☆☆BİLGİ☆☆ Atom Çayının Faydaları Ve Zararları

Turkuaz

Yönetici
Moderatör
Katılım
24 Nis 2020
Mesajlar
703
Tepkime puanı
1,138
Puanları
162
Yaş
38
Konum
Bursa
Atom.jpg


Atom çayı, bazı bitkilerin karışımıyla oluşur. Bu bitkiler sayesinde soğuk algınlığında ve nezlede çok fazla tercih edilen bir çaydır. Bahar ve kış aylarında da fazla tüketilir. Çünkü vücudumuzu korur, mikroplara karşı olan direncini arttırır ve hastalıklara karşı etkilidir. Atom çayının bazı faydaları vardır. Vücuda zindelik verip direncini ve enerjisini arttırması, anne sütünü arttırıcı özelliğinin bulunması, vücudumuzdaki kan dolaşımını hızlandırması, bronşları açıp balgam söktürmesi, boğaz ve bademcik iltihabında etkili olması, nezle, grip ve soğuk algınlığında vücudu koruyucu özelliğinin olması bağışıklık sistemini koruyucu özelliğinin olması bunlardan bazılarıdır. Ayrıca atom çayı tamamen doğal bir çaydır.

Atom çayının içerisinde bazı bitkiler vardır. Bunlar; havlıcan, karanfil, zencefil, zerdeçal, tarçın, ve yenibahardır. Atom çayının bazılarında karabiber de bulunmaktadır. Havlıcan öksürüğe iyi gelir ve balgam söktürücü özelliği vardır. İştah açıcı olarak da kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığında da oldukça etkilidir. Orta çağda cinsel uyarıcı olarak da kullanılmış olan bir bitkidir.

Karanfilin sakinleştirici özelliği vardır. Üstelik mikrop öldürücü ve kusma önleyici etkisi de vardır. Diş ağrılarında da ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Zencefil özellikle kadınlarda gebelik döneminde meydana gelen bulantılarda kullanılır. Balla karıştırılıp kullanıldığında daha etkili olacaktır. Balgam ve öksürüğe de etkilidir. Soğuk algınlığının tedavisinde iştah açıcı olarak kullanılmaktadır.Tarçın göğüs yumuşatma da kullanılır. İshal kesici ve gaz sökücü özelliği vardır. Ayrıca grip tedavisinde de kullanılır. Yenibahar, uyarıcı ve gaz gidericidir. Zerdeçal, kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Vücudu yaşlandıran maddelere karşı savaşır ve vücudu bu maddelere karşı korur. Karaciğer, sarılık ve hepatit tedavilerinde de kullanılan bir bitkidir. Atom çayı küp şeklindedir. Bir barda sıcak suya 1-2 tane atılarak kullanılabilir.