz onu görelim.. İk olarak GetContact uygulamasını Android yada İOS telefonunuza indirmelisiniz.
Download
QR-Code
GetContact
Developer: Getcontact LLP
Price: FreeDownload
QR-Code
GetContact
Developer: Getcontact LLP
Price: Free


İndirme işlemini tamamladıktan sonra kısa süreli olan bir kayıt işlemini yapacaksınız. Burada kayıt işlemi için telefon numaranız ile bir kayıt işlemi gerçekleşecektir. Bu işlem için telefon numaranızı yazınız ve size bir doğrulama kodu gelecektir. Doğrulama kodundan sonra Adınızı ve Soyadınızı yazınız ve mail adresinizi yazınız. Kayıt işlemi bitmiş olacaktır.

Daha sonra ise bu işlem bittikten sonra istediğiniz gibi sorgulama yapabilir ve hangi telefonda aradığınız numara nasıl kayıt edilmiş görebileceksiniz.

Not : Bu işlem bir numara havuzundan alınan numaralardır. Siz uygulamaya kayıt olduğunuz zaman rehberinizde bulunan numaralarda bu havuza eklenecektir yani rehberinizin farklı bir yere aktarılması demektir. Uygulamanın asıl amacı, numaraları engellemek için filtre koymak. Ancak madalyonun tehlikeli bir yüzü de var. “Beni nasıl rehbere kaydetmişler” sorusunu merak edenlerin uygulamadan ekran görüntüsü alarak sosyal medya hesaplarında paylaştığı GetContact, aslında kullanıcıların kişisel bilgilerini tehlikeye atıyor. Çünkü uygulamaya giriş yaptığınız anda tüm rehberinizdeki bilgileri GetContact ile paylaşıyorsunuz. Başka bir deyişle tüm rehber bilgileriniz GetContact’ın havuzuna dahil oluyor. Siz uygulamaya kayıt olmasanız bile rehberinde yer aldığınız bir yakınınız sizin bilgilerinizi paylaşmış oluyor. Bu havuzda yer alan tüm kullanıcıların bilgilerine GetContact ile ulaşılabiliyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

Always on Display Nedir?
Çok ta yeni olmayan bir sistem olmakla beraber son zamanlarda Samsung ve LG ile daha da ünlenen bir yazılımdır. Ekran koruyucusu olarak ta bilinmekte olan bu yazılımın kullanıcıları daha çekici ve kolaylık sağlayan kullanımlara yer vermesinden kaynaklanmaktadır. Bilinen ekran koruyucuların yanı sıra farklı bir görünüş sağlaması ile birlikte kullanıcı kitlesinde patlama yaşanması ve haberlere konu olmasıyla kendini duyurmayı başarmıştır. İnsanlar genel olarak kullandıkları herhangi bir cihazın ya da ürünün kendine has ya da kendi isteklerine göre özelleştirme yapabilmeyi ister. Bu durum telefonlar için de geçerli olmaktadır. Bir telefonun kabından tutun da aksesuarlarına kadar tüm ekstra malzemeleri kendine uygun olarak seçmeyi diler. Sadece bununla da sınırlı kalmaz tema dediğimiz telefonun iç dizaynını değiştirecek yazılımlarda daha hoş bir görüntü sağlamak ister. Bu verdiğimiz örnekler gibi Always on Display da kullanılabilirliği olan bir yazılımdır. Tıpkı ekran koruyucusu olarak ta düşünebileceğiniz ve telefon marketlerinde bulunan binlerde ekran kilidi ya da koruyucu uygulamaları gibi tercih edilebilirliği yüksek olan bir yazılımdır diyebiliriz.

En başta da dediğimiz gibi çok ta yeni olmaması ile birlikte son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Ancak bunu kullanmanın yanında akılda pek çok soru işaretini de getirmektedir. Çünkü akıllı telefonların şarj kapasiteleri oldukça önemli ve kullanımının da oldukça değer taşıdığı bir gerçektir. Gerek gün içerisinde yaptığınız işlemler olsun gerek uygulamalar olsun gerek bağlantılarınız olsun hızlı bir şekilde şarj harcamaktasınız. Bunun yanında temalar olduğu gibi Always on Display da çok şarj harcar mı gibi sorular sorulmaya başlanmıştır. Her ne kadar bu konu ile ilgili harcayacağı şarjın çok ufak miktarda olduğu söylense de 1 günlük yeten şarj kapasitenizin önemli bir kısmını harcamanıza neden olabilir. Always on Display dediğimiz kavram aslında telefonunuzun power tuşu ile kapatıldığında arka planda çalışan bir ekran koruyucusudur. Piksel ışıklandırması ile saat gösteren bu yapı ne kadar tutulur işte orası bir muamma. Fakat bu tarz yazılımların daha da geliştirileceği de kaçınılmaz bir gerçektir.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

Corning Gorilla Glass Nedir – Gorilla Glass Nedir
2015 yılından itibaren telefon sektörü ile birlikte parlayan ve yükselen bir camdır. Normal şartlarda doğada bulunmayan bu cam, kırılmalara ve çizilmelere dayanıklı hale getirildiği gibi hem inceltilmiş hem de kütlesi hafifletilmiştir.
Bu camın yapısı normal cama göre oldukça farklıdır. Bunun yapısında alüminyum, silikon ve oksijen bulunmaktadır. Bu maddeler bir araya getirildiğinde ortaya bu tarz dayanıklı bir cam çıkar. Zaten bileşenlerinden de anlaşılacağı üzere sert ve kırılgan yapısı, daha esnek ve yumuşak yapıya çevirilmiştir. Ama aslına bakıldığında bu tarz dayanıklı camlar yeni değildir. Daha öncesinde de farklı bir firma bu tarz bir cam üretmiş ve bu cam değişik alanlarda kullanılmıştır. Sadece son zamanlarda telefon pazarındaki rağbet ile doğru orantılı olacak şekilde bu tarz camlara olan ihtiyaç ta artmıştır.
Şu zamana kadar 5 farklı seri Corning Gorilla Glass cam üretilmiştir. Bu camların seri hallerini şimdi biraz daha yakından inceleyelim.

Gorilla Glass 1
İlk olarak 2005 – 2006 yıllarında ortaya çıkmıştır. Ta o zamanlarda daha 1.5 mm kalınlığa sahip olan bu cam ilk etapta iphone modelinde kullanılmıştır. O zamanlar ilk olarak adını bu şekilde duyurmayı başarmış olan gorilla, 250’den fazla cihazda kullanılmasıyla corning’e göre daha ilk seride yüksek başarıyı getirdiği görülmüştür. Üstüne bir de bu cama olefobik eklenince, cam üzerindeki parmak izlerinin de yok olması sağlanmıştır.
Gorilla Glass 2
2012 yılında çıkan bu camın diğerinden tek farkı biraz daha inceltilmiş olmasıydı. 2.5 kg’lık basıncı kırılmadan taşıyabiliyordu.
Gorilla Glass 3
NDR teknolojisi sayesinde öncekisine göre %35 daha sağlam halidir.
Gorilla Glass 4
2014 yılında hayata girmiş olan bu cam, telefonların en büyük şikayeti olan ve yere düşme sonucu %70’inin kırılması sonucu artık tarih olacaktı. Çünkü GG 4 artık eskisine göre 2 kat daha güçlüydü.
Gorilla Glass 5
Şu anda piyasadaki en iyi cam olarak bilinir. Önceki versiyonlarını 4’e katlayarak, 1.6 m üzerinden testleri yapılan GG 5’in bu testlerden sağlam çıktığı görülmüştür.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

HDR10 Nedir?
Son zamanlarda oldukça çok yenilikler geliştirilmeye başladı. Önce 4K çözünürlükteki televizyonlar geldi ardından da HDR kalitesinde olanlar. Her geçen gün birbiri ardından gelen yeniliklerle karşılaşıyoruz. Artık özelliklerin ya da terimlerin bile ipini kaçıracağı bir hale gelebiliriz önümüzdeki yıllarda. Öncelikle HDR ile ilgili biraz giriş yapalım.

High Dynamic Range olarak adlandırılan bu teknoloji ile artık çok daha derin fotoğraflar ya da görüntüler elde edebileceğiz. Karşınıza alacağınız görüntülerden birinin standart çekim ötekinin de HDR kalitesinde olduğunu varsayarsanız, Aslında aradaki farkları gözle görülür bir şekilde fark edeceksinizdir. Temel 2 renk üzerinden çıkılan bu yolda siyahlar ve beyazlar etkin olarak ele alınmaktadır. Renklerin daha derinliği arttırılmış ve sanal gerçeklik oyunlarında bile kullanılacak bu teknolojinin göze daha çok hitap eden ve bizim henüz ulaşamadığımız göz teknolojisine daha da yakınlaşacağımız bir yenilik ile karşı karşıyayız. Renklerin artık tuvallerdeki gibi birbiri ardına gizlenmiş olarak değil, her rengin kendine özgü belirginliği ile daha net görüntüler ile karşılaşacağız.

Aslında her teknoloji bir biri ile bağlantılı bir şekilde geliyor. Ne 4K teknolojisi ne de HDR teknolojisi tek başına bir işe yarıyor. Hatta 4 K teknolojisi olmadan HDR teknolojisini kullandığınızda da pek elde edilir sonuçlara ulaşamayacaksınız.
Bunların üzerine UHD Alliance’ın geliştirdiği HDR10 ve Dolby Vision, HDR 10 standardında teknoloji bulunmakta. Bu HDR 10 teknolojisine sahip televizyonlarda Ultra HD Premium logosunu görmeniz mümkün. HDR şu an belli başlı özelliklere ve standartlara sahip. Yani her cihazda bu desteklenebilir bir boyutta olmayabiliyor. Ama Ultra HD Blue Ray disklerde HDR 10 genellikle destekleniyor. Dolby’e göre de HDR’ye nazaran çok daha fazla standarda uymak gerekiyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

Kapasitif Ekran Nedir?
Bu terimi hiç duydunuz mu bilmiyorum. Hatta ne kadar işe yarar orası da muamma. Ama bu telefon sektöründe her geçen gün yeni teknolojiler ve bilgiler ortaya çıkıyor. Özellikle de ürün tanıtırken bilgi amaçlı yazıldığında her birini tek tek araştırasınız geliyor. Biz de bu konuda bir şeyler karalayalım dedik. Ve umarım yardımcı olabiliriz. Şimdi kapasitif ekranı tek başına ele almak yerine, Rezistif ekran ile karşılaştırmalı şekilde ele almayı amaçladım.

Rezistif Ekran
Bu tür ekranlar isminden de anlaşılacağı üzere direnç gerektiren ekranlardır. Şimdilerde kullanılan modern dokunmatik telefonlardan önce çıkan telefonlarda bu sistem kullanılıyordu. Bunu daha iyi şöyle açıklayabilirim, bazı eski dokunmatik telefonlarda ekranda baktığınız bir şeyi yakınlaştırmak için ekrana 2 kere tıklamanız gerekirdi. Ya da farklı bir işlem yapmak için ekrana sadece dokunmanız değil, bastırmanız gerekirdi. Yani aslında o telefonlarda Rezistif ekran vardı. Ve işin enteresan tarafı birazdan anlatacağımız Kapasitif ekran teknolojisi Rezistif ekran teknolohisinden 10 sene önce bulunmuştu. Ama bizler Rezistifle daha önce tanıştık.
Bu ekranlar kalem ya da tırnak ile çok çabuk çizilme tehlikesine sahipti. Ayrıca cam kalitesi de oldukça yerlerdeydi.

Kapasitif Ekran
Şuan modern ekranlarda kullandığımız teknolojidir. İnsanın üzerinde bulunan elektrik iletimi prensibine göre çalışır. Elinizde elektriği iletmeyecek bir giysi varsa eldiven gibi dokunmatik size yanıt vermeyecektir.
Multitouch dediğimiz ekran üzerinde aynı anda iki parmağımızı hareket ettirerek işlem yapabilme kolaylığını sağlayan ekranımızdır. Diğer seçeneğe göre çok daha dayanıklı bir ekrana sahip olan Kapasitif ekran kalem ya da tırnak gibi sürtünmelere karşı da daha korunaklıdır. Hatta en güzel tarafı da sadece parmak hareketlerine karşı duyarlı olan bu ekran tipi, telefonumuz cebimizdeyken bizden bağımsız hareketlere kalkışmıyor olmasıdır.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

Super AMOLED Nedir?
Son zamanların telefon piyasalarında seri üretim gibi birbiri ardına çıkan modellerin teknik özellikleri ile ilgili haberlerde çok rastlamışsınızdır, X telefon üstelik AMOLED ekran diye. Her ne kadar kamera ve işlemci gibi özellikler telefonlarda çok öne çıkıyor olsa da aslında ekran potansiyeli büyük bir yer kaplıyor. Hele bir de son zamanlarda kavisli tek boyut olmayan telefon ekranlarında daha sık karşılaşacak gibiyiz.

Şuan AMOLED ekranları pek çok markada görmek mümkün. Aslında bunu asıl üreten ve geliştiren Samsung. Bu ifadeyi biraz açacak olursak, temeli organik LED kavramına dayanıyor yani OLED’e. AMOLED ekranlarda kendini öne çıkartan özellik ise bulunan piksellerin her birine ayrı ayrı aydınlatma yapılmasıdır. Bu sayede arka plan aydınlatması kullanılmaz. Buradaki güzel durum ise ekrandaki siyahlıklar aydınlatma ile açık parlak siyah olmaz. Yani ışık farklı dağılarak daha özgün bir görsellik sunar kullanıcıya. Ayrıca LCD ile karşılaştıracak olursak, AMOLED ekranlar yatay ya da dikey olmak üzere 150 derecenin üzerindeki açılarda bile izlendiğinde herhangi bir ışık düşmesi ya da renk kaybına uğramadığını fark edeceklerdir. Hem de renklerin daha keskin, daha göze hitap eden ve net görüntüler ile karşılaşacaklarını bilirler.

AMOLED ekranların sadece tek bir yanında bir dezavantaj var. O da AMOLED ekranların zamanla parlaklıklarını yitiriyor olmasından kaynaklı. Dolayısıyla daha düşük ömürlü oldukları bir kesin. Ancak bu özelliği dışında geleceğin kesin olarak geliştirilebilir teknolojisi gözüyle bakılıyor olması da bir gerçek. Hele ki android telefonların şarj sorununa bir hafifletici çözüm olarak arka plan ışığı kullanılmadığından AMOLED ekranlı telefonlar daha az şarj harcar. Parlaklığı ve görüntü kalitesine zaten diyecek yok. Diğerlerine göre hem daha dayanıklı hem de daha ince ve hafif.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

Class 10 Nedir?
İsmi bakımından her ne kadar yabancı bir kavram gibi gelse de aslında her zaman kullanılan ama farkında olmadığımız bir şeydir. Class 10 dediğimiz olay bir SD KART sınıfıdır. Nasıl ki bilgisayarlarımızda ya da telefonlarımızda dosyaları açarken ya da yazdırırken bir okuma bir de yazma hızı varsa bu SD kartların niteliğinden kaynaklanmaktadır. İşin yani kısmı detaylı olarak aşağıda yer alacaktır.

Class sınıfında 4 adet seçenek bulunmaktadır. Bunlar Class2/4/6/10 olarak değişmektedir. Bunlardan Class 2 SD Kayıt, Class 4/6 Full HD kayıt ve Class 10 ise Full HD kayıt ve HD sıralı kayıt anlamına gelmektedir. Burada tabi ki de Class 10 seçeneği en yüksek seçenek olduğundan en iyisidir demeyeceğiz. Çünkü bağlı bulunacak cihazla olan uyumu da önemli bir faktör olacaktır.
Şimdi, cihazlarda hangi SD kart ile uyumlu olacağının bilgilendirmeleri mutlaka yapılıyordur. Ancak bu tarz bir bilgilendirmeye rastlamadıysanız da şunları bilmenizde fayda olacaktır.

  • Sınıf ( Class )
  • ‘’X’’ puanı
  • Depolama Alanı
  • Boyut
Class birimleri size kartınızın minimum yazma hızını gösteriyor olacak. ‘’x’’ puanı ise CD-ROM sürücüsüne kıyasla ne kadar hızlı olabileceğini belirtiyor. Örneğin burada 1x, 150KB/sn’ye denk gelecek şekilde Class 2 13x’lik bir yazma düzeyine sahiptir. Depolama alanına gelecek olursak, kart üzerindeki değer size bu alanın ne kadar depolayacağı hakkında bilgi veriyor olması demektir.

SD kartlarda da kullanım yerlerine göre kendi içerisinde boyutlara ayrılabiliyorlar.

  • Standart Boyut (32mm x 24mm)
  • Mini Boyut (31,5mm x 20mm)
  • Mikro Boyut (11mm x 15mm)
Akıllı telefonlar küçük kartları kullanırken Kamera gibi cihazlar daha büyük kart kullanımına sahip olabilirler. Daha sonrası ise sizin hangi kartı almak istediğinizi seçmenize kalıyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262

Apple FaceID Nedir?
Telefon teknolojileri her geçen gün bizleri biraz daha tembelleştirmeye yönelik mükemmel geliştirmeler yapıyorlar. İlk zamanlar hey siri özelliği ile artık fiziksel olarak bir tuş kullanmadan telefonumuzu açabiliyor ve üstüne telefon içerisinde işlemler yapabiliyorduk. O zamanlar her şey güzeldi. Ama şimdi daha güzel oldu.

İphone X ile yakın zamanda hayatımıza yeni bir özellik daha eklenmiş oldu. İsmi Face ID. İsminden de anlaşıldığı gibi yüz tanıma cihazı. Biz bunu daha öncelerinde reklamlarda ve savunma teknolojilerinde de duymuştuk. Yani çok ta yeni bir şey değil. Hatta iphone geç bile kaldı. 3D tanıma cihazlarında, kontrol noktalarında siber alemde zaten kullanılıyordu. Şimdilerde ise iş biraz daha abartıldı ve yüz tanıma teknolojisi telefonlara geldi. Bu teknoloji TrueDept kamera sistemi ile sağlanıyor.

TrueDept teknolojisi ile arka planda yaklaşık olarak 30.000 noktaya, nokta atışları yaparak analiz edebilmeyi sağlıyor. Yani yüzünüze yansıtılan 30 K noktanın ardından diğer ışık projektörü de karanlıkta devreye giriyor ve üzerine de kızılötesi kamera görüntüyü yakalayarak işlemciye gönderi yapıyor. Ve sonuç olarak yüzünüz milyonda 1 hata payı ile tanına biliyor. Üstelik öyle bir teknoloji ki sakal, bıyık, saç bırakmış olsanız da şapka, gözlük takmış bile olsanız o yine sizi buluyor. Touch ID de ise 50 K’da bir olduğunu düşünürsek hata payının, Face ID’nin daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,196
Tepkime puanı
1,228
Puanları
262HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Yurt içi seyahatlerde kullanılacak olan HES Kodu kullanıma açıldı.


Koronavirüs salgını kapsamında geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulamasına HES Kodu özelliği eklendi. Peki, ilk etapta yurt içi seyahatlerde kullanılacak olan HES Kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır? Gelin kısa bir süre önce hayatımıza giren bu uygulamaya yakından göz atalım.
HES Kodu Nedir?

Koronavirüs salgını ile ilgili umut verici gelişmeler yaşanmaya devam ederken, kontrollü normale dönme süreci adı altında Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurumu tarafınca yeni adımlar atılmaya devam ediliyor. Atılan bu adımlar hem salgının yaygınlaşmasını önlüyor hem de salgının kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor.Bildiğiniz üzere kısa bir süre önce Sağlık Bakanlığı tarafınca geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması kullanıma sunulmuştu. Kısaca HES olarak adlandırılan bu uygulama üzerinden insanlar bulundukları bölgenin salgın açısından riskli olup olmadığını öğrenebiliyorlardı. Bunun yanı sıra maske talebi gibi işlemlerin de yapılabildiği bu uygulamaya bugün ise yeni bir işlevsellik eklendi.
Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamada artık bu uygulama üzerinden yurt içi seyahatlerde kullanılacak olan HES Kodu alınabilecek. Bakan Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre HES Kodu, tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluk olacak. Hayat Eve Sığar uygulaması ve SMS ile alınabilecek bu kod sayesinde tren ve uçak seyahatleri gerçekleştirilebilecek. Kısacası vatandaşlar bu kod olmadan yurt içi seyahatlerini gerçekleştiremeyecekler.


HES KODU NASIL ALINIR?
Yurt içi Seyahatler İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada aynı zamanda ‘’HES Kodu nasıl alınır?’’ sorusunun cevabına da yer veriliyor. Bu kısımda yetkililerin de belirtiği gibi HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasından veya SMS yardımıyla alınabiliyor.
Eğer, uygulama üzerinden seyahat kodu almak istiyorsanız, söz konusu uygulamadan ‘’HES Kodu İşlemleri’’ bölümüne giderek, ‘’HES Kodu Oluştur’’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
Uygulama yerine SMS vasıtasıyla kod almak için de T.C kimlik numaranızı, kimlik seri numaranızın son 4 rakamını ve kodun geçerli olacağı gün sayısını yazıp 2023’e SMS göndermeniz yeterli olacaktır. (Örnek: HES 12345678901 4321 15)Koronavirüsle mücadele kapsamında hayatımıza giren bu uygulama sayesinde, yolculuk sırasında vatandaşın koronavirüs geçmişinin olup olmayacağı da öğrenilebilecek. Böylece yurt içi seyahatlerde kimin kimle temas ettiği de rahatlıkla takip edilebilecek.
Son olarak Hayat Eve Sığar uygulamasını siz de
Google Play Store veya App Store üzerinden cihazınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.