Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj

CANLI ANLATIM Android P Geliştirici Sürümü Hakkında önemli detaylar

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#1

Yeni geliştirici sürümü pek çok yeniliği beraberinde getiriyor.
Google, Android Oreo’dan sonraki işletim sisteminin geliştirici sürümünü yayınladı. “P” harfiyle başlayan bir tatlı ismini alması beklenen yeni sürüm, işletim sistemine oldukça faydalı yenilikler getiriyor.

Kamera ve mikrofon erişimi
Yeni sürümle birlikte arka plandaki uygulamalar, kameraya ve mikrofona erişemeyecekler. Bu değişiklikle birlikte gizliliği ihlal eden bazı uygulamalar, göreceli olarak daha güvenli hale gelecek. İzinsiz kamera ve mikrofon kullanma potansiyeli bulunan uygulamaların daha Play Store’a gelmeden yasaklanmasını tercih ederdik. Ama bu da bir gelişmedir.

Ekran çentiği desteği
iPhone X’un ekranının üst kısmındaki çentik, ilk günlerde büyük eleştiri konusu olmuştu. Fakat artık çok sayıda akıllı telefon üreticisi ekranın üst kısmında çentik bulunduran akıllı telefonları piyasaya sürüyor. Bunun bir trend haline geleceğini fark eden Google, Android P sürümünde çentikli ekranlar için arayüz desteği sağlıyor.

Genel parmak izi okuma penceresi
Parmak izi güvenliği destekli uygulamalar, kullanıcıdan parmak izini okutması için kendi arayüzlerini kullanıyorlar. Her uygulamada aynı işlem için farklı arayüzle karşılaşmak bazı kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Android P ile birlikte, FingerprintDialog API kullanılarak tüm uygulamalarda aynı arayüzün kullanılması sağlanacak.

Geliştirilmiş şifre yönetimi uygulamaları desteği
Android Oreo sürümüyle gelen Autofill otomatik şifre doldurma desteği, Android P sürümüyle geliştiriliyor. Uyumluluk yetenekleri artırılan Autofill, şifre yöneticilerinin hem eski, hem yeni sürüm uygulamalara erişmesini sağlayacak.

Uygulamalar için bağlantı güvenliği
Network Security Configuration özelliği sayesinde uygulamalar, kodlarında değişiklik yapılmadan daha güvenli bir internet bağlantısı kullanabilecekler. HTTPs protokolünü kullanmayan veri trafiği bu özellik sayesine engellenebilecek.

Kamera geliştirmeleri
Geliştiriciler, Android P ile birlikte 2 veya daha fazla sayıdaki kameradan gelen verilere aynı anda erişebilecekler. Bu sayede çoklu kameralarda daha geniş açılı fotoğraflar çekilebileceği gibi gerçek zamanlı parallax efektlerinin kullanılması için de katkı sağlayacak. Ayrıca eklenen yeni parametreler sayesinde fotoğraf yakalama süresi kısaltılabilecek.

Yenilenmiş ayar menüsü
Ayarlar menüsü yenilenerek renkli ikonlar ekleniyor. Menünün sağ tarafına kaydırma çubuğu eklenerek gezinme daha kolay hale getirilecek.

Saatin yeni konumu
Android P ile birlikte saat göstergesi ekranın sol üst köşesine yerleştiriliyor. Kullanıcıların bu değişikliğe alışmaları biraz zaman alabilir. Zira Android saati yıllardır sağ üst köşede yer alıyordu.

Ambient Display’e batarya oranı desteği
OLED ekranlı cihazların ekranlarını düşük bir batarya kullanımıyla, siyah – beyaz renklerde bilgi gösterecek hale getiren Ambient Display, bundan böyle batarya doluluk oranını da görüntüleyebilecek.

Ses kaydıracı, ekranın sağına taşınıyor
Telefonun ses tuşlarına bastığımızda ortaya çıkan ses kaydıracı, eskiden ekranın üst kısmında yer alıyordu. Bu şekilde kullanımı bir hayli zor olan kaydıraç, biraz küçülerek ekranın sağ tarafına dikey bir şekilde yerleştiriliyor.

Yerleşik ekran görüntüsü düzenleyici
Markup adı verilen yeni araca, ekran görüntüsü çekildikten sonra ortaya çıkan bildirim sayesinde erişiliyor. Kalem, Highlighter, kesme gibi basit işlevleri içeren araç, kullanım kolaylığıyla ön plana çıkıyor.

Güç menüsünde ekran görüntüsü seçeneği
Sony’nin akıllı telefonlarında uzun bir süredir bulunan bu özellik, Android P’nin bir parçası haline geliyor. Güç tuşuna basılı tuttuğumuzda karşımıza çıkan kapatma ve yeniden başlatma seçeneklerinin yanı sıra, ekran görüntüsü alma seçeneği de yer alacak.

Kilit deseni hareket ettirdikçe kaybolacak
Android’in “desen” kilit seçeneği hala çok sayıda kişi tarafından kullanılıyor. Desen kilitte kullanıcılar kilidi açarken ekrana çizdikleri şekil kilit açma işlemi tamamlanana kadar ekranda kalıyordu. Yapılan yenilikle kullanıcılar desenlerini çizerken, çizmiş oldukları çizgiler de hızlı bir şekilde kaybolacak. Bu sayede dışarıdan telefonun ekranına bakan kişilerin kilidi çözmesi zorlaşacak.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#2Henüz Android 8.0 Oreo sürümünü yaygınlaştıramamış olan Google, sonraki işletim sistemi güncellemesi için deneme sürecini başlattı. Android P ismiyle ilk önizleme versiyonu geliştiriciler için dağıtılmaya başlayan yazılım, yeni nesil akıllı telefonlara ayak uydurmak için birkaç önemli yeniliği beraberinde getirecek.

Android'in on beşinci büyük işletim sistemi güncellemesi olacak olan Android P şu önemli yenilikleri bünyesinde barındıracak:

- Ekran çentiği desteği: Uzun ekran formlarıyla beraber akıllı telefonların üst kısmında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan çentik, Android P ile resmen işletim sistemi düzeyinde destek kazanacak.

- Wi-Fi RTT ile iç mekanda konum tespiti: Wi-Fi RTT ya da 802.11mc olarak da bilinen yeni protokol, en az üç Wi-Fi sinyal kaynağı kullanılarak iç mekanda mobil cihazın konum tespitinin yapılabilmesini mümkün kılacak.- Yeni uyarı özellikleri: Her yeni Android güncellemesinde olduğu gibi hızlı ayar ve uyarı çubuğu bir kez daha yenilenen işletim sistemi, P sürümüyle geliştiricilere uyarı çubuğu üzerinde mesajların daha detaylı bir şekilde görüntülenebilme yetkisi verecek.

- Yeni çoklu kamera API'si sayesinde birden fazla kameradan aynı anda görüntü alınabilecek.

- Fotoğraf ve video kaydı için HDR VP9, HEIF codec desteği

- Yeni Neural Network v1.1 API'si sayesinde makine öğrenme faaliyetlerinde daha yüksek performans

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde dört deneme sürümü daha yayımlayacağını açıklayan Google, final sürümün dağıtımına 2018 üçüncü çeyreğinde başlayacak. Mayısta düzenlenecek Google I/O 2018 kapsamında Android P hakkında daha fazla detay paylaşılması bekleniyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#3
Android P'nin ilk önizlemesi geçtiğimiz hafta yayınlandı. İlk olarak Nexus ve Pixel serisi cihazlara sahip olanların deneyimleyebileceği güncelleme, beraberinde birçok yenilik getiriyor.
Bu yeniliklerden en çok sevilen 5 tanesini derledik.


Android P'nin ilk önizlemesinin yayınlanmasının üzerinden tam bir hafta geçti. 50'den fazla yeni özellikle birlikte gelen Android P'nin bazı özellikleri ise, diğerlerinden daha çok dikkat çekti. Henüz yolun başında olan
Android P, final sürüme kadar alacağı güncellemelerle son haline kavuşacak. İşte Android P'nin en çok sevilen 5 yeniliği:

1) Tek Tuşla Ekran Yönünü Değiştirme İmkanı


Android P ile gelen bu özellik, alt kısımdaki sanal tuşlara ekran döndürme seçeneğini ekliyor. İstediğiniz yönde ekranı döndürebileceğiniz özellik, sadece ana ekranda çalışmamakta.
Oldukça kullanışlı olan bu özellik, otomatik döndürmeyle başı dertte olanlar için hayat kurtarıcı.

2) Ses Butonları Artık Medya Sesi İçin KullanılıyorAndroid P ile beraber, ses tuşları medya sesini yönetmek için kullanılacak. Daha önce ses tuşlarıyla zil sesini artırıp-azaltabilirken (sadece medya oynatırken medya sesi değişiyordu),
artık bu tuşlar varsayılan olarak medya seslerini yönetiyor. Daha önce Samsung cihazlarda bulunan bu özellik, ilk defa Android P'de sistemin kendi özelliği olarak sunuluyor.

:relievedface: Bildirim Panelinden Hızlı Cevaplama Özelliğinde GeliştirmelerAndroid P ile birlikte, mesajlaşma bildirimleri eskisine göre çok daha gelişmiş özelliklere sahip olacak. Nougat sürümünde eklenen hızlı cevap özelliği, Android P ile geliştirilerek akıllı öneriler sunmaya başlıyor.
Bunun dışında bildirimlere eklenen yeni özellik sayesinde, bildirim panelinden gönderilen fotoğrafları görüntüleyebileceksiniz.

4) 'Lockdown Mode', Yani Kilitlenme Modu'Lockdown Mode' adlı bu özellik aktif edildiğinde, parmak izi sensörü ve diğer biyometrik sensörlerin çalışması engelleniyor.
Yani bu demek oluyor ki, tehlikede olduğunuz bir anda kimse sizin parmak izinizi, yüzünüzü veya sesinizi kullanarak telefona erişim sağlayamayacak.

5) Arkaplandaki Uygulamalara Erişim Kısıtlaması

Android P ile gelen en önemli özelliklerden biri de, arkaplanda çalışan uygulamaların mikrofon, kamera veya çeşitli sensörlere erişiminin engellenecek olması.
Aktif olarak kullanmadığınız bir uygulamanın, sizin bilginiz olmadan bu önemli araçlara erişim sağlamasını hiç kimse istemez
. Bu sorunu Android P güncellemesiyle çözen Google, biz kullanıcıların takdirini kazanmayı başarıyor.
Android P güncellemesinin en çok beğenilen özelliklerini derledik. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Android Oreo henüz birçok telefona verilmemişken,
Android P'nin önizlemesinde bulunan bu özellikleri nasıl buldunuz? Sizce Android P iyi bir başarı elde edebilecek mi?
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#4


Merhaba arkadaşlar!

Bu makelemizde, Android işletim sistemi kullanıcılarının merakla beklediği Android 9.0 P sürümü ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.Android P sürümünde, beklenen iyileştirmeler arasında ilk olarak işletim sisteminin casus yazılımlarına karşı güvenliğinin daha da artırılmış olması bekleniyor. Android P için yapılan kod başvurularında, işletim sistemi, boşta bulunan uygulamaların, kullanıcılardan habersiz şekilde kameraya erişimini engelleyecek. Android P geliştiricileri bunu henüz duyurmasa da, açıklamış olduğumuz bu yeniliklerin resmi olarak doğrulanması biraz zaman alabilir.


Android P Özel Ekran Modu
En son teknoloji ile çıkan akıllı telefonların çoğunluğu kullanıcılarının karşısına OLEDekranlar ile geliyor. LCD ekranlardan farklı yapıda olan OLED ekranlarda pil tasarrufu da sağlayacak olan bu özellik, Google‘ın Android Open Source Project (AOSP) sorumluları tarafından da kabul edilmiş durumda. OLED ekran kullanımında her piksel tek tek kontrol edilebiliyor ve pil ömrü harcanmadan, koyu bir ekran elde edilebiliyor. Bu yüzden de kullanıcılar, akıllı telefonları için Siyah (Dark) temalar istiyor.Alınan bilgilere göre, ANDROİD P sürümünde Karanlık Mod özelliği de bulunacak. Bu özellik sayesinde sistem renkleri, kullanıcılarının gözünü yormayacak şekilde değiştirilmiş olacak.
Yeni Android Sürümünün İsmi Ne Olacak?Yeni sürümün gelmesiyle birlikte Android P’nin isminin ne olacağı da merak konusu olmaya başladı. Google ve ortakları, Android isimlerini genellikle şeker ve tatlılardan oluşturmakta. Android P’nin de isminin şeker veya tatlı ismi olma ihtimali oldukça yüksek.Android P için şimdiden tahmin edilen isimlerin listesi ise şu şekilde sıralanıyor: • Android Pankek
Android Profiterol


 • Android Popsicle • Andorid Pastille


 • Android Pound Cake


 • Android Petit Fours • Android Peanut Butter


 • Android Puffy Pastry


Tahmin edilen isim listesi bu şekilde sıralanıyor. Google ve ortakları, 2018’de Android 9.0 P’nin tanıtımını gerçekleştirip, kullanıcılarının hizmetine sunacak. Android 9.0 P’nin hangi tatlı veya şeker ismini alacağı Ağustos ayında belli olacak.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#5

Google’ın yeni mobil işletim sistemi olan Android Oreo, yavaş yavaş eski nesil işletim sistemi olma yolunda ilerliyor. Öyle ki kısa süre sonra Android P sürümünün yayınlandığını göreceğiz. Her ne kadar hala Oreo sürümlerinin güncellemeleri devam ediyor olsa da Android P işletim sistemi için yayınlanan geliştirici test sürümü, yeni serinin yakın olduğunun kanıtı.

Bu şekilde çıkışı giderek yakınlaşan Android Pişletim sistemi için ise yeni sorular ortaya çıkmaya başladı. Yenilikleri neler olacak kesin olarak bilemiyoruz ama şu an için gündem Android P işletim sisteminin tam adının ne olacağı. Bu konuda oldukça önemli ipuçları ortaya çıkmaya başladı.

Android P İçin İsim Tahminleri Devam Ediyor
Android P için isim tartışmalarını başlatan ise Google’ın yeni yayınlamış olduğu duvar kağıtları oldu. Bahar için her yıl yayınlanan duvar kağıtları bu yılda aynı dönemde yayınlandı. Fakat yayınlanan duvar kağıtlarında oldukça ilgi çeken detaylar öne çıktı.

Hemen hemen her resimde bir dondurma türünün kullanılması dikkatlerde kaçmadı Popsicle adıyla bilinen ve bir hayli meşhur olan çubuklu dondurmanın, farklı renkler ve şekillerde sürekli tekrarlarla beraber kullanılması, Google’ın isim için düşündüğü adın Popsicle olduğu görüşünü ortaya çıkardı.Marka tarafından tabii ki bir açıklama yok ancak Android 9.0 sürümü için böyle bir isim seçilmesi şimdilik oldukça mantıklı gözüküyor. Türkçesi Buz Parmak olan dondurmanın da bir tatlı türü olarak kabul edilmesi, ismin ihtimali artırıyor. Öyle ki Google, bu sürüme kadar genelde tatlı isimlerine yer verdi ve Oreo sürümünde de bu değişmedi. İnternet devinin baştan beridir böyle bir politikası olduğunu görüyoruz.

Yeni Android sürümünde de bu politikaya devam edileceği belirtiliyor. Özellikle Oreo için farklı isim iddiaları olmasına karşın yine tatlı ve şekerleme türünden devam edilmesi, bu süreçten sonra bir değişikliğin olmayacağının en büyük göstergesi. Konu hakkında Google’ın resmi açıklamayı da I/Q konferansı kapsamında yaptığını göreceğiz.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#6


İki ay önce yayınlanan ön izleme sürümünün ardından Google I/O 2018’de Android P 9.0 için ilk beta sürümü yayınladı. Geliştiriciler için ise ikinci önizleme olarak lanse edilen bu sürüm sadece belirli cihazlar ile test edilebiliyor.
Bu cihazların başında tahmin edebileceğiniz gibi Google Pixel serisi geliyor. Ancak, bu kez farklı bir politika izleyen Google, daha fazla kullanıcının Android P sürümünü test edebilmesi için birçok akıllı telefon üreticisi ile ortaklığa gitti.
Android P Beta çıktı! Android P ne zaman yayınlanacak?

Bu kapsamda Android P Beta sürümü, Google’ın Pixel serisine ek olarak, bugün itibariyle Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6 ve Essential PH‑1 ile kullanılabilir hale geliyor.


Android P Beta sürümü öncesinde sahneye çıkan Google CEO’su Sundar Pichai, kullanıcıların uygulamalarda geçirdikleri zamanları yönetmelerine yardımcı olan Android Dashboard’u duyurdu. Telefonunuzu ne kadar kullandığınızı gösteren bu uygulama, uzun kullanımlarda ara vermeniz konusunda sizi uyaracak.
Beta veya geliştirici önizlemesi için aynı kurallar geçerli. Android P sürümünün nasıl adlandırılacağı bilinmezken, geliştiricilerin bir an önce yüklemesi isteniyor. Böylece geliştiricilere sunulan yeniliklere ve API’lere entegrasyon kolaylaşacak.


Android P için belirlenen zaman çizelgesi ise yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi. Bu kapsamda Temmuz ayında son test sürümlerinin yayınlanması ve Android P’nin üçüncü çeyrek itibariyle kullanıma sunulması bekleniyor.
Bu sürüm şu anda birçok hataya ve soruna ev sahipliği yapıyor olabilir. Bu nedenle geliştiriciler haricinde bu sürümün yüklenmesini tavsiye etmiyoruz. Yine de denemek isteyenler google.com/android/beta adresini ziyaret edebilir.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#7


Google, Android P ya da nam-ı diğer Android 9.0 ile kullanıcılara heyecan verici yenilikler sunuyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi ile adeta çağ atlayan mobil işletim sistemi için gelecek birçok özellik, Google I/O 2018 etkinliğinde gösterildi. Öte yandan, maalesef P harfinin açılımını maalesef hala bilmiyoruz. Peki, Android P yeniliklerineler?
Android P yenilikleri ile neler getiriyor?

Android 9.0 P yenilikleri kullanıcı arayüzü ve özellikler anlamında öne çıkmayı başarıyor. İşte, Android P ile kullanıcıların kavuşacağı yeniliklerin listesi.
Adaptif Batarya

Sistemin uygulamaların batarya kullanımını indirgeyeceği Adaptif Batarya özelliği ile işlemci uyanma kilidinde yüzde 30 azalma vaat ediliyor. Özellik sayesinde batarya gücü sıklıkla kullandığınız uygulama ve servislere odaklanacak. Bu sayede batarya süresi verimliliğinde ciddi artış elde edilecek.


Daha Basit ve Ulaşılabilir Kullanıcı Arayüzü

Google, Apple tarafından iPhone X kullanıcı arayüzünde kullanılan gezinme yöntemini Android akıllı telefonlara getirecek diyebiliriz. Altta yukarı çekme ve sonrasında kaydırma hareketiyle açık uygulamalar arasında kolayca gezinme sağlayacak olan arayüzde alt tarafta bir kaydırma çubuğuna da yer verilmiş. Ek olarak, gezinme çubuğunda bir geri tuşu da yerli yerinde duruyor.


Elle Döndürme

Akıllı telefonunuzu biraz yatırdığınızda ekranın otomatik olarak döndürülmesibazen can sıkıcı olabiliyor. Android bundan böyle ekran döndürme işlevinin elle gerçekleştirilmesi olanağını da sağlıyor. Bunun için gezinme çubuğunda bir göstergeye de yer veriliyor.


Uygulama Eylemleri (App Actions)

Android sistem seviyesindeki Uygulama Eylemleri (App Actions) ile işletim sistemi bir sonraki adımda ne yapabileceğini tahmin edebiliyor. Sonraki adımı veya sıklıkla yapılanları makine öğrenimi ile hesaplayan sistem, hızlı erişimi için arka planda gerekenlerin önceden yüklenmesini sağlıyor.


Örneğin kulaklıklarınızı cihazınıza bağladığınızda sistem Spotify oynatma listenize devam etme konusunda size öneride bulunuyor. Öte yandan özellik, henüz üçüncü parti uygulamalar ile çalışmıyor.
Dilimler (Slices)

Favori uygulamalarınıza daha derin bir bakış sağlayan Dilimler (Slices) ile en çok ihtiyaç duyduğunuzda bir uygulamanın sadece belirli bir kısmının karşınıza çıkması sağlanıyor. Örneğin Lyft için arama yaptığınızda, özellik size fiyat ve seyahat süresi hakkında bilgi veriyor. Dilime tıkladığınızda rezervasyon işlemini de kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.


Dijital Refah (Digital Wellbeing)

YouTube ve Android gibi bağımlılık yaratan dijital ürünlerin yapımcıları tarafından sunulan Dijital Refah (Digital Wellbeing) projesi oldukça dikkat çekici. Gösterge Paneli ile uygulamalarda harcadığınız süre, cihazınızın kilidini kaç kere açtığınız, dikkatinizi çeken bildirimler gibi cihazınızı nasıl kullandığınız hakkında detayları görebiliyorsunuz.


Uygulama Zamanlayıcı seçeneği ile uygulama kullanımı için sayaç kurmak ve limitiniz dolduğunda ikonu renksizleştirmek bile mümkün. Yeni Rahatsız Edilmeme (DND) Modu ile tüm çağrı ve bildirim seslerini ve açılır ön izlemeleri durdurma olanağına da sahipsiniz. Giderek Yavaşlama (Wind Down) özelliği ise akşamüstü Gece Işığı moduna geçiyor, rahatsız edilmemenizi sağlıyor ve hatta ekranınızı gri tonlamalı hale getiriyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#8


ABD’li teknoloji devi Google ve iş ortakları tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin en yeni versiyonu Android P, Google tarafından I/O 2018 etkinliğinde duyuruldu. Halihazırda kullanımda olan Android Oreo işletim sistemini deneyimleyen kullanıcı sayısı yüzdelik dilimde hala bir elin parmaklarını geçmemişken, lansmanı yapılan Android P’nin Ağustos başından itibaren birçok markanın amiral gemisi segmentindeki ürünlerinde yer alması bekleniyor. Her zaman olduğu gibi bir tür şekerleme veya tatlı ismiile lanse edilmesi beklenen Android’in son versiyonu olan Android P’nin ne anlama geldiği ise önümüzdeki Ağustos ayı başında açıklanacak.Yapay zeka teknolojisinin akıllı telefon pazarına girmesiyle birlikte birçok yeniliğin yaşanılacağı sektörde, yapay zeka teknolojisine uygun olarak geliştirilen ilk işletim sistemlerinen biir olan Android P işletim sistemi ile birlikte gelen yenilikleri sizler için derledik. • Actions


Kullanıcıların, gündelik hayatta akıllı telefonlarıyla sık olarak gerçekleştirdikleri birçok işleme, kısayollar ile oldukça kolay bir şekilde erişmelerine olanak sağlayacak olan bu teknoloji, I/O 2018 etkinliğinde en çok dikkat yeniliklerden biri oldu. İlgili kısayollar, bağlantılı oldukları uygulamanın hemen yanında yer alacaklar. Örneğin Instagram’dan sıklıkla fotoğraf gönderimi yapan bir kullanıcı, Instagram uygulamasının yanına eklenen bir kısayol ile bu işlemi çok daha seri bir şekilde gerçekleştirebilecek.

 • Yeni Ses Denetimleri

Ses tuşları, artık varsayılan olarak medya sesini değiştirebilecek.. Yani ses butonlarına bastığınızda, varsayılan olarak çağrı veya alarm sesi değişiyor. Daha önce varolan bu durum artık değişiyor.

Ses seviyesinin ayarlanmasını sağlayan arayüz, donanımsal düğmelerin bulunduğu yere yaklaşırken titreşim, sessiz mod ve normal ses modu arasında, ses çubuğunun üzerindeki düğmeye basarak geçiş yapmayı sağlayacak.

Google, bu özelliğin yanı sıra, etkinlikte telefonun ekranı kapalıyken nasıl titreşim moduna geçilebileceği sorularına da yanıt verdi. Bunun için güç düğmesine ve ses açma düğmesine kısa süre basılı tutmak yeterli oluyor. Bu yapıldığında, ayarın değiştiğini doğrulayan kısa bir titreşim hissediliyor. Herkesin bildiği üzere bu özellik, Apple tarafından geliştirilen iPhone’larda sol üst kısımda bulunan bir mandal yardımıyla uzun yıllardır kullanılıyor. • Yeni Home Tuşu
Ana ekranda iken Home tuşunu sağa doğru sürükleyerek, açık uygulamalar arasında kolayca gezebileceksiniz. • Geliştirilen Çoklu Görev Tuşu

Android P işletim sistemi, uygulama geçiş ekranında görünen pencerelerden de metin kopyalanma işlemine izin verecek. Çoklu görev tuşu öncekine nazaran daha kapsamlı çalışarak, kullanıcıyı birkaç işlem kurtaracak. Mesela geçiş ekranlarındaki metinler direkt olarak geçiş ekranı üzerinden kopyalanabilecek.


 • Akıllı Telefon Kullanım Süresi Azalacak

Kullanıcı sağlığı gözetilerek geliştirilen bu teknolojinin ismi Dashboard. Android P işletim sistemi kullanırken, uygulamalarına süre sınırı koyabileceksiniz ve Dashboardekranlarından uygulama hakkında kullanım süresi takibi yapabileceksiniz. Dashboardtarafından kullanıcıya yapılan uyarılar, tüketicinin, akıllı telefonuyla geçirdiği zamanı kontrol edebilmesini sağlayacak.I/O 2018 etkinliğinde açıklandığı kadarıyla, yüzeysel olarak tanımaya çalıştığımız Android P, birkaç akıllı telefon modelinde Beta olarak kullanılabiliyor. Ancak uygulamanın tam ve stabil kullanımının Ağustos ayı başlarından itibaren gerçekleşeceği düşünülüyor.
 

mehmetkarahanlı

Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
35,682
Beğeniler
963
Puanları
262
Konum ?
26 Eskişehir
#9


Google en yeni Android güncellemesinin bugün itibarıyla tüm Pixel telefonlarına sunulduğunu açıkladı. Final sürümün duyurusuyla birlikte Android’in yeni büyük sürümünün adı da Android 9 Pie olarak resmileşti.
Android 9 Pie’ın önde gelen özellikleri, geçtiğimiz mayıs ayında 2018 yapılardan yapılandan farklı değil. “Dijital Sıhhat” olarak Türkçeleştirebileceğimiz bir kontrol paneli, dokunmatik kontrol tabanlı navigasyon sistemi ve kullanıcı arayüzüne yapılan bazı yapay zekâ destekli iyileştirmeler Pie’ın başlıca yeniliklerini oluşturuyor. Aynı zamanda işletim sisteminin genelinde birçok ufak tefek iyileştirme yapıldı. Bunların arasında çentiklerle daha iyi şekilde çalışacak bir durum çubuğu da bulunuyor.
Ne var ki, Android 9 Pie’ın resmi sürümü Google’ın Google I/O etkinliğinde gösterdiği bütün özellikleri içererek gelmiyor. Örneğin Dijital Sıhhat özellikleri eksik durumda. Yani, kullanım paneli, uygulama zamanları, uyuduğunuz zaman devreye giren “dinlenme” ayarı şu anda bulunmuyor. Bu özellikler Pixel kullanıcıları için beta olarak sunulacak. Esas sürümde ise sonbaharda bulunacak. Google, Android One ve diğer cihazlara bu özelliğin yılın ilerleyen zamanlarında geleceğini kaydetti. Google’ın “diğer cihazlardan” kastı yeni Pixel 3 telefonları da olabilir. Beta sürümüne bu bağlantıdan ulaşılabiliyor.
“Dilimler” özelliği de Android 9 Pie’ın ilk sürümünde bulunmuyor. Bu özellik de uygulamaların arama özelliğine bazı unsurlarını eklemelerine izin veriyordu. Örneğin, kullanıcı arama çubuğuna “Lyft” yazdığında, Lyft uygulamasını açmadan araç çağırabilecek. Google, bu özelliğin de sonbaharda geleceğini kaydetti.
Çoğu zaman olduğu gibi, Android 9 Pie öncelikle Pixel kullanıcılarına ulaştırılıyor. Daha sonra diğer Android telefonlarına gelecek. Ne var ki, Google bu yıl diğer Android cihaz üreticilerinin de mevcut cihazlarını daha hızlı biçimde güncellemeleri konusunda ilerlemeler kaydetmeye başladığını biliyoruz. Örneğin, Android P beta programına Sony, Xiaomi, Nokia, Oppo, Vivo, OnePlus ve Essential gibi üreticiler de dahil olmuştu. Eğer bunlardan bir tanesi Android 9 Pie güncellemelerini hızlı biçimde sunabilirse, bu iyi bir işaret olarak yorumlanabilir.
Aslında Google da, Android P beta programında bulunan cihazların zamanla Android 9 Pie sürümünü alacağını kaydetti. Şirket, konuyla ilgili blog yazısında; Sony Mobile, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlus ve Essential gibi Beta programında yer alan cihazların, aynı zamanda yeterlilik gösteren tüm Android One cihazlarının sonbaharın sonuna kadar bu güncellemeyi alacağı kaydedildi. Aynı zamanda diğer birtakım iş ortaklarıyla Android 9 yüklü cihazların çıkarılması veya cihazların terfi edilmesi için çalışıldığı da vurgulandı

.Android 9 Pie ile gelen birçok özellik olumlu karşılanmıştı. Sistemin daha gelişmiş bir pil yönetim sistemi kazandığı görüldü ki, Google bunun yapay zekâ ile güçlendirildiğinin altın çizdi. Uygulama aksiyonları da ortak uygulama aksiyonlarını ana Android başlatıcısında düğmeler olarak ön plana çıkarıyor. Metin seçimi bir büyüteç ve akıllı metin seçimi ile önemli derecede iyileştiriliyor. iphone 9’unkine benzeyen dokunmatik hareket tabanlı yeni navigasyon sistemi de alışılmış navigasyon sistemine yeni bir soluk kazandırıyor. Bu özellik hakkında farklı düşünenler var, ancak beğenmeyenler kapatarak geleneksel, üç düğmeli navigasyon sistemine geri dönebiliyor.
Android 9 için seçilen “Pie”, yani “turta” kelimesi de çok şaşırtıcı sayılmaz. Daha önce dile getirilen seçeneklere göre çok daha sade sayılır. Bu yeni sürüm için de, adı gibi sade, android.com/9şeklinde bir adres sunuluyor.
Eğer bir Google Pixel telefonu sahibiyseniz, Android 9 Pie final sürümünü bugünden itibaren kablosuz bağlantı üzerinden yükleyebilirsiniz.
 
Üst